logo

Dijital Baskı Makineleri

Türk Tekstil Makine Sektöründe Bir Başarının Hikayesi “AĞTEKS”

agteks-mehmet-agrikli-copyODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü Mezunu Olan Mehmet Ağrıklı’nın Triko ve Makine Üretimine Atılması Çalıştığı Firmada Bir Yangın Çıkmasının Ardından Olmuş.

1991 yılında çıkan bu yangın tüm örgü ve tekstil makinelerine büyük zarar vermiş. Ağrıklı yanan makinelerden birini patronundan satın almış ve aylarca tek başına bu makine üzerinde çalışarak yeninden üretim yapabilecek hale getirmiş. Bu tek makineyle Ağteks firmasını kurarak triko üretimine başlayan Ağrıklı, zamanla yeni makinelerde satın almış ve Almanya ile Hollanda’ya triko ihraç etmeye başlamış. Fakat hikaye, yeninden bir trajedi yumağına dönüşmek için gün sayıyormuş. Yılladır durmaksızın çalışan Ağrıklı, 2 ayrı firmadan aldığı triko siparişlerinin nasıl olacağını işçilere anlattıktan sonra 15 günlük bir tatile çıkmış. İki firmada iki farklı iplikten modeller istiyormuş ancak ipliklerin karıştırılması sonucunda tüm kumaş çöpe gitmiş. Hem maddi olarak büyük zarar eden hem de müşterilerini kaybeden Ağrıklı, atılımcı ve inovatif kişiliği ile bu soruna çözüm üretme yollarını aramaya başlamış. 60 bin tonluk trikonun dökülememesinden kaynaklanan bu zararı önleyebilecek bir makinenin dünyada olup olmadığını araştıran Ağrıklı, ne böyle bir makineye ne de bir patente rastlamayınca kendisi kolları sıvamış. 4 yıllık bir çalışmanın ardı ndan gerginliği ve ipin sökülüp sökülemeyeceğini anlayan mekanizmalardan oluşan bir iplik söküm makinesi yapmış. Türkiye’de hiç kullanılmamış bir yazılım programı ile de desteklenen dünyada eşi benzeri olmayan “Intelli Winder” adı verilen bu makine sayesinde triko da yaşanan kayıpların önüne geçilmeye başlanmış. Şirket bünyesinde bir sökme merkezi kurulmuş ve ardından gazetelere ilan verilerek trikocuların firelerinin sökülebileceği belirtilmiş. Kısa zamanda yüzlerce firmadan gelen talepleri karşılamakta zorlanan ve bu alanda çok büyük bir boşluk olduğunu gören Mehmet Ağrıklı triko sökme makinesi üretim işine girmiş.

intelliwinder_12tİlk ürünü olan IntelliWinder –Akıllı triko örgü söküm makinesini- uluslararası patentlerini alarak 1999 yılında piyasaya süren firma, günümüzde dünyanın 50’den fazla tekstil üreticisi ülkesine bu triko örgü söküm makinesini ihraç ediyor. Ayrıca “Intelli Winder” yurtiçinde de 250’den fazla firma tarafından hali hazırda kullanılıyor. Ağteks firmasının bir diğer inovatif ürünü ise bobinden bobine çok fonksiyonlu büküm makinesi olan “DirecTwist”. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında Ağteks DirecTwist makinesi tekstilin hemen hemen her alanında – dokuma, örme, döşemelik kumaş, ev tekstili, nakış, çorap, teknik tekstiller vb.- 50 ülkede tercih ediliyor. Günümüzde ABD’den Japonya, Almanya, İtalya, Mauritius, Yenizelanda ve Tayland’a kadar dünyanı n her yerinde DirecTwist bobinden bobine çok fonksiyonlu büküm makinesi kullanılıyor. Tercih nedenlerine gelince, bu makine dünyada ilk kez olmak üzere, aynı anda 8 kata kadar farklı ipli- ği katlama prosesini ortadan kaldırarak direkt olarak bükebiliyor. Bunun yanında aynı makine üzerinde likra, sim, metalik iplikler de dahil olmak üzere bütün ipliklerle çalışılabiliyor. DirecTwist bobinden bobine çok fonksiyonlu büküm makinesi hem kaplama hem de fantezi tarzı iplikler yapılabilmesi ve bunun yanında her kafanın birbirinden bağımsız hareket edebilmesi ve kullanım kolaylığı onu bu denli tercih edilebilir kılıyor. “Hedefimiz makinelerimizi sektörün talepleri doğrultusunda geliştirerek yeni modeller piyasaya sunmak. Bunun için olanca gücümüzle çalışıyoruz. Şu an gelirimizin çok büyük bir kısmını Ar-Ge’ye harcıyoruz. İddia ediyorum, gelirinin büyük bir kısmını Ar- Ge’ye harcayan başka bir firma daha yoktur” diyen Ağrıklı, elbette ki bu harcamaları bir hedef doğrultusunda yaptıklarını, önümüzdeki 10 yıl içerisinde DirecTwist markasıyla dünyanın en büyük 3 büküm makinesi üreticisinden biri olmak istediklerini söylüyor.

MAKİNELERİ ÜNİVERSİTE DERS KİTAPLARINA GİRDİ

directwist_2aDünyadaki diğer büküm makinelerinin yaptığı işlemleri tek bir makinede toplayan DirecTwist, yurt içi ve yurt dışındaki tekstilcilerden büyük ilgi gördüğü gibi aynı zamanda üniversiteler tarafından da heyecanla karşılanmış. Günümüzde DirecTwist ders kitaplarına girerek üniversitelerde iplik bükümünde yeni bir yöntem olarak okutuluyor. Ben bu makineyi üretene kadar dünyada tüm tekstil okullarının kitaplarında dört farklı iplik büküm yöntemi yer alı- yordu ve yüz yıldır değiştirilmeden çocuklara öğretiliyordu diyen Ağrıklı, ancak DirecTwist ile geliştirdikleri yöntemin beşinci yöntem olarak literatüre geçtiğini söylüyor. Amerika’da Nort Crolina State, İngiltere’de Manchester, Almanya’da Dresden, İsveç ve Finlandiya’da ise bazı üniversitler Ağteks’in DirecTwist makinesi satın almış durumda. Ayrıca İstanbul Teknik Üniversitesi ile Süleyman Demirel Üniversitesi’nin Tekstil Bölümleri’nde derslerde bu makine öğrencilere gösteriliyor. Ağrıklı, bu başarının altında pratik ve inovatif düşünce gücünün yattığını söylüyor. İşi gereği dünyanın pek çok ülkesini gezdiğini ve orada yaşayan toplumlarla ilgili gözlemlerde bulunduğunu belirten Ağrıklı, Türk insanın diğer uluslarla karşılaştırıldığında eşsiz bir pratik zekaya sahip olduğunu gördüğünü ancak bu potansiyelini çeşitli engeller nedeniyle açı- ğa çıkaramadığını belirtiyor. Kendisinin yıllarca tek başına bir Ar-Ge ekibi olarak çalışmalarını sürdürdüğünün altını çizen Ağrıklı, devletin bazı düzenlemeler yaparak Türk makine sektörünün kalkınmasına büyük katkı da bulanabileceğini ancak günümüzde bu durumun tamda aksi bir şekilde işlediğini söylüyor. Ağrıklı, ayrıca üniversite ve sanayi işbirliğinin de pratik içinde birçok sorun barındırdığının altını çiziyor.

agteks-large“ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ İŞLEMİYOR”

Sanayi sektörü ve üniversite işbirliği, yeni teknolojiler geliştirilmesi ve özellikle makine sektöründe dünya ile rekabet edilebilmesi açısından önemi sürekli vurgulanan konuların başında geliyor. Ağrıklı, bu söylemin doğru bir yönü işaret ettiğini fakat uygulamada üniversite sanayi işbirliğinin Türkiye’de işlemediğini belirtiyor. Ağrıklı, böyle bir durum oluşmasının en önemli nedenini bir araştırma faaliyeti için üniversitelerin çok fazla zaman istemesine bağlıyor. Örneğin kendilerinin çözüm üretemediği bir proje için üniversiteye danıştıklarında kendilerinden 24 ay gibi bir zaman talebi geldiğini belirten Ağrıklı, ancak 24 ay içerisinde teknoloji neredeyse 24 kez değişecek ve ben bu süreden sonra o makineyi piyasaya sürsem hiçbir ticari değeri olmayacak diyor. Ağrıklı üniversite hocalarının sanayicileri sabırsızlıkla suçladıklarını fakat bu durumun altında yatan ticari kaygıları tam olarak anlamadan bu şekilde beyanlarda bulunduklarını söylüyor. Bu nedenle üniversitelerin sanayicinin ticari kaygılarını da anlayarak makul süreler istemelerinin çok önemli olduğunun altını çizen Ağrıklı, ancak bu biçimde sağlıklı bir sanayi üniversite işbirliğinin kurulabileceğini söylüyor. Sürelerin uzun olması nedeniyle kendilerinin üniversiteler ile işbirliği yapmadığını belirten Ağrıklı, çözümü yeniden ders çalışmakta bulduğunu söylüyor. Ben bir iş adamıyım ve 54 yaşındayım buna rağmen elektrik, dinamik ve daha pek çok kitap siparişi veriyorum; ardındansa bu kitapları okuyarak kendi çözümlerimi üretiyorum diyen Ağrıklı, oysaki üniversiteler sanayici için uygun sürelerde ve maliyetlerde projeler yürütse ortaya çok daha iyi işler çıkacağını düşündüğünü söylüyor. Ağrıklı’nın üniversiteler konusunda eleştiride bulunduğu bir diğer konu ise mühendis olarak mezun olan kişilerin yeterli donanıma sahip olmamaları. Kendilerinin, artık üretimi bilen değil temel fizik kurallarını sindirmiş mühendisler bile bulmakta zorlandıklarını dile getiren Ağrıklı, ders içeriklerinin sanayi taleplerine göre belirlenerek düzenlenmesi gerektiğinin önemine vurgu yapı- yor. Bir mühendis arama ilanı verdiğimizde yüzlerce başvuru oluyor ancak bunların içinde nitelikli bir mühendis bile bulmakta zorluk çekiyorsak ortada bir hata söz konusu demek diyen Ağrıklı, temel fizik kurallarını bilen ve bunun üretime uygulanmasını sağlayacak mühendisler yetiştirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Share
2986 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ