logo

Dijital Baskı Makineleri

TEMSAD BAŞKANI Adil Nalbant “Makinasına ve Teknolojisine Sahip Olamadığınız Hiç Bir Sektörde Başarılı Olamazsınız”

temsad dernegi (4) (Medium)

Bu sayımızda TEMSAD Derneği başkanı Sayın Adil Nalbant ITMA 2015 fuarı öncesinde tekstil sektörüne yönelik önemli açıklamalarda bulundu. ITMA fuarına gelecek ziyaretçilerin Türk Tekstil Makinecilerinin standını ziyaret  etmelerinin  fayda sağlayacağını ifade etti.

Tekstil Makina ve Aksesuar Sanayicileri Derneği hakkında bilgi verebilir misiniz?

Temsad derneği 1998 yılında kurulan, 150’ye yakın akif üyeyi bünyesinde barındıran bir derneğiz. Temsad derneğin amacı, Türk Tekstil Makine Sektörünün tanıtımını gerçekleştirerek, üyelerinin gerek Türkiye’de gerekse dünyada faaliyetlerini desteklemek olarak benimsemiştir. Derneğimiz dünyanın 15 ülkesinde 16 dernek ile karşılıklı anlaşmalar yaparak Türk tekstil Makinecilerine yeni pazarlarda söz sahibi yapmayı hedeflemektedir.

A worker welds steel in a factory in Huaibei, in north China's Anhui province on July 24, 2013.  China's manufacturing activity contracted to a 11-month low in July, an HSBC survey showed on July 24, the first evidence of the Asian economic giant losing further momentum in the third quarter.   CHINA OUT     AFP PHOTO

Türk Tekstil Makine Üreticilerinin Şu Andaki Yapısı Hakkında Bilgi verebilir misiniz?

Sektörümüz Küçük ve Orta ölçekli işletmelerden oluşmaktadır. Türk makine sektörü şuan ki yapısı ile tipik bir KOBİ statüsündedir. Üyelerimizin % 20’si orta dediğimiz 50 kişiden fazla çalışan sayısına sahip, % 70’i ise 50’den aşağı çalışanı olan küçük işletmeler teşkil ediyor. Dernek üyelerimizin iş yaptırdığı işletmelerine dahil ettiğimizde 8 ile 10 bin arasında olduğumuzu düşünüyoruz. Türkiye’nin genel sanayi yapısına baktığımızda sektöre hizmet veren küçük işletmeleri de bu yapı içerisine dahil etmemiz gerekiyor. Çünkü Bursa ya da Denizli’de küçük sanayi sitelerinde faaliyet gösteren bir torna atölyesini de dolaylı olarak Tekstil Makine üreticisi sayabiliriz. Başka sektörler de yer alan plastikçi, tornacı bize fason üretim sağlayabilmektedir. Bu durum ülke sanayisi için enterasan bir yapıdır. Bu da aslında sanayimizin can damarını oluşturmaktadır. Küçük yerlerde büyük işler gerçekleştiren kuruluşlara sahibiz. Bu işletmelerin ülke ekonomisindeki yeri ayrı bir dosya konusunu oluşturmaktadır. Ekonomimiz bu firmalar yüzerin den yürümektedir.  Ana damarımızın ne olduğu da burada ortaya çıkıyor.

temsad dernegi 7 (Medium)Kısa adı OAİB olan Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri tarafından açıklanan Makine İhracatı Rakamlarında Tekstil makine İhracatı %15’lik bir artış gerçekleştirdi? Bu artıştaki en önemli etkenler sizce nedir?

Bu rakamların ortaya çıkardığı temel neden ise arkadaşlarımızın özverili çalışmalarının yansımasıdır. Tekstil Makine üreticilerimiz dünyanın 80 ülkesine ihracat yapmaktadır. Bunun içinde batısı ve doğusu da var. Dünya’nın en gelişmiş ülkeleri Japonya, Amerika, Almanya yer alırken Bangladeş, Hindistan, Çin, Vietnam gibi ülkelerde de Türk Tekstil makinelerini ve yan sanayi ürünlerini bulabilirsiniz. Kısacası Tekstil nerde varsa Türk Makinecileri orada diyebiliriz. Buralarda olmamızın nedeni arkadaşlarımızın bireysel çalışmalarının neticesidir. Dünya’da ve Ülkemizde yaşanan ekonomik krizlere rağmen 350 milyon doların altına düşmeden 6 yıldır ihracatta stabil kaldık. 2009 yılında bile tüm ekonomilerin %20 eksi verdiği bir dönemde Türk Tekstil makine üreticileri artı bir rakamda kaldı. Türk tekstil makinecileri bu rakamı sağlamasındaki en önemli etkenlerden birisi ekonomilerdeki değişimleri en çabuk yaşamış ve en çabuk sıyrılmış bir sektörün temsilcilerinden oluşmasıdır. Hiçbir destek sağlanmadan bu başarı sağlandı. Tarım’a, Turizm’e, İnşaat’a sağlanan desteklerin hiçbirisi Tekstil makinecileri için düşünülmedi. Savunma sanayi gibi, İnşaat makineleri, Plastik makineleri gibi sektörler destek almasına rağmen ihracatta eksi verirken Tekstil Makinecileri %15’lik  gurur verici bir tabloyu yakalamıştır.

Bu rakamların ortaya çıkmasında birçok neden vardır? Üyelerimizin artık dünyanın her yerine makine satabilmeleri en önemli sebeptir. Ayrıca ülkemizin Jeopolitik yapısı ve Diğer ekonomik gelişmeleri sayabilirsiniz. Ama tekrardan vurgulamak gerekirse tamamen özverili çalışmalarımızın karşılığıdır. Bireysel mücadelemizin karşılığı bu ise birde arkamızda güçlü bir destek olduğunda yapacağımız ihracat rakamını siz tahmin edin. Bizim destekten kastımız para olarak algılanıyor. Oysa yerli üretiyici korumakta bir destektir. En kolayı yapamamamız bizleri derinden üzmektedir. Bir yasa ile bunu sağlamak, kredi vermekten daha kolaydır.

temsad dernegi (3) (Medium)Geçen Hafta içinde ABD bir workshop ziyareti gerçekleştirdiniz? ABD’nin en önemli tekstil merkezi olan Sharlott’a yaptığınız görüşmeler hakkında bilgi verebilir misiniz? Gelecekte Bu tip çalışmaları Hangi Ülkelerde Yapacaksınız?

Başta ifade ettiğimiz gibi derneğimizin anlaşma yaptığı 16 dernekten biri olan Amerikan Tekstil Makinaları Derneği (ATMA) vasıtasıyla bu etkinlik gerçekleşti. ITMA öncesi karşılıklı bir görüşme yapalım dedik. 12 firmamız ile çıkarma yaptık.  Çok  önemli bir çalışmadan da bahsediyoruz. ABD 2,5 milyar doların üzerinde bir pazara sahip. Dünya’nın ikinci makine alıcısı bir ülkedir. 25 milyar dolarlık bir hacimde olan tekstil makine sektöründe 5 milyar dolar olan Çin’den sonra ABD gelmektedir. Bunları bildiğimiz için ITMA Fuarına gelecek ABD’li partnerlerimizle ön görüşme yapılarak bir tanışıklık ortamı sağlanarak her türlü talebe hazır olmayı hedefledik. Güzel bir sinerji sağlandı. ATMA derneğinin duyuruları sayesinde bizden bahsedildi.  Türk Makine sektörü hakkında sürekli bilgilendirmeler ile görüşmelerin daha verimli geçmesi sağlandı. Bu çalışmaları uzun soluklu bir yol haritasının başlangıcı olarak görüyoruz. Giden arkadaşlarımız ABD’li tekstil üreticilerinin kafasında her hangi bir soru işareti kalmadığını ifade etmeleri de TEMSAD derneğinin ITMA öncesinde ne kadar doğru bir iş yaptığını gösterdi. Şu anda güzel bağlantılar yapıldı. Bunun parasal yansımalarını önümüzdeki dönemlerde göreceksiniz. Bizde basın ile bu rakamları paylaşacağız…

temsad dernegi8 (Medium)Bu Çalışmalarda Karşınıza çıkan en fazla soru nedir? En büyük engel nedir?

Türk Makinecilerinin Yurtdışında istenilen seviyede makine satamamasının en önemli nedeni finansal rekabet diyebiliriz. Bunu şöyle özetlememiz gerekir. Makine üreticilerimizin güçlü bir finansal altyapısı yok. Finans desteği olmaması maalesef Türk tekstil makinecisinin en büyük dezavantajıdır. Yurtdışındaki rakiplerimiz satış için bir paket sunuyorlar ve içinde en büyük kalemi finansal destekler oluşturuyor. İstedikleri paraya makinesini satabilmektedir.Yaptıkları finansal destek ise 5 ve 7 yıllık vadeleri kapsamaktadır. Bizde ise maksimum 1 yıl’dır. Makine yatırımı için oldukça düşüktür. Bu da satışlarımızı zorlamaktadır. Mısır, Pakistan, Hindistan, Bangladeş gibi ülkelerde risk haritası yüksek yerler olduğu için EXİMBANK destekleri düşük seviyede kalıyor. Sonuç olarak Kalite, güven ve diğer etkenlerden makine satamamamız gibi bir sorunumuz şu anda yok. Bizim yaptığımız iş tamamen yatırıma dayalı olmasından dolayı sıkıntımız finansal kaynaklıdır. Bunun çözümünün  gelecekte olacağını da düşünmüyoruz.

Ülkemizde Yabancı Makinelere oldukça ilgi var. En önemli neden sizce nedir? Yerli Makine kullanımı konusunda Devlet ne gibi kolaylıklar sağlıyor? Tekstil Makinelerimizin Teknolojik Gelişimini yeterli buluyor musunuz?

temsad dernegi 10 (Medium)Yabancı makinelere olan ilginin temel nedeni alımı yapılan makinelerin ülkemizde üretilemiyor olmasıdır. ABD ‘den sonra en fazla makine alımı yapan ülke 3. Sıra ile Türkiye’dir. 2 milyar dolarlık bir pazardan bahsediyoruz. Avrupa ve Uzakdoğulu makinecilerin en büyük pazarı bizim ülkemizdir. 500 milyon dolar civarında iplik makineleri, 450 milyon dolar civarında Dokuma makine ve tezgâhları, 250 milyon dolar örme makineleri, en güçlü olduğumuz boya ve apre makineleri sektöründe de 200 milyon dolar gibi bir makine girişini görüyoruz. İplik ve dokuma sektöründe makine üretemediğimiz için Türk tekstilcisine bu makinaları satamıyoruz. Bunun birkaç sebebi var. Birinci sebebi bu makineleri üreten çok az sayıda firma ve marka var. Bu markalar pazarı domino etmiş durumda. Bunlardan pay almak oldukça zor gözüküyor. Biz diyoruz ki bunların payı ile uğraşmayalım. Avrupa’da satılan önemli markalar var ve bu markaları alarak projelerini ülkemize aktarmamız gerekiyor. Bunun içinde sektör ve devlet bu tip girişimlere açık olması gerekmektedir. Üzerine basa basa söylüyorum destek olsun demiyorum olmak zorunda diyorum. Biz kafamızı kaldırmadan uzak doğulu firmalar hemen bu alımları yapıyor. Onlardan önce davranmak zorundayız.  Şu anda uzak doğuda bile üretim sıkıntıları var. Yurtdışından bu tip teknolojik satın alımlar ülkemizdeki sanayi için yeni bir vizyonu beraberinde getirecek. Bir yerli otomobil, bir yerli patriot kadar önemli olacaktır. Bu tip faaliyetlerinde önünü açacak gelişmedir.

ITMA Fuarına Ülkemizden Yoğun bir katılım var? Dernek olarak fuara Katılan firmalarımıza ITMA için ne gibi hazırlıklar yapmalarını Tavsiye edersiniz?

Dört yılda bir yapılan olaydır. Bizim olimpiyatlarımız diyebiliriz. 1987 yılında ilk gittiğim ITMA Fuarında 3 firmamız vardı. Bu gün ise 135 firma ile yer alıyoruz. Bu bizim açımızdan övünç kaynağıdır. ITMA fuarının üçüncü büyük katılımcı ülkesiyiz.Üyelerimizin % 70’i fuarda yer alıyor. Katılımcı anlamında 3. Ülke olmakla birlikte ziyaretçi sayısında ülke olarak birinci sırada yer alıyoruz. ITMA fuarının en büyük alıcılarını yine Türkler oluşturmaktadır.
ITMA’nın gizli bir yönü de ortaya çıkıyor. ITMA’ da makine sattığımız insanların bir kısmını Türkler oluşturuyor. Bunun birçok sebebi var. Yerli makineye bakışı ITMA fuarlarında kırmış oluyoruz.

Şu anda ülkemiz  Tekstil sektöründe yavaş bir yatırım var. Eskiden parası olanda olmayanda sektöre giriyordu. Bilende bilmeyende yatırım yapıyordu. Yavaşlamanın en büyük sebebi herkes daha bilinçli hareket ediyor. Manav’dan kasaba bu sektöre giren insanları gördük. Bilmediğiniz bir işi yapınca sonunuz da kaçınılmaz oluyor. En azından artık kaynaklarımız heba olmuyor. Makinenin yanında teknolojiyi de bilmeniz gerekiyor.

Burada şunu söylemekte yarar var. Bu sektör farklı bir alana kaymaktadır. Bu da akıllı tekstiller dir.  Şu anda Gaziantep, Denizli ve Bursa gibi illerimizde ciddi yatırımlar ve çalışmalar var. Tekstil satıcısı ülkelere baktığınızda Almanya, ABD, Çin ve Hindistan geliyor. Sonra karşınıza hiç tekstil ile alakası olmayan Kore ve Tayvan gelmektedir. Ama adamlar akıllı tekstil satıyor. Bunu başarmalarında ki nedenler ise hamal gibi çalışmıyorlar. Sadece araştırma ve geliştirme üzerine kafa yoruyorlar.  3 dolarlık hammadde ile 10 dolara değil 100 dolara mal satıyorlar. Bizim gibi tüm ülke tekstille uğraşıp 30 milyarlık mal satarken, onlar küçük bir potansiyel ile 35 milyar dolarlık mal satışı yapıyor. Bizde Tekstil tamamen üvey evlat muamelesi görmesidir. Bu bakış değişmek zorundadır. Bu gün Ev tekstilinde birinciyiz, Çorapta birinciyiz, halıda ikinciyiz, anlayacağınız tekstil bizim dünya’da söz sahibi olduğumuz tek sektördür.

ITMA 2015 Fuarı için TEMSAD Derneği ne gibi hazırlıklar yapıyor?

Şu anda fuar için hazırlıklarımız tamamlandı diyebiliriz. Fuar giriş ve çıkışlarında Türk Tekstil makinecilerinin reklam tanıtımları yer alacak. Otobüslerde, billboardlarda Türk Tekstil makinecileri olacaktır.  Daha detaylı çalışmalar yapmak istememize rağmen ITMA organizatörleri buna hep engel oldu. Organizatörlerin Türklere negatif bakışı ve kıskançlığı ortaya çıkıyor.Bize her zaman ihtiyaçlarının olduğunu unutmasınlar.

Yurtdışından ITMA Fuarına gelen Ziyaretçilere Makine Almak isteyen Kişi ve Kurumlara Türk Tekstil Makine Sektörü için ne söylemek istersiniz?
Öncelikle Türk insanı tanımış olacaklar. Türk kültürünü yaşayacaklar ve  Türk İnsanın pratik çözüm zekâsını öğrenmiş olacaklar. Türkiye’de bir firma ile çalışmaya başladıktan sonra bizi bırakamayacaklarını düşünüyorum. Kendi yabancı mümessillerimizden dolayı bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Türk makinecileri mutlaka yaşanacak sıkıntıları çözme konusunda gerekli desteği sağlayacaklardır. Hiçbir işimizi yarım bırakmayız. 2009 dünya krizinde Avrupalı ve Uzakdoğulu makine üreticileri artan maiyetleri fiyata yansıttı ya da siparişleri iptal ettiği görüldü. Ama Türk tekstilcileri sözlerini tutarak siparişlerini teslim etti.

temsad dernegi 11Son olarak Türk Tekstil sektörünü nasıl görüyorsunuz? Tekstil Makinecilerine gelecek ile ilgili tavsiyeleriniz ve Tekstil Makinecilerinin Hazırlık yapmasını gerektirecek şartlar sizce ne olacaktır?

Bu topraklar tekstil sektörünün doğduğu topraklardır. Bu topraklarda bir şekilde tekstil devam edecektir. Binlerce yıldır bu topraklarda tekstilin varlığı Bergama kazıları dahil bir çok yerde ortaya çıkıyor. Yukarı Mezopotamya dediğimiz yerler tekstilin ana vatanıdır. Osmanlı’dan cumhuriyete tekstil bir gelişim içinde olmuştur. Sümerbanklar kurularak tekstil ülkenin her tarafına yayıldı. Tekstil sektörünün temeli 1930’larda atılan adımlardan gelmektedir. Alt yapısı Cumhuriyet ile yaşıttır. Bu yüzden Tekstil’de bir numara olmamız doğaldır. Sümerbank sayesinde Tekstil kültürümüz oldu. Bir okul gibi tekstil duayenleri yetiştirdi. Ülkeyi yönetenlerin tekstil’i iyi okuması gerekiyor. Ülkenin genel insan kaynakları çerçevesinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Tekstil sadece konfeksiyon atölyelerinden ibaret olmadığını görmemiz gerekmektedir. Bu gün uzay araçlarından binalara kadar akıllı tekstiller kullanılmaktadır. Otomotiv, savunma sanayi, uzay sanayi, İnşaat teknolojilerinde artık tekstil kullanılmaktadır. Teknikler tekstil konusunda yukarıda bahsettiğim gibi daha fazla çalışma yapmamız gerekmektedir. TUBİTAK bu konuda daha fazla teşvik sağlamalıdır. Son olarak şunu ifade etmek istiyorum ki Teknolojisine ve Makinesine sahip olamadığınız hiçbir sektörde başarılı olmanız imkânsızdır. Sadece fasonculukta kalırsınız. Makinayı ve Teknolojiyi kendimiz üretmek zorundayız. Şu anda tekstil sektörü dışında bunu başarmış sektör yok. O yüzden tekstil bizim gündemimizde yok söylemleri sektörün moralini bozmaktadır. Oysa ihracatın birinci sırasında Tekstil yer almaktadır.  Hiçbir alanda Makinesini ve Teknolojisini üretmezsek gelişim sağlayamayız…

Share
2963 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ