logo

Birileri yüksek faizden kazanacak diye hazır giyim sektörü kaybetmesin

Birileri yüksek faizden kazanacak diye  hazır giyim sektörü kaybetmesin

Cem Negrin resim 1-001 kopya (Medium)14 milyar dolar ile Türkiye’nin en yüksek net ihracat geliri sağlayan hazır giyim sektörü  için döviz kurları ihracat ve karlılık için hayati önem taşıyor.

Geçen Mayıs ayından bu yana döviz  kurlarındaki  artışın desteği ile ihracatımız nisan ayı itibariyle ilk kez yıllık bazda 18 milyar dolara ulaşmış ve karlılığımız da uzun yıllar sonra 2007 seviyesine geri dönebilmişti.  Bu gelişmeler ile sektörün motivasyon artış, yeni ihracat siparişlerin alınması  için çalışmalar hızlanmıştı. Ancak son bir aydır döviz kurlarında yaşana gerileme ve Türk Lirasının değer kazanması ile birlikte sektör uzun yıllar sonra yakaladığı ihracat performansını ve karlılığı hızla kaybetme riski ile karşı karşıya kaldı.

Türk Lirasının değer kazanması ile birlikte kazanımlar hızla kaybolacak ve aşmayı düşündüğümüz 2014 hedeflerine ulaşmak hayal olacaktır. Bu itibarla Türk  Lirasının  değer kazanması karşısında yaşanılan kayıtsızlık sektörümüz için kabul edilebilir değildir. Birkaç aylık sıcak para girişi ile  Türk Lirası değer kazanacak, birileri yüksek faizlerden nemalanacak, Türk reel sektörü ve hazır giyim sektörünü karlılığı ise yine kaybolacaktır. Bu yaşadığımız oyun karşısında her seferinde ekonomi yönetimin uyardık.  Önceliğimizi üretime, ihracata, istihdama verelim dedik. Ama maalesef dinletemedik. Tüm bunlar arşivlerde yer alıyor. Artık uzun yıllar tekrar tekrar yaşadığımız bu oyuna gelmek istemiyoruz.  Zararın neresinden dönülürse kârdır deyip,   ekonomi yönetiminden kurlardaki bu gerilemeye karşı acil önlem almasını talep ediyoruz.

 

#

SENDE YORUM YAZ