logo

Birikmiş KDV krizine Suriyeli işçiler eklendi

Birikmiş KDV krizine Suriyeli işçiler eklendi

tgsd (1) (Medium)Ucuz iş gücü olarak görülen Suriyeli işçilerin Türkiye’nin “nitelikli üretici” algısına ağır darbe vurduğunu söyleyen Cem Negrin, “9 maddede topladığımız sorunları Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi ile paylaştık. Sayın Bakanımız çözüm için 1 ay içinde ‘Hazırgiyim Çalıştayı’ düzenlenmesi talimatı verdi” dedi. 

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’yi ziyaret ederek sektörün sorunları ve çözüm yollarına ilişkin görüşlerini paylaştılar.

Cem Negrin, görüşmede sektörün 9 ana sorunu hakkında Bakan Zeybekçi’yi bilgilendirdiklerini ifade ederek, özellikle sektörün verimliliğini ve Türkiye algısını son derece olumsuz etkileyen “Suriyeli işçi” meselesinin acil çözülmesini talep ettiklerini aktardı.

Hazır giyim ihracatçısının son 1-2 senedir nitelikli üretim yaptıracak atölye sıkıntısı çektiğini vurgulayan Negrin, “Türkiye olarak dünyada nitelikli üretimin merkezi olarak biliniyoruz. Bu nedenle global ölçekteki markaların neredeyse tamamına ihracat yapıyoruz. Ancak son dönemde özellikle Suriyeli işçi çalıştırmasından kaynaklı sorunlar yaşıyoruz. İmalatçılar Türk çalışanları çıkarıp, ucuz iş gücü olarak gördükleri Suriyelileri makinelere oturtmaya başladılar. Bu nedenle auditlerden (denetimlerden) geçemiyorlar. Zaten aranılan niteliklere sahip az imalatçımız var. Üzerine bir de işçi problemi eklendiğinde çalışılabilecek imalatçı kalmıyor. Hazır giyim ihracatı açısından önemli bir risk olan Suriyeli işçi çalıştırılmasına yönelik bir düzenleme yapılmasını, talep ettik” dedi.

Cem Negrin, sektörün bir başka önemli sorunu olan birikmiş KDV sorununu da Bakan Zeybekçi ile yaptıkları görüşmede masaya yatırdıklarını belirterek, şöyle devam etti:

tgsd (2) (Medium)BİRİKEN KDV’LER SGK VE VERGİDEN MAHSUP EDİLSİN

2006 yılında tekstil ve hazır giyimde KDV oranları yüzde 18’den yüzde 8’e indirildi. Bu değişim ile birlikte iç piyasa mal stoku ve yatırım maliyetleri nedeniyle firmalarımızın muhasebesinde yüksek değerde KDV birikti. Ciddi rakamlara ulaşan birikmiş KDV’lerin iade işlemi ve eritilmesi mevcut yasal prosedürler dahilinde imkansız hale geldi. Pasif hale dönüşen bu alacaklar şirketlerimizi  finansal yönden zor duruma soktu. Sayın Bakanımızdan, iadesi mümkün olmayan ve devreden KDV’lerin SGK ve her türlü vergiden mahsup edilebilmesi için düzenleme yapılmasını talep ettik” dedi.

FASONCUNUN KDV SORUMLULUĞU ÜZERİMİZDEN KALKSIN

Üretim yaptırdıkları atölyelerin tabi olduğu yüzde 8 oranındaki KDV’nin yarısını 2 Nolu KDV Beyanname Uygulaması gereği kendilerinin ödemek zorunda olduğunu ifade eden Negrin, “2 Nolu KDV beyan zorunluluğunun kaldırılmasını istiyoruz. Burada atölyeler kendi paylarına düşen yüzde 4’ü ödemedikleri zaman devlet yüzde 8’in tamamından bizi sorumlu tutuyor. Bu da bizi sıkıntıya sokuyor. KDV’nin tamamını veya yüzde 80’ini biz ödeyelim, fason işlemlerde haksız yere üzerimize yıkılan tevkifat sorumluluğundan da kurtulalım istiyoruz” dedi.

tgsd (3) (Medium) Toplantıda ayrıca, mevcut yatırım teşvikleri, satın alma gruplarının Türkiye’den alım stratejileri ve bu stratejilerin artırılması hususunda yaşanan sıkıntılar, ABD ile  AB arasındaki  TTIP anlaşmasının yaratacağı olumsuzluklar, kumaş ve iplik ithalatında uygulanan korunma önlemleri, Eximbank kredileri, ile işçi-işveren ilişkilerinin masaya yatırıldı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, toplantıda dile getirilen sorunlara çözüm üretmek amacıyla gelecek 1 ay içinde “Hazırgiyim Sektör Çalıştayı” düzenlenmesi talimatı verdi.

 

#

SENDE YORUM YAZ