logo

Dijital Baskı Makineleri

Avrupa’nın En Büyük Endüstri Federasyonu Alman VDMA’da Bir Türk Firma!

Has Group VDMA’nın ilk ve tek Türk üye Şirketi…

Haziran 2015 tarihinde resmen üyeliği tescillenerek Alman Mühendislik Federasyonu üyesi olarak kabul edildi.

HG-0252Bu yıl içerisinde gerçekleşen ve Has Group’un en büyük başarılarından biri olarak görülen VDMA ‘ya üyelik kabulü üzerine Tamer Hasbay şu açıklamaları yaptı; “VDMA yapısal olarak konfederasyon özelliği taşıyan ve Avrupa’nın en büyük örgütlerinden biri olarak kabul edilen Alman mühendislik örgütü.  Bizim VDMA üyeliğine kabulümüz Avrupalı rakipler arasında aynı ligde yer aldığımızı gösteren önemli bir aşama oldu.”

Kısaca VDMA ( Verband Deutscher Maschinen- und Anlagenbau) , yani Alman Mühendislik Federasyonu sermaye yatırım malları sektöründe 3100 üzerinde çoğunlukla orta ölçekli şirketleri temsil ediyor. Dernek, özellikle ulusal ve uluslararası otoriteler ve iş gruplarına göre, makine mühendisliği sektörünün ortak mali, teknik ve bilimsel çıkarlarını gözetiyor. Kendi çıkarlarını korunması amacıyla, üyelerine bilgi, tavsiye ve yardımlarda bulunuyor. Bu federasyon bağlı olduğu makine firmaları 1.003.000 işçi ile ( Ocak 2015 ) Almanya’nın en büyük sanayi işvereni olarak açıklandı. Bu ise küresel pazar için anahtar teknolojiler üretmek ve geliştirmek anlamına geliyor.  İhracat oranı yüzde 76 ve 2014 yılı verilerine göre 212 Milyar Euro ciro ile, Almanya’da sektörün önde gelen dallarından birini oluşturuyor.

IMG_8413VDMA ‘da makine mühendisliği alanında süreci, üretim, imalat ilişkili araçları ve bileşenleri de dâhil olmak üzere diğer bileşenlerden yani otomasyon mühendisliği, ofis ve bilgi teknolojileri, yazılım ve ürün ile ilgili hizmetlerden oluşuyor.

Dernek, tüm değer zinciri boyunca farklı müşteri – tedarikçi ilişkilerini koruyan,  işbirliğini teşvik eden, servis sağlayıcılar aracılığıyla sistem tedarikçileri ve sistem entegratörleri için imkân oluşturan bir yapıda hizmet veriyor.  VDMA’nın Berlin ve Brüksel’de şubeleri, Brezilya, Çin, Hindistan, Japonya ve Rusya’da irtibat büroları bulunuyor. Ayrıca 39 adet ticari birlik ve işçi grupları ile uluslararası komiteler ve forumlar dışında 6 devlet derneği ve çeşitli hizmet kuruluşlarını da bünyesinde barındırıyor.

Derneğin ana faaliyetleri içerisinde üyelerinin menfaatlerini korumak, ekonomik ve teknik göstergelerle ilgili istatistikler paylaşmak, önemli pazarların gözlemi ve dünya çapında tekstil endüstrisi sektörleri ile ilgili raporlar üretmek ve yayınlamak, aktif destekler,  halkla ilişkiler ve düzenli bilgiler sağlamak yer alıyor.

VDMA üyeliğinin Has Group için ayrı bir önem ve hem prestij sağladığını, hem şimdiden Avrupalı olmanın avantajını sunacağını düşünen Tamer Hasbay, bu konudaki değerlendirmesine şöyle devam ediyor; “ Bilindiği üzere tekstil makineleri sektörü ihracat odaklı bir sektör ve satış destek önemli bir konu. Federasyon önemli tekstil pazarlarında sempozyumlar / konferanslar organize etmekte de oldukça aktif çalışıyor. Üyeleri içerisinde yer alan Alman şirketleri en son teknolojilerle çalışan yönetimlerinde teknik uzmanlar,  yüksek tecrübeli ve bilgili karar vericileri barındırıyor. Dünya çapında önemli üreticiler bu oluşumu kaynak olarak görüyor. Bununla birlikte teknik alanda makine güvenliği, standardizasyon ve ortak araştırma için yasal hükümler ile ilgili önemli çalışmaları bulunuyor. Bunlarda sektörün büyümesi ve yüksek kalite yaratması yanında inovasyonu da önceliğe koymuş olduğunu gösteriyor. Bizim bu yapıya kabulümüz bir anlamda da kendi kendimizin ispatı.

Böyle bir örgüte ilk Türk firması olarak kabul edilmek bizi ayrıca onurlandırmakta ve Türk firmalarının da geldiği noktayı göstermektedir.”

Share
2549 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ