logo

Çeyrek asırda 33 bin gencimizi nitelikli iş gücü ordumuza kattık

Çeyrek asırda 33 bin gencimizi  nitelikli iş gücü ordumuza kattık

MEZUN_YET G_RSEL 1İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri’nce  (İTKİB) kurulan okullardan mezun olan yaklaşık 500 öğrenci, törenle diplomalarını aldılar.

Yenibosna’daki Dış Ticaret Kompleksi’nde düzenlenen diploma törenine, İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, İstanbul Deri ve Deri Mamülleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak ile yönetim kurulu üyeleri ve öğrenci velileri katıldı.

İHKİB Avcılar, Kağıthane, Yenibosna Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, Nahit Menteşe Anadolu Meslek ve Endüstri Meslek Lisesi Konfeksiyon Makineleri Bakım ve  Onarım Bölümü ile  İDMİB Zeytinburnu Deri ve Meslek Lisesi’nin ortak mezuniyet töreninde büyük coşku yaşandı.

MEZUN_YET G_RSEL 2TANRIVERDİ: EĞİTİME KATKI GÜÇLÜ TÜRKİYE İDEALİNİN GEREĞİ

Törende konuşan İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi, nitelikli işgücü için eğitimin önemini ilk kavrayan sektörlerden biri olduklarını söyledi. Mesleki eğitime 25 yıl önce yatırım yapmaya başladıklarını anlatan Tanrıverdi şöyle devam etti:

 

“Meslek liselerimizden bugüne kadar 6 bin 500’e yakın gencimizi mezun ettik. Liselerle yetinmedik gezici eğitim merkezleri kurduk.  Sertifikalı sektörel eğitimlere öncülük ettik. İstanbul Moda Akademisi’nde  gençlerimize akademik eğitim fırsatı yarattık. Çeyrek asırlık bir zaman diliminde bugüne kadar 300’ü akademik düzeyde olmak üzere toplam 33 bine yakın gencimizi nitelikli işgücü ordumuza kattık. Mezunlarımız için sektörde iş olanakları hazırladık. Her yıl sektöre taze kan pompalıyoruz.”

Eğitime katkıyı refah düzeyi yüksek, güçlü Türkiye idealinin bir gereği olarak gördüklerini vurgulayan Tanrıverdi, “Diplomalarını alarak aramıza katılan sevgili kardeşlerimizin de destek ve katkılarıyla hayal ettiğimiz güçlü Türkiye’yi hep birlikte kuracağız” diye konuştu.

ŞENOCAK: REFAH DÜZEYİ YÜKSEK TÜRKİYE İÇİN NİTELİKLİ İŞGÜCÜ

İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak ise mesleki eğitimin Türkiye’nin gelişimi için önemine dikkat çekti. Şenocak,  “Meslek okulları sayesinde bizler yetişmiş işgücüne, çocuklarımız iyi birer mesleğe, sektörlerimiz kaliteli üretime ulaşıyor. Refah düzeyi yüksek Türkiye idealimizi nitelikli işgücünü ve üretimde kaliteyi arttırarak gerçekleştirebiliriz” dedi.

 

Konuşmaların ardından öğrencilere diplomaları dağıtıldı. Okullarını dereceyle bitiren öğrenciler diploma ve ödüllerini birlik başkanları ile yöneticilerin ellerinden aldılar.

 

#

SENDE YORUM YAZ