logo

Ateşten gömleğe dönüşen bu kurla kimse ihracatçıdan medet ummasın

Ateşten gömleğe dönüşen bu kurla  kimse ihracatçıdan medet ummasın

Hikmet Tanrıverdi -3 kopya (Medium)İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, son birkaç ay içinde hızla yükselen döviz kurlarının son dönemde yüzde 10 gerilediğini vurgulayarak, “Bu gel-git ortamına müdahale edilmezse kimse ihracatçıdan yeni rekorlar ve büyüme hedefine katkı beklemesin” dedi.

Hikmet Tanrıverdi yaptığı yazılı açıklamada, 2,35 TL’yi gören doların 2,07’ye 3,20’leri gören  euronun ise 2,85 TL’lere düştüğünü vurgulayarak, bu ortamda sipariş yazan ihracatçının ateşten gömlek giydiğini söyledi. Tercihlerinin yüksek kurdan öte, öngörülebilir kur olduğunu belirten Tanrıverdi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İhracatçılar olarak bizler daha istikrarlı, enflasyon oranında artan bir dolar ve euro kuru beklentisi içindeyiz. Aralık ayında yaptığımız açıklamada kurdaki hızlı artışın mevcut dengeleri bozup birçok firmanın sıkıntıya girmesine neden olacağı uyarısında bulunmuştuk.

Bugün geldiğimiz noktada bir kez daha haklı çıktık. Müşterilerimiz Türkiye’deki kurları en az bizim kadar yakından takip ediyorlar. Yükselen kurla birlikte müşterilerimizden gelen baskıyla fiyatlarımızı aşağı indirmek zorunda kaldık. Hem müşterinin indimi baskısı, hem yüksek kurdan yazılan siparişlerde bugün için  yüzde 10’lara varan kur kaybı yüzünden edeceğimiz kârdan çok daha fazlasını dövizdeki dalgalanmaya kurban verdik.

Geçtiğimiz yıllarda söylediğimiz gibi enflasyon oranında döviz kurlarında artış sağlanmış olsaydı, bugün kur gerçek rakamlarına yaklaşmış olurdu.  Bu denli büyük hareketler yaşanmazdı. Dalgalı kurda döviz gerçek rakamını bulduktan sonra yaşanabilecek iniş çıkışlar hem çok kısa vadeli hem de çok daha az olurdu.”

 HER SICAK PARA GİRİŞİNDE AYNI SIKINTI YAŞANIYOR

Öte yandan Türkiye’nin 2014 ekonomik büyümesinin ihracat odaklı olacağına ilişkin değerlendirmeleri hatırlatan Tanrıverdi, “Türkiye’ye her sıcak para girişinde karşılaştığımız bu kur sıkıntısını yaşamak istemiyoruz. 1 TL=1 dolar konuşmalarının acısını hâlâ saramadık. Geçmişten ders almamız gerekiyor. Yöneticilerin yaşanılan bunca sıkıntıyı görüp, en azından bundan sonra biraz da ekonomik büyümenin direği olan ihracatçının gözüyle bakmalarını ve ona göre karar almalarını istiyoruz.

İhracatçının kura kurban verilip, dövizdeki bu gel-git ve belirsizlik ortadan kaldırılmadığı sürece hiç kimse bizlerden bir şey beklemesin. Biz haklı çıkmaktan bıktık, para politikasına yön verenler sözlerimize kulak ardı etmekten bıkmadılar. Adına kur denilen üzerimizdeki bu ateşten gömleği çıkarıp atmak istiyoruz. Biliyoruz ki kur riskimiz minimize olduğunda o gün bizimle birlikte Türkiye’de kazanacak” dedi.

 

#

SENDE YORUM YAZ