logo

Ar-Ge Proje Pazarı ve Tasarım Yarışmasına 1.000 öğrenci ilgi gösterdi

Ar-Ge Proje Pazarı ve Tasarım Yarışmasına 1.000 öğrenci ilgi gösterdi

utibyk_bsk_ibrahim_burkay (Custom)Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), 12 üniversitede 1.000 öğrenciye ulaştı, Tasarım Yarışması’nı anlattı.

UTİB Başkanı Burkay, “tasarım ve inovasyonun kaynağı üniversitelerdir. Yaratıcı fikirleri sanayicilerle buluşturacağız” dedi.

Son yıllarda sayısı giderek artan tasarım yarışmaları etkinlikleri, üniversiteleri üretimin içine çekmeye başladı. Düzenlediği 4. Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması’yla bu alana öncülük eden Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), profesyonellerin yanında üniversite öğrencilerinin etkinliklere tasarım ve projeleriyle katılmalarına önem veriyor.

UTİB Başkanı İbrahim Burkay, düzenledikleri etkinliklere katılan öğrencilerin sayısının her geçen yıl arttığına dikkat çekerek, “Türkiye’nin geleceği tasarım, Ar-Ge ve inovasyonda yatıyor. Bu işin kaynağı da üniversitelerimizdir. Öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine destek olmaya çalışıyoruz. Yaratıcı fikirlerini değerlendirerek, sanayiciler ile buluşturuyoruz. Sonuçta da bu tasarım ve projeler üretime, ihracata dönüşüyor” dedi.

Öğrenci sayısı her geçen yıl artıyor

UTİB tarafından düzenlenen bilgilendirme çalışmalarının hedefi üniversiteler oldu. Birlik, sırasıyla; Marmara, İstanbul Aydın, Haliç, Mimar Sinan, Uludağ, Yeditepe, Dokuz Eylül, Ege, İstanbul Teknik, Gazi, Hacettepe ve Anadolu üniversitelerinin ilgili bölümlerinin öğrencilerini bilgilendirmek amacıyla bir dizi tanıtım toplantısı gerçekleştirdi. Etkinliklere 1000’e yakın öğrenci katıldı.

En inovatif tasarıma 10 bin TL ödül…

Öğrenci ve profesyonel yarışmacıların; yatak, perde, koltuk ve banyo olmak üzere 4 kategoride katılabileceği yarışmada her bir kategorinin birincileri 7 bin 500, ikincileri 4 bin ve üçüncüleri de 3 bin Türk Lirası para ödülü kazanacaklar.

Ayrıca tüm kategoriler içerisinden seçilen “en inovatif” tasarımın sahibine de 10 bin lira ödül verilecek. Para ödüllerinin yanı sıra Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle dereceye giren finalistlere Bakanlığın uygun görmesi halinde iki yıl yurt dışında tasarım eğitimi imkanı sağlanabilecek.”

Son başvuru tarihi 14 Şubat 2014 olarak belirlenirken, yarışmanın finali 3 Nisan 2014 günü gerçekleştirilecek.

Yarışma ile ilgili ayrıntılara; ‘www.evtektiliyarismasi.com’ adresinden ulaşılabiliyor.

#

SENDE YORUM YAZ