logo

Dijital Baskı Makineleri

Msprinting ve Color Trust Geleceğin Tekstili İle Yüzleşmek İçin Güçlerini Birleştirdiler

btc (4) (Medium)Tekstil sektörünün geleceği hiç bu kadar büyüleyici ve talepkar olmamıştı. ITMA 2015’de yer alan MS Printing Solution, İsviçre firmaları Color TrustTM ve RProjectTM ile işbirliği yaparak, fuar boyunca  tekstil sektörüne değişimin köşebaşında olduğunu göstermiştir.12 Kasım tarihinde başlayan ITMA’nın açılış günü , güçlerini birleştiren bu üç oyuncu Milano kentinde düzenlenen “2020 Yolunda Tekstilde Sürdürülebilir Üretim Teknolojileri” konusunda bir etkinliğe sponsor olmuşlardır.

SU KADAR ŞEFFAF başlığı adı altında Pirelli Kulesinin Terasında düzenlenen etkinlikte, Sürdürülebilir Yenilikler ile bunların getireceği Sosyolojik ve Kültürel Etkilerin keşfedildiği büyüleyici bir panele tanıklık etmek inanılmaz bir fırsattı. Ümit ederiz ki bu panel, dürüst ve farklı bir inovasyon prosesinin gelişmesine yol açar.

btc (1) (Medium)MS Printing Solutions firmasının Başkan Yardımcısı pozisyonunda yer alan  Paolo Milini’nin açılış konuşması ile başlayan etkinliğin moderatörlüğünü Class CNBC ve Class TV Yönetici Editörü Andrea Cabrini üstlenmiştir. Yuvarlak masa toplantısında tanınmış misafirler:  Francesco Morace – 30 yılı aşkın süredir Sosyal Yaşam ve Pazar Araştırmaları alanında çalışmakta olan Sosyolog ve Deneme Yazarı; Piero Formica – Ekonomist, Profesör ve  Uluslararası Girişimcilik Akademisinin kurucusu; Giuseppe Miroglio, Miroglio Grup’un Başkanı  fikirlerini dile getirmişlerdir.

TEXTILE 3.0TM Program Manifestosuna bağlanan MS Printing Solutions ve Color Trust TM  yeni uygulamaları ile sadece teknolojik zorlukların ötesine geçerek  100/90/10 Endüstriyel Paradigması’nı hayata geçirerek, yapılacak yatırımların artmasını sağlayacaklardır. Çevresel Sürdürülebilirlik bundan sonra yapısal olarak resmileşmiş faktör olarak kabul edilebilir.

btc (2) (Medium)Geleneksel olarak gerçekleştirilen son işlemlerde her bir kilo kumaş için tüketilen su miktarı 100 litre ,

Yeni paradigma ile tasarruf edilmesi beklenen su oranı % 90,

Mevcutta kullanılan “ıslak baskı” silindir makinalarının yerine  300 adet ”kuru baskı” (suya ihtiyaç duymayan üretim biçimi) single pass makine ile değiştirildiğinde dünyadaki kişi başına geri dönen su miktarı 10 litre olacaktır.

Bu iddialı bir hedeftir çünkü “ Paradigmalar hakkında konuşmak trendler hakkında konuşmak gibi değildir. Geçmiş ile derin devamsızlığı işaret eder, ve farklı bir bakış açısı ile düşünme anlamına gelir” demiştir Francesco Morace. Bu gece düzenlenen etkinlik için suyun tema olarak seçilmiş olması etkileyici : Su hayatımızın temelidir, anti-kapitalist değerlerin dışında şeffaflık ve sürdürülebilirlik gibi temalar açtı ve bu temaların endüstriler içinde esas konular olmasını sağladı.

btc (5) (Medium)Atılacak farklı adımlar, Tekstil Son işlemlerinde Endüstriyel Rönesans için, yaratıcı konseptlerin temel alındığı yeni kültürel bir taban oluşturacaktır. Geleneksel Rekabetçi yaklaşımlardan çok farklı olacaktır.Tekstil 1.0’dan Tekstil 2.0’a geçişten sonra – Silindir baskıdan Single pass Dijital Baskıya ; bugün sektör yeni bir adım atmaktadır: 2020’ye doğru Tekstil 3.0.

Color TrustTM ’ın teknolojik ve stratejik desteği sayesinde, tamamlayıcı sanayi en gelişmiş teknolojik gelişmeleri benimsemekte ve taşıyıcı kimyasal olarak su kullanmayan “kuru kimya”nın son bulguları ile desteklenen güçlü bir süreksizliği işaret etmektedir. Diğer taraftan bu sanayi, kalite standartları arttırmaya devam etmekte ve sürdürülebilirlik ile dijital sanayi ve mevcut piyasa talepleri arasındaki sinerji ye de güçlendirmektedir.

Fabrikalar daha temiz, şeffaf ve nihai piyasalara yakın olacak. Bu da daha kısa, hızlı ve daha  önce belirlenen modern hızlı moda modeline tamamen uygun ve tamamen dijital ürün zinciri ile sürdürülebilir dijital üretim anlamına gelmektedir. Geçmişin devamsızlığı Tekstil 3.0 ile mükemmel bir şekilde özetlenmektedir: RProject’in yenilikçi düşüncesinden, Color Trust’un stratejik yaklaşımından ve MS Printing Solution’ın sanayi mükemmeliyetinden doğan,  tekstil tarihinde çığır açan bir vizyon ve bir mihenk taşı.

btc (6) (Medium)Miroglio firmalarında bu değişime tanıklık ettiklerini belirterek “ Sektör ileri doğru hareket etmektedir. Ayrıca derneklere yapılan ortak çalışmalardan dolayı teşekkür ederim. Markalar ve Perakendecilerde artan bilinç sayesinde, sektör üretimde şeffaflığın belirgin olması gerektiği konusunda her geçen gün daha fazla ikna olmaktadır. Üreticiler sonuç olarak Eko-sürdürülebilirlik için geliştirilen farklı protokollere üye olmuş,sektörde yer alan tüm oyuncular itibar açısından yararlı etkilerini görmüşlerdir.

Problem artık kesinlikle teknolojik sebeplerden değildir, hepsinden önemlisi kültüreldir. Formica  yeniliklere kültürel yaklaşımlar hakkında görüşlerini dile getirdi. “ Şeffaf olduğunuzda ve sınırların dışına çıkarak düşündüğünüzde, kendinizi yaratıcı paylaşım prosesine açarsınız bu sizi rekabet dışına atmaz, aksine değerleri paylaşarak, işbirliği ve rekabet binom modeli kapsamında deneyim kazanırsınız”.

btc (3) (Medium)Geçmişle yaşanan bu boşluk mükemmel bir biçimde TEXTILE 3.0 vizyonunda özetlenmiştir. Araştırma platformu ve manifestosu İsviçreli Düşünce kuruluşu RProject International tarafından dizayn edilmiş ve öncelikle MS Printing Solutions firmasında uygulanmıştır. MS Printing Solutions, Dijital Baskının her şeyiyle Endüstrileştirilmesinde global ölçekte katkı sağlayan olağanüstü bir İtalyan Şirketi olup teknolojinin ötesinde bir potansiyele sahiptir. İnovasyon alanındaki bu yaklaşım Amerikan firması olan Dover’ın İtalya’da yatırım yapmasına yol açmıştır ve ilk kez Tekstil endüstrisinde, satınalma endüstriyel değerler ve uzun-vadeli beklentiler temel alınarak gerçekleşmiştir.

SU KADAR ŞEFFAF, yeni endüstriyel çağın başladığını, büyümesinin ise yaratıcılık, sürdürülebilirlik ve mevcut anoramanın yeni girişimci ufukların şekillendirilmesinde kullanılacak olan teknolojiyle sağlanacağı işaret eder.

Etiketler:
Share
2066 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ