logo

Dijital Baskı Makineleri

Beneks, Yeni Nesil Makineleri İle ITM 2016 Fuarında Yerini Aldı

beneks makina-3 (Large)Beneks Makine Genel Müdürü Hüseyin Birben;Boya ve Terbiye sektöründeki Yatırımlarda Yaşanan En Büyük problem Su Sıkıntısıdır. Bu Problem Hem Yüksek Bir Maliyet Hem De Çevre Kirliliğinden Dolayı Büyük Bir Zorluk Teşkil Etmektedir. Biz de Bu Problemlere Çözüm Amaçlı Projeler Geliştirerek Son 4-5 yıldır Su Tüketimi Ve Enerji Tasarrufuna Endeksli Makinalar Üretiyoruz.

Beneks açısından ITM ile ilgili düşünceleriniz nelerdir nasıl bir fuar geçirdiniz?
ITM fuarı ITMA gibi bir dünya markası oldu ve her geçen yıl daha da büyüyerek organize ediliyor ITM bizim için çok
önemli; bu coğrafyada önemli potansiyeli olan bir fuar. Bugüne kadar yapılan bütün ITM fuarlarına katıldık bundan sonra da yerimizi almaya devam edeceğiz. Özellikle bu yılki fuarın geneline bakıldığında katılım ve m2 açısından önceki yıllara göre çok daha büyük olduğunu görüyoruz. Ziyaretçi acısından çok kalabalık olmasa da, önemli alıcıların geldiğini gözlemliyoruz. Özellikle İran, Mısır ve Özbekistan gibi ülkelerden yoğun ziyaretçi geldi. Ayrıca Peru, Meksika, Arjantin, Cezayir, Fas gibi ülkelerden de müşterilerimiz geldi ve fuarda canlı satışımız oldu. Sergilediğimiz bir makinamızı daha önce görüştüğümüz Arjantin’li bir müşterimize sattık. Bu da ITM fuarına ilgili gerçek alıcıların geldiğini gösteriyor.

beneks makina-2 (Large)Fuarda hangi makinalarınızı sergilediniz yenilik olarak sergilediğiniz makinalarınız nelerdir ?
Boya ve Terbiye sektöründeki Yatırımlarda Yaşanan En Büyük problem Su Sıkıntısıdır. Bu Problem Hem Yüksek Bir Maliyet Hem de Çevre Kirliliğinden Dolayı Büyük Bir Zorluk Teşkil Etmektedir. Biz de Bu Problemlere Çözüm Amaçlı Projeler Geliştirerek Son 4-5 yıldır Su Tüketimi Ve Enerji Tasarrufuna Endeksli Makinalar Üretiyoruz. Kontinü yıkamalarda, HT boyamalarda ve diğer makinalarda su ile birlikte enerji tasarrufu sağlayan makinalar yapıyoruz, dolayısıyla fuarda bu anlamda yeni geliştirdiğimiz teknolojik makinalarımızı ön plana çıkarıyoruz . Bu ITM fuarında sergilediğimiz yeni teknoloji ‘’emerald effect ‘’ kavramı idi. Beneks Grubu olarak farklı bir yapılanmaya gittik, bütün ürün gamlarını tek bir çatı altında tutmaktansa 3 ayrı noktada ortaklarımla ürün gamları ayrı olmak şartıyla faaliyet yapıyoruz. Son 5yıldır Yıldız Makine ile HT grubunu yapıyoruz. Geçen yıl kurduğumuz Tachyon firmamız var, burada da kontinü hat gruplarının imalatını yapıyoruz. Böyle bir yapılanmaya gitmemizin sebebi , boyahane karlılıklarının iyice düştüğü günümüzkoşullarında su ve enerji tasarrufunu hedefleyen ve bu sayede temel girdi maliyetlerinden sağlanacak tasarrufla toplam karlılığı desteklemeyi amaç edinen makine gamlarını mümkün olan en hızlı ve kolay şekilde üretebilmek, esnek uzmanlaşma alanları yaratarak müşteri ihtiyaçlarını en hızlı şekilde cevap verebilmek, makinelere yenilikleri en hızlı şekilde adapte edebilmek ve son olarak kesintisiz ve mükemmel bir satış sonrası destek hizmetini sağlayabilmektir.

beneks makina-4 (Large)Neredeyse 30 yıla yaklaşan tecrübemizin ışığı ile makine üreticilerinin yaşadığı zorlukların müşterilere nasıl olumsuz şekilde yansıdığının bilinci ile Beneks Grubu olarak her şeyi tek çatı altında üreten hantal yapılar yerine esnek uzmanlaşmaya imkan tanıyan butik imalatın doğru yapılanma olduğunu değerlendiriyoruz. Biz bu yapıda pazarlamayı yapıyoruz imalata çok müdahale etmiyoruz fakat makinaların tasarımlarında ve geliştirilmesinde birlikte hareket ediyoruz.
Ar-ge ve Ür-ge çalışmalarını birlikte yapıyoruz. Bu da bize ve ortaklarımıza kurumsallaşmayı getiriyor ve güvenilirliği de arttırıyor. Yaptığınız bu ticari birlikteliklerde aynı makinaları mı yoksa farklı makinalar mı üretiyorsunuz?
Beneks Grubu olarak bizim 3 ayrı ürün gamımız var; bunlardan biri boya makinası,boya makinasını evvelce Beneks’in kendi bünyesinde yapıyorduk.Yukarıda bahsettiğim sebeplerden dolayı yeni bir yapılanmaya gittik Yıldız Makine ile ortak olarak yapıyoruz. Makinalar Beneks markasıyla yapılıyor ve Beneks olarak satılıyor. Beneks’in esas işleri finishing grubu, bunlar balon sıkma, açıken sıkma , santrifuj,yıkama gruplarının bazı özel yıkama grupları, enerjiye yönelik hız arttırıcı ram makinalarının önüne koyduğumuz sistemler ki, bunlar bizim patentli ürünlerimizdir. Bir de Tachyon firması ile Beneks’in yapmadığı Beneks’in ürünlerini tamamlayıcı ve Türkiye’de yapılmamış geleceğin ihtiyacı olan yeni makinaları yapıyoruz. Bu makinalar kontinü yıkama, kontinü kasar, kontinü merserize, ısı geri kazanım sistemleri yapıyoruz. Özet olarak Beneks Grubu bu ürün gamlarının hepsinin pazarlamasınıyönetiyor.
beneks makina-5 (Large)Bundan sonra katılacağınız yurtdışı fuarları hangileridir?
Bizim önemli ihracat pazarlarımız var, bu pazarlardan bazıları belli sebeplerden dolayı rölantide kalan pazarlar, bunlardan bir tanesi Mısır, oradaki mümessilimizin değişimiyle kaynaklanan bir boşluk oluştu aslında Mısır Suriyelilerin Mısır’a gidip yatırım yapmasıyla hareketlenen bir pazar ve bu pazarda yeni mümessilimizle birlikte alt yapımızı oluşturacağız. Ayrıca Mısır’ın dışında İran, Özbekistan,Meksika, Brezilya ve Hindistan fuarlarına da katılacağız.

 Özbekistan’da kendi ofisiniz olduğunu biliyoruz oradaki yapılanmanızla ilgili bilgi verir misiniz ?
Özbekistan’da diğer firmalardan farkımız bizim bir mümessilimiz yok, kendi doğrudan ofisimiz ve kendimize ait bir ekibimiz var. 10-12 yıldır biz Özbekistan’dayız. Biz Özbekistan’da makine satışınınyanında aynı zamanda anahtar teslimi projeler de yapıyoruz. Bu bölgede projelere yatırımcılar çok daha sıcak bakıyorlar. Farklı kişilerle muhatap olmaktansa bir kişiyle muhatap olmayı tercih ediyorlar. Aynı zamanda da bu bölgede 12’ye yakın firmanın temsilciliğini yapıyoruz.
Temsilciliğini yaptığımız firmalar ağırlıkta Türk firmaları, Türkiye’de bulamadığımız ürünleri ise yurtdışı firmalardan temin ediyoruz.

beneks (Large)

Share
2241 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ