logo

Dijital Baskı Makineleri

Dilmenler Makine Uluslararası Arenada Pazar Payını Büyütüyor

“Yurtiçinde alanında İlk Akla Gelen Firmalardan Bir Tanesiyiz, Tanınıyoruz, Biliniyoruz. Müşterilerimiz Tarafından Sorgulanma Adımını Geçmiş bir markayız. Bu Noktaya Gelme Safhasında  Uluslararası Pazarlarda Ciddi  Çalışmalarımız Var.” şeklinde Açıklamalarda Bulunan Dilmenler Makine Genel Müdürü Sayın İsmail ŞENGÜLER’i Çorludaki Fabrikalarında Ziyaret Ederek Bir Röportaj Yaptık.

Dilmenler Makinanın firma yapılanması hakkında bilgi verir misiniz?
Dilmenler Makine yerleşkesi beş farklı bölümden oluşan bir konsepte sahiptir. Birinci bölüm aksesuar imalatı olup, ihtiyaç olan bütün mekanik parçalar ile soğuk şekillendirme diye adlandırılan her türlü lazer/plazma kesim, CNC büküm ve giyotin işlemleri burada yapılmaktadır. Makineler için ihtiyacımız olan yedek parçaların %80’ini bu bölümde kendi bünyemiz altında imal ediyoruz.
İkinci bölümde, kimyasal ile işlem yapan paslanmaz boya makinalarımızın imalatı yapılmaktadır. Bu makine çeşitleri; Hidrolik boya makinaları, havalı jetler, bobin boyamalar ve levent boyamalar diye adlandırdığımız makinalar olup tamamen paslanmaz malzemeden imal edilmekte ve kumlama işlemleri yapılmaktadır. Bu bölümde aylık 20 adet boya makinası imalatı yapılmaktadır.

Üçüncü bölümünde; Ram, Kurutma, Sanfor gibi doğası itibariyle ıslanmış ve boyanmış kumaşın üzerinde kurutma ve son işlem yapan terbiye makinaları imalatı yapılıyor. Bu bölümde de ortalama aylık 3-4 adet ram makinası, 1 adet kurutma, 2 adet sanfor, top açma ve ters çevirme gibi makinaların imalatı yapılmaktadır. Dördüncü bolümde; Islak Kontunu Makinaların imalatı yapılmaktadır. Burada, Kontunu Kasar, Kontunu Yıkama gibi örme ve dokuma kumaşlar için makinalar üretilmektedir. Beşinci bölüm yeni kurulmuş olup burada Baskı Makinaları ve ekipmanları üretimi yapılmaktadır. Burası 2016 yılı başı itibariyle çalışmaya başlamıştır. Bu bölümde Rotari Baskı Makinası imalatı yapılacaktır. Avrupalı bazı baskı makine imalatçıları ile know how bazında yapılan ortak bir çalışma sonucu ortaya çıkan makine tam olarak yerli üretim olmayacak. İşin teknolojik kısmının alt yapısı Avrupa’da hazırlanıyor. Baskı kafaları ve bunun teknolojisi ile yazılımının oluşturulması burada yapılıyor. Makinenin, giriş ve çıkış bölümleri ile kurutma ve baskı bölümlerinin tamamı bu bölümde üretilecektir. Gelecekte bunu daha da geliştirerek ilerleyeceğiz, orta kısımlarıyla baskı kafalarıyla ilgili kısımlarını da burada yapmaya başlayacağız ve geliştireceğiz. Başlangıç Rotarida daha sonra dijitale doğru geçiş yapacağız. Bütün bunların ilk uygulama alanını kendi boyahanemiz olan Megam’da yapacağız. Şu anda Megam’ da 3 tane baskı makinemiz var, bu baskı makinelerinden birini kaldırıp kendi makinemizi kuracağız ve diğer marka grupları arasında denemeleri ve test çalışmalarını yapıp makinemizi geliştireceğiz. ITM 2016 fuarında da ziyaretçilerimize bu yeni bölümümüz ile burada üretimi yapılan makinelerin detayları ile ilgili bir takım bilgilendirmeler yapacağız.

Bu Bölümlerin, Planlama ve Ar-Ge çalışmaları ayrı ayrı mı? yoksa tek bir birim üzerinden mi? Yapılıyor?
Merkezi bir yönetim ve işletme var ama her işletme kendi içerisinde yapacağı üretimi kendi planlıyor işin bütün bitirme işlemlerini kendi içinde ayrı olarak yapıyor.

Her bölüm ayrı birer şirket gibi üretim yapmakta olup hepsinin kendilerine ait tasarım ve ar-ge birimleri vardır. Üretim Ustaları, kaynakçıları ve sahadaki montaj, uygulama elemanlarıyla hepsi birbirinden ayrı birimlerdir. Tabi ki bu birimlerin şirketimizde ortak kullandıkları alanlar da vardır. Satın alma, satış ve planlama, teklif hazırlama, yemekhane gibi birimler ortak kullanım alanlarımızdır. Herhangi bir makinemizin satışı gerçekleştiğinde öncelikle planlama departmanına aktarılır. Planlama departmanı bu işi hangi departmanın yapacağına karar verir ve o birime iş emri olarak aktarır. Bundan sonrası bağımsız olarak birimlerin kendi iç yapısında neticelendirilir.

Makinanın üzerinde yapılacak hangi işlem varsa o birim karar verir. Yeni bir dizayn ve üretim ile uygulama alanlarında ne yapılması gerekiyorsa bütün bunların kararını her birim kendisi verir. Planlama departmanımız işin kalbi gibi olup her konuda koordinasyonu sağlıyor. Satın alma birimimiz, sadece lojistik destek sağlıyor.
Ram makinası ile Boya makinası yapan bir kaynakçı veya bir usta aynı kişi olmamalı. Her makine üretiminde kendi alanında ihtisaslaşmış teknik ekibe ihtiyaç vardır. Biz bunları farklı gruplar altında toplayalım istedik ve böyle bir yapılanmayı oluşturduk.

Bu yapılanmanın sizlere getirdiği avantajlar nelerdir?
Aylık 20-30 tonluk bir boyahanenin ihtiyacı olan bütün makinaların üretimini yapmaktayız. Normalde bir tekstil boyahanesindeki prosese baktığınız zaman ihtiyaç olan makinalar 7-8-10 farklı proseste gerçekleştirilir. Dilmenler Makine şu anda bütün bu makinaların üretimini bünyesinde yapıyor. Dışardan bakıldığında bu kadar farklı makineyi bir isim ve bir çatı altında imal etmek çok da kolay bir iş değil. Biz bunu nasıl yapıyoruz kısmı önemli.

dlmBir müşteriye, bütün makinaları yapıyorum demek, mantıklı ve akıllıca gelmez. Çünkü her birinin kullanım alanı farklı olup bilgi ve teknik donanım gerektiriyor. Bütün bunları aynı kişinin yapması ve başarılı olabilmesi kolay değil bu yüzden makinaların üretiminde ihtisaslaşmak gerekiyor. Örneğin, Boya makinasındaki nosyonu tam olarak anlayıp, araştırıp geliştirmeyi buna göre yapmak lazım bizim de gruplaşmamızın asıl sebebi bu.
Bu anlamda yaptığımız makinalarımızın kalitesinde ve çalışmasında manipülasyona girme ihtimalimiz yok. En doğru işi en kısa sürede yapma mecburiyetimiz var. Bu da bizi daima uyanık ve alarmda tutan bir husus. Üretimi yapılan bir Boyama makinesi öncelikle Boyahanemizde test edilerek uygunluk bildirisi yapılmaktadır. Aksi bir durumda da bu farklı beş işletme içerisinde hataları anında düzeltme ve iyileştirme işlemleri yapılarak, standartlarda üretilen makinelerimizin, son kullanıcıya en doğru şekilde ve tecrübesi peşinen yapılmış makineler olarak buluşmasını sağlıyoruz.

Makine Üreticisi olarak Boyahanenizin oluşu sizin için büyük bir avantaj, yapmış olduğunuz makinelerin testlerini ve denemelerini yapma şansına sahipsiniz bununla ilgili düşünceleriniz nelerdir?
Burası bir ar-ge ve test istasyonu aynı zamanda. Ürünlerimizi müşterilerimize göstermiş olduğumuz bir Showroom ve bir eğitim yeri. Müşterilerimizin elemanları buraya gelip bizim yaptıklarımızı gözlemliyor, alacağı makinanın çalışması ile ilgili gerekirse burada eğitim alıyor. Yani dört tane farklı amacın bir araya geldiği, gerçekliğe dönüştüğü bir yapı burası, bizden bir makine alacak müşterimiz daha makinalarını almadan, makineyi kurmadan elde edeceği sonuçları, kaliteyi ve prosesi bu boyahanede yapma ve görme şansına sahip oluyor. Bu boyahane sadece ürün üretip satan ve ticari kaygısı olan bir yer değildir. Burası, makine imalatına destek olan, makine imalatımızı geliştiren bir işletme, bu anlamda bunun dünyada bir örneği yok.

Bütün makinalarımız son sistem olup boyahanemizde her gün 24 saat çalışıyor. Üretimi yapılan her makine bu tesiste kontrol edilmekte oluşan sıkıntı, sorun boyahanenin üretimini engellediği için anında bildirilerek düzeltme imkanı sağlanıyor. Böylece, makine alan müşterilerimiz sıkıntıları ve problemleri çözülmüş denenmiş bir makine ile muhatap olarak makinasını ve yapacağı işi görüyor. Farklı bir uygulama olacaksa o zamanda kendi ürünlerini getiriyor makinalarında denemeler yapıyor. Hem boyama hem de Ram’da denemeler yapıyor. Nasıl bir prosesi görmek istiyorsa onu bizim makinalarımızda görme şansı veya geliştirme imkanı oluyor.

Sonuçta burası bir entegre tesis bu sisteme geçişiniz ne zaman oldu?
Dilmenler 1982 yılında kuruldu. Çorlu’daki ilk üretim tesisi 1991 de kuruldu makine imalatı ilk önce bir birimde bir tarafı paslanmaz, bir tarafı terbiye makinaları imalatı üretimi yaparak başladı. Zaman içerisinde görüldü ki boya makinaları kısmı ile terbiye makinaları kısmi makine imalatı anlamında birbirinden ayrı olması gerekiyor. Boya Makinaları ile Terbiye Makinaları birimlerini birbirinden ayırarak 1997 de ikinci işletmemizi kurduk.
2001 senesinde diğer binalarımızı da yaparak üretim çeşidimizi ve imalat alanımızı artırarak ihtisaslaşmaya ağırlık verdik. 2007 senesinde yan binamızda yaş kontunu, proses makinaları imalatı yapmaya başladık. 2011 yılında ise Paslanmaz Boya Makineleri için yeni bir bina devreye alarak yatırım sürecini şimdilik tamamladık.

2015 yılı dilmenler için satış ve pazar anlamında nasıl geçti, bununla birlikte 2016 yılı ile ilgi Dilmenler makine olarak iç piyasa ve dış pazarla ilgili hedefleriniz nelerdir, 2016 yılı hedeflerinizde yeni pazarlar var mı?
Türkiye pazarında yaşanan daralma ile enerjimizi biraz daha dış pazarlara yönlendirdik. Uzun yıllardır Endonezya, Mısır, İran gibi pazarlarda çalışmalar ve yatırımlar yapıyorduk, bu pazarlardaki geri dönüşler olumlu ve hızlı arttı. Dilmenler makine tarihinde 2015 yılı en başarılı senelerinden birisi olmuştur. Burada dikkat çeken unsur Dilmenlerin ihracatta aldığı Pazar payını arttırmasıdır.

Dilmenler makine cirosunu %50 iç piyasa %50 dış piyasa’ dan sağlarken bazen yurtiçi pazarın hareketliliğiyle zaman zaman bu oran iç piyasa lehine değişebiliyordu. Geçen yıl ihracatımız %62 dış pazar, %38 iç pazar olmuştur. 2016 yılında da şu ana kadar durum bu şekilde devam ediyor. Hedefimiz ihracatımızı arttıralım yurtiçi satışlarımızı da koruyalım şeklindedir. Yurtdışı satışlarımızı arttırmak adına 2016 da şu ana kadar 7 tane yurtdışı lokal fuara katıldık bunlar bir sonraki yapacağımız hamlelerin daha net olmasını sağlamak adına yapılıyor. Ana hedefimiz, İran ve Mısır gibi pazarları yurtiçi pazar şekline dönüştürmeye çalışıyoruz.

Nasıl ki, yurtiçinde alanında ilk akla gelen firmalardan bir tanesiyiz, tanınıyoruz, biliniyoruz, müşterisi tarafından sorgulanma adımını geçmiş başarmış bir marka olarak oralarda da anılmak istiyoruz. Bu ülkelerde çok ciddi çalışmalarımız olmakta.

Yurtdışı satışlarınızı nasıl organize ediyorsunuz, doğrudan Türkiye’den mi? yoksa mümessillik aracılığıyla mı yapıyorsunuz?
Mümessillikler olmazsa olmaz bir yapılanma şeklimizdir. Bulunduğumuz bütün ülke ve pazarlarda mümessillerimiz var. Mümessilin sizi temsil etmesi piyasaya sunması çok önemli bir unsurdur. Hiçbir firma, mümessilin iyi olması sebebi ile senden makine yatırımı yapmaz. Burada önemli olan, güçlü merkez olacak, mümessiline gerekli donanım ve altyapıyı sağlayacak.
Mümessil de merkezin gücünü hissedip pazara pozitif bir enerji yayacak. Mümessilinizin de sağlam olması gerekiyor, teknik yapısının iyi olması, satış sonrası hizmetlerini iyi vermesi, planlamasını iyi yapması gibi. Biz merkez olarak mümessillerimize gerekli her türlü desteği sağlıyoruz. Bölgelerimizde mutlaka yerleşik servis ekibimizi de bulunduruyoruz. Bu ekibe gerekli yedek parça ve malzeme desteği tarafımızdan sağlanmaktadır.

Yurtdışı pazarlarda sizi zorlayan sebepler nelerdir kalitemi, fiyat mı?
Türk makine üreticileri olarak biz orta noktadayız, aslına bakarsanız güzelde bir yerdeyiz, bizim buradaki sorunumuz şu, fiyat her zaman bir problem, fiyat her zaman seçilme veya seçilmeme nedeni ama biz bilinilirliğimizi arttırdığımız doğru bir şekilde ağırlığımızı hissettirdiğimiz ülkelerde fiyat geri planda kalıyor.

Hiçbir müşteri bir ürünü doğru fiyata aldığına inanmadığı müddetçe bizden makine almaz, fiyat önemli ama makinelerin hayatiyetini devam ettirme adına müşterinin, doğru makine olduğunu anlaması, kabul etmesi doğru fiyatta aldığına inanması gerekiyor. Bu makineleri aldıktan sonrada yine hayatiyetini devam ettirmesi adına yaşanabilecek sıkıntıların çözülmesi, yedek parçaların temini adına bu bölgedeki mümessilin ve yapılanmasının da çok iyi olması gerekiyor.

Dilmenler15-20 yıl geriye döndüğümüzde o zaman ki yerli makine üreticileri il şimdiki makine üreticileri arasında özellikle yurtdışı pazarlarda ne gibi bir fark var geldiğimiz nokta nedir?
Avrupalı firmaların dünyada bir bilinirlikleri ve bir kabul edilmişlikleri var. Bu yüzden dünyanın neresine giderlerse bizden bir adım önde oluyorlar, bizim Türk makine üreticileri olarak bu olayı aşmak adına uluslararası pazarlarda ne kadar çok makinamız olursa ve bunu ne kadar çok sorunsuz, müşteriyi memnun ederek devam ettirebilir ve geliştirirsek, o oranda bilinirliliğimiz ve kabul edilirliğimiz artacak ve yeni müşterilere ürünlerimizi daha kolay pazarlayabileceğiz.

Türk makine üreticileri doğru malzeme kullanır, sıkıntı yaşanmaz, yaşanırsa da anında çözülür düşüncesi ile doğru makine ve teknolojik ürünleri çoğaltırsak, o zaman rekabet etme şansımızı ve bilinirliğimizi arttırmış oluruz.

Bundan 10-15 yıl önce Avrupa’daki bir makine üreticisi Türkiye’deki bir makine üreticisini kendisine rakip görmüyordu. Masaya oturduğu zaman Türkiye’de ya da farklı bir ülkede müşterisiyle yaptığı görüşmede bir Türk firması ile de görüşüldüğü söylendiğinde dikkate alınmıyordu, çünkü bizimde eksikliklerimiz vardı, fakat Türk makine imalatçıları bu süreçte kendilerini çok hızlı geliştirdiler.

Boya, terbiye makinalarında Avrupalı firmalara ciddi bir alternatifiz teknik altyapı anlamında, kullanılan malzeme anlamında, teknoloji anlamında bizim kullandığımız malzeme Avrupalı firmaların kullandığı malzemeden farklı değil onların makinalarından alınan performans bizim makinalarımızdan da alınıyor, sonuçta çıkan ürün olarak bizim makinalarımızdan çıkan ürünle Avrupalı makinadan çıkan ürün arasında, bu fiyat farklarını tolere edecek bir üstünlük yok bu daha iyi bir ürün çıkarıyor, ben bunu sattığımda daha iyi para kazanırım onun için bu makinalara daha fazla para vereyim anlamında bir farklılık kesinlikle yok, bizim makinalarla Avrupalı makinaların ürünleri performans olarak aynı, bu anlamda insanlar gidip te Avrupalı üreticilere %30-40 daha fazla para vermelerine ihtiyaç yok. Türkiye açısından ise yerli üreticilere vermiş olduğu bir avantaj da satış sonrası servis hizmetlerini çok daha hızlı almalarıdır.

Türkiye’de tekstil makinaları ve Tekstil sektörünün durumu nedir bu konudaki düşüncelerinizi nelerdir?
Tekstil, Türkiye’nin hala vazgeçilmez sektörlerinden bir tanesidir. Pazarın tekstile ihtiyacı var lokomotif sektörlerden bir tanesi ve ülkemizde gelişmesini de sürdürecektir. Mevcut işletmeler dünyaya ya tekstil ürünleri pazarlayacaklar, kumaş anlamında veya bitmiş ürün anlamında, gelecek on yılda Türkiye tekstil sektöründe önemli aktörlerden birisi olacağını görüyor ve düşünüyorum. Zaman zaman daralmalar oluyor bu daralmalar yerel ve o günkü konjektöre bağlı mevzular.

Tekstilin uzun vadede etkileneceği şeyler değil tekstil Türkiye’de bir çok sıkıntılar atlattı. Ülkemiz Tekstil sektörü dünya’ da kendine çok iyi bir yer edindi ve edindiği bu yerde de nasıl bir üretim yapılıyor, nasıl bir kalite alınabilir Türkiye’den, uzun vadede yapılacak olan yatırımlar ne tür sonuçlar getirir bütün bunlar yaklaşık % 80-90 oranında biliniyor. Müşteriler ve yatırımcılar adına bir yol haritası belirlenmiş durumda, bu yüzden Türkiye gelecek on yılda sektörde hala önemli bir oyuncu olmaya devam edecektir.

Türkiye’de yeni yatırımlar mı yoksa yenilemeler mi yapılıyor sizin gözlemleriniz nedir bu konuda?
Türkiye’de genelde firmalar teknolojilerini yeniliyorlar, şöyle bir durum yok kapasite de bir eksiklik görünüyor yeni yatırımlar yapalım, yeni yatırımımızı buraya yapalım diye bir yapılanma yok , ama mevcut işletmelerde bir sıkıntı, bir bıkkınlık oluyor veya Pazar itibariyle herkes aynı doğrulukta veya aynı karlılık da iş yapmayabiliyor sektörden çıkmak istiyor, bu durumda aktörler değişiyor.

Mevcut kapasiteyi koruyor, genel anlamıyla Türkiye’de işletmeler kapasitelerini değiştirmiyor ama işletmenin içeriğini değiştiriyor, daha farklı ve katma değeri yüksek olan ürünler yapıyorlar, Sonuçta mevcut işletmelerin geliştirilmesi adına yatırımlar yapılıyor.

Makine üreticisi bir firma olarak boyahaneniz size bir sıkıntısı oluyor mu, makine üretiminizde, denemeler de, eğitimler de çok büyük bir avantaj olsa da müşterileriniz tarafından bir dezavantaj oluyor mu?
Dilmenler boyahane binasını 1997 yılında yaptı bu yıllar Türkiye’nin yatırım yaptığı ve yatırımların hızlı devam ettiği yıllar biz bu yıllarda müşterilerimize rakip olma mevzusunu dikkate alarak boyahaneyi faaliyete geçirmedik.
Yaptığımız makinaları gösterebileceğimiz bir çok işletme vardı o dönemlerde her gün yeni bir işletme kuruluyordu. Müşteri geldiğinde yeni yaptığımız makinaları gösterebileceğimiz birçok işletme oluyordu. İlerleyen senelerde 2001’lerden sonra yatırımların hızı düşmeye başladı yeni yatırımlar yerine mevcut işletmeler geliştirilmeye başlandı 2008-2009-2010’larda hiç yatırım yapılmadı bizim yeni teknolojilerimizi gösterebileceğimiz, komple makinelerimizin olduğu işletme sayısı azaldı, var olan işletmeler 3-4 yıl önceki teknolojilerimizin olduğu işletmeler bu sebeplerden dolayı biz 2009-2010 yıllarında boyahanemizi kurmaya karar verdik, boyahaneyi kurmaya karar verirken müşterilerimize yeni teknolojilerimizi göstermek, daha kolay ve etkili bir araştırma, geliştirme yapmak adına bu boyahanenin bize çok daha fazla katkı sağlayacağını düşünerek faaliyete başladık.

Makinelerimizi alan bir müşterimizi başka bir işletmeye götürüp eğitim verme şansımız yok işletmeler artık daha kapalı olduğundan bunu da en iyi kendi boyahanemizde yapabiliyoruz. Buranın birinci amacı Dilmenler makinanın yapmış olduğu yeni teknolojileri, makine imalatını geliştirmek adına önemli, bizim birimlerimizde üretilen bütün yeni makinalarımız burada test edilir.

Burası herkese açık herkesin sorunlarını çözebilecek bir işletme. Boyahanemizin, bizim için bir laboratuvar, ar-ge ve eğitim merkezi olduğunu söylemek istiyorum.

ITM fuarın için nasıl hazırlanıyorsunuz fuarda hangi makinelerinizi sergileyeceksiniz?
ITM fuarını müşterilerimizle bir buluşma noktası olarak görüyoruz. Fuarda fokuz noktamız kontunu, ıslak proses kontunu yıkama, kontunu kasar ve kaplama teknolojileri makinalarının tanıtımlarını yapmayı ön plana çıkaracağız.

Yeni projemiz olan baskı makinasının ziyaretçilerimize tanıtımını yapacağız ürettiğimiz ürünlerin bir çok kısmını sergileyeceğiz ürünlerimizin bir kısmı standart bir kısmı yeni teknoloji olup bunları ziyaretçilerimize anlatmak ve göstermek için fuardayız. Önemli olduğunu düşündüğüm diğer bir konu da ITM ve ITM gibi fuarların gerçek alıcıların buluştuğu doğru bir platform olduğuna inanıyorum.

Share
1727 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ