logo

Dijital Baskı Makineleri
04 Ekim 2018

Makina Üreticilerinden Dev Yatırım

Kırklareli Vize yakınlarında kurulması planlanan organize sanayi bölgesi ile ilgili yapılan tanıtım toplantısı MAKFED Yönetim Kurulu Başkanı Adnan DALGAKIRAN’ın ev sahipliğinde, Kırklareli Valisi Sayın Osman BİLGİN’in ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan üst düzey yetkilileri ile sektör firmalarının katılımıyla gerçekleşti.

455,foto1jpgMakine imalat sanayi hem Türkiye’nin hem de Marmara Bölgesi’nin lider sektörleri arasında yer almakta. Toplam firma sayısı 13 bini aşan makine üreticilerinin yüzde 30’u Marmara Bölgesi’nde bunların da 3 bin 500’ü İstanbul’da faaliyet gösterirken 220 bin istihdam sağlayan firmaların yüzde 50’si Organize Sanayi Bölgeleri, yüzde 30’u Küçük Sanayi Siteleri, geri kalan yüzde 20’si ise şehir içine yer almakta.

Makine sektöründe faaliyet gösteren orta ve büyük ölçekli 798 firma ele alındığında ise bunların OSB’de yerleşiklik oranın Türkiye genelinde %59, İstanbul geneli %36, Anadolu yakası %50 ve Avrupa yakası %28 olduğu görülmekte. Dolayısıyla özellikle İstanbul Avrupa yakasına hitap eden Trakya bölgesinde bir makine ihtisas OSB fikri faydalı bulunmakta.

Untitled-3 copySektörün bu yöndeki ihtiyacına çözüm getirmek için harekete geçen Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED), sektörün Trakya Bölgesindeki ilk ve tek ihtisas organize sanayi bölgesinin kurulmasına yönelik çalışmalarına başladı. Bu çerçevede 11 Temmuz 2018 tarihinde İstanbul’da yapılan toplantıda Kırklareli Valisi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcileri ve çevre ilçe belediye başkanlarının hazır bulundu. Toplantıda MAKFED ve üye dernekleri başkan ve yönetim kurulları ile temsil edildi.

  • Kırklareli/Vize yakınlarında bir MAKFED Makine İmalatçıları İhtisas OSB kurulması düşünülmektedir. Bu Özel bir OSB olacaktır.
  • Bu OSB Resmi OSB’lerin sahip olduğu devlet teşviklerinin tamamına sahip olacaktır.
  • Devlet OSB’lerinden farklı olarak 2 yıl içinde faaliyete geçme zorunluluğu yoktur. İhtisas OSB’nin özel OSB statüsünden dolayı sanayici yatırımı kendi istediği zamanda yapacaktır.
  • * 1. Etap m2 55 $ * 2. Etap m2 70 $   * 3. Etap m2 85 $  Kur Sabit :  1$ = 4.5 TL (İlk etapta sabit kur garantisi)
  • Talepler 5.000 m² ve katları şeklinde alınmaktadır.
  • OSB’nin tasarlandığı bölgede halen PAGDER Plastik Sanayicileri Derneği için özel OSB’nin alt yapı çalışmaları sürmektedir.
  • 2021 Haziran ayında teslim edilmesi planlanmaktadır.
  • MAKFED üyesi dernekler makine imalatçılarının belirli bir yerde toplanması ile; eğitim, ham madde, enerji, iş gücü, çevre koruma, vb. konularda sinerji yaratılacağı düşünülmektedir.
Share
249 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ