logo

Dijital Baskı Makineleri

Temsad Üyeleri ile Birlikte İran ve Hindistan’a Çıkarma Yapacak

ekoteks-4 (Large)TEMSAD BAŞKANI Adil NALBANT’tan  ITM 2016 fuarının son gününde dergimize fuar ile ilgili değerlendirmelerini aldık. Fuarın zor bir süreçte gerçekleşmesine rağmen beklentileri karşıladığını ifade ederek ITM Fuarlarının artık bir marka olduğunu ve sektör olarak daha fazla destek vermemiz gerekiyor dedi.

 TEMSAD Başkanı Adil Nalbant açıklamasında, Geçtiğimiz hafta ITM 2016 tekstil makinelerinin Show’unu TUYAP İstanbul’da gerçekleştirdik. Giderek artan bir ivme ile çıtayı çok yükseğe taşıdığımıza; 1180 katılımcı firma ve 49 bin ziyaretçi ile büyük bir başarıya imza attığımıza hep birlikte şahit olduk. Bu gurur, bizlerin bir sonraki ITM’e daha iyi ve güçlü hazırlanmamıza katkı sağlamıştır.

temsad-1Tekstil makine ihracatımız sürekli yükselen bir ivme ile şekilleniyor ve bizlere güç veriyor. Son 3 yılda yaklaşık 100 milyon dolar artış kaydeden tekstil makine ihracatının büyük bir bölümünü boya, apre, kurutma ve finisaj makinaları üreticileri gerçekleştiriyor. Bu bağlamda kendilerine şükranlarımı iletiyorum.

Tekstil sektörü pamuktan başlayıp ipliğe; oradan kumaşa ve sonra hazır giyim ve ev tekstillerine uzanana kadar içerisinde çok çeşitli üretim halkaları barındıran çok büyük bir sektördür. Bu yönüyle üretimin en önemli materyali olan ‘’makine’’ tekstil sektörünün vazgeçilmez bir parçasıdır. Tekstil makineleri alabildiğine farklı ve içerik olarak alabildiğine çeşitlidir. Tekstil makinalarını oluşturan aparatlardan, parçalardan, örgü ve dokuma makinalarına; oradan boya, apre, kurutma ve finisaj makinalarına uzanana kadar her bir makinenin derinlerinde de birçok çeşitlilik arz eden bu koca sektörün içerisinde bulunan her tekstil makinacı ve aksesuarcı firmaya içtenlikle teşekkür ediyorum.

TEMSAD olarak sektörümüzün tüm güzelliklerini takdir etmekte ve bununla beraber sıkıntılarımızı da dillendirmekteyiz. 160 üye firmamızın tüm problemlerine çözüm yolları geliştirmek ve üye firmalarımıza yeni pazarlara giriş fırsatları oluşturma çabaları içerisindeyiz. Sektörümüzün mihenk taşı konumunda ve adeta gözü ve kulağı olmuş durumdayız.

ekoteks-2 (Large)Geçtiğimiz sene İtalya’nın Milano kentinde kasım ayında gerçekleşen Dünya’nın en büyük tekstil makine show’u ITMA 2015 bizlere müthiş bir inanç ve gurur verdi. Türk firmaları olarak ITMA’da en fazla katılımcı sağlayan 3. Ülke konumunda yerimizi aldık. Bu bizlere ziyadesiyle onur ve gurur verdi. Makine Tanıtım Grubu’muzun Milano şehrinin her yerini ve ITMA fuar alanını süsleyen reklamları fuar haftası boyunca adeta gözleri kamaştırdı. Firmalarımız açısından çok başarılı geçtiği söylenen fuar bir sonraki ITMA Barcelona hazırlıkları için bizlere umut olmuştur.

Tekstil makine sektörünün gelişmesini büyük bir mutlulukla, azim ve kararlılıkla sağlamamızın yanında sektörümüzün sıkıntılarını da bir bir masaya yatırıp dillendirmek istiyorum. Örneğin her fırsatta bir tekstil bakanlığımızın olması gerektiğinin altını çiziyorum. Tüm tekstil sektörüne olduğu gibi tekstil makine sektörüne de devletimizin el atmasını, tekstil makine üretimi ile harikalar yaratan imalatçılarımıza devletimizin desteklerini arttırmasının altını çiziyorum. Bunu bir gereklilik, bir şart olarak görüyorum. Böylelikle tekstil makine hususunda dışa bağımlı olmaktan kurtulabileceğimizi düşünüyorum.

DSC_0882 (Large)Şimdi EYLÜL ayında İranTex fuarında İran Tekstil Sanayicileri Derneği (AITI) ile birlikte bir B2B gerçekleştireceğiz. Aralık ayında ise satışını Türkiye’de dernek olarak üstlenmiş olduğumuz İTME fuarı var. Fuara ülkemizden oldukça yoğun bir ilgi var. Bu ilgi ile birlikte birçok firmamız fuara katılım göstermek istemelerine rağmen yer veremedik. Bunun için Hindistan Tekstil Makinaları Derneği (TMMA) ile fuarda B2B etkinliği düzenleyeceğiz. Bakanlığımızdan bu konuda gerekli destekleri aldık. TEMSAD üyelerimizin bu etkinliklerde yer almasını istiyoruz.

Share
1156 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ