logo

Dijital Baskı Makineleri

EFFE/ PASHA Ram Makinesi ITM 2016 Fuarında Yoğun İlgi Gördü

effe-3 (Large)EFFE Markasıyla Ürettiği / Yeni Nesil /Fark Üreten /Benzersiz/Birçok Patentli Uygulaması Olan Ram Makinesinin Tanıtımının; ITM Uluslararası Tekstil Makinaları Fuarında Yapılmasının Önemli Olduğunu Belirten Effe Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Celal İri ile Bir Söyleşi Gerçekleştirdik.

Öncelikle fuarla ilgili bir değerlendirme yapar mısınız?
ITM 2016 bu coğrafyanın sektörümüzle ilgili en büyük fuarı ve dünyanın önemli fuarlarından biri. Yakın ülkeler: İran, Mısır,Türkmenistan, Özbekistan ve Türkiye’deki tüm tekstil bölgelerinden gelen misafirlerimiz ve Avrupalı birçok müşterimiz fuara büyük ilgi gösterdiler. Yabancı ziyaretçiler ve sektörle ilgili işbirliği yaptığımız ziyaretçiler ile yeni tanıştığımız ziyaretçiler de misafirimiz oldu.
effe-2 (Large)Misafirlerimizle; yaptığımız yenilikler konusunda görüşmekten ve özellikle yeni nesil ram makinesini ITM aracılığıyla tanıtmaktan büyük keyif aldık.

2000 yılından beri ülkemizde yapılan fuarlara katılıyoruz ve gördüğüm çok önemli bir konu, Türk makine üreticilerinin geldiği noktanın çok önemli ve gurur verici olması. Fuarlarda Avrupalı makine üreticileri ile yan yana ürünlerimizi sergiliyoruz, makine kalitelerine bakıldığında yerli makine üreticileri ile Avrupa makine üreticileri arasında fark kalmadığını, hatta bazı Avrupalı firmalardan daha kaliteli makineler ürettiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. EFFE, bu fuara, apre bölümü makinelerinde kullanılan ekipman ve üniteleriyle ve yeni tasarladığı ram makinesi ile katıldı. Bu makine; Türkiye’de tasarım ve üretimini 4. defa yaptığımız ram makinesidir. Türkiye’de ilk ram makinesinin imalatını yaptığımızda makineye ait ünitelerin % 80 i ithal ediliyordu. Sergilediğimiz EFFE /PASHA ram makinesindeki; kenar kontrol sistemleri, kenar kesme sistemleri, kolalama sistemleri, ortalayıcılar fular üniteleri vb. tüm üniteler artık tarafımızdan imal ediliyor. Bu da nereden nereye geldiğimizin çok önemli bir göstergesidir. Dünyada ram makinesinde kullanılan ekipmanların tamamını üreten tek firma olduğumuzu da belirtmek isterim.

EFFE PASHA Ram MakinesiLansmanını yaptığınız EFFE/PASHA Ram makinesiyle ilgili bilgi verir misiniz?

Effe’nin lansmanını yaptığı makine, tekstil fabrikalarında kullanılan en önemli makinelerden biridir. Makine her türlü kumaşın kurutulması, en tespitinin yapılması, aprelemesi ve fiksse edilmesi için kullanılıyor. Daha önce ram makinesi, sanfor makinesi, kurutma makinesi, rotasyon baskı makinesi gibi makineler için çeşitli üniteler ve ekipmanlar üreten bir firma olan EFFE; ayrıca 2000 yılından beri 3 adet ram makinesi tasarımını ve imalatını yapmış deneyimli teknik ekibe sahip olan, tecrübesini ve deneyimlerini, dördüncü tasarımı olan bu makinede birleştirmiştir. “Ram makinesi’’ örgü ve dokuma kumaşların terbiye ve bitim işlemleri için kullanılan bir finisaj makinesidir. Biz çeşitli marka apre bölümü makinelerinin iyileştirilmesi, geliştirilmesi, daha az enerjiyle, daha fazla üretim yapabilmesi için, farklı endüstriyel çözümler ve mühendislik hizmetleri veriyorduk. Bu tecrübeleri kendi
imalatımız olan EFFE/PASHA ram makinesinde hayata geçirdik. Bu makinede, dünyadaki ram makinelerine göre birçok farklı özellik var, bunların bir kısmıyla ilgili patent başvurularını da yaptık, bu farklar müşterilerimizi de ayrıcalıklı kılacak ve mutlu edecek”.

EFFEYeni ram makinesinin ne gibi farklılıkları var ve kullanıcıya sağlayacağı fayda nedir?
Yeni ürettiğimiz ram makinesinde, minimum enerji maliyetleriyle, benzerlerine göre daha fazla ve daha kaliteli üretimler yapılacak. Patentini aldığımız, kabin içinde kenar kurutma uygulamasıyla, ilave enerji maliyeti olmadan istenen hızda kenar kola yapılabilecek. Kumaşın üzerine üflenen hava hızlarını da fan teknolojisinde değişiklikler yaparak arttırdık, bu; düşük enerji maliyeti ve üretim kapasitesinin artışı demektir. Bunların haricinde özellikle makinenin kurutma kabini hacmini büyütmek suretiyle, çok kolay atık hava tahliyesi sağladık. Bu uygulama kullanıcıya rakipleriyle rekabet imkanı ve enerji tasarrufu sağlayacaktır Özel düze tasarımı sayesinde, tambler efekti yapılmasıyla, özellikle örgü kumaşlar için, çekmezlik değerlerinin talep edilen değerlere gelmesi amaçlanıyor.. Diğer önemli bir yenilik ise, basit bir ayarlı düze mantığıyla sadece kumaşın üzerine hava üflemeyi hedefledik. Fuar süresince ve devamında, çok ciddi geri dönüşümler almaya başladık. Tüm kullanıcılarımız şunu bilmelidir ki, bu makine sayesinde, makine yatırım maliyetini kısa zamanda amorti edip para kazanmaya başlayacaklar.

effe-3 (Large)

Share
2035 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ