logo

Dijital Tekstil Baskı Makinelerini sayısız fırsat bekliyor

Dijital Tekstil Baskı Makinelerini sayısız fırsat bekliyor

Mike HorstenSmall 2013_CorporateYazar: Mike Horsten, EMEA Genel Pazarlama Müdürü, Mimaki Europe

Ürün ve hizmet yelpazelerini çeşitlendirmek ve dijital tekstil baskı pazarına girmek isteyen matbaalar için artık “eğer” ve “belki”ler yok; sadece “ne zaman” ve “nasıl” soruları var.

Gecikmeksizin tekstil baskıya yatırım yapanlar kazanacak. Tekstil baskı, olağanüstü katma değer fırsatları sunan optimum bir iş teklifi. Bugün tüm görsel grafiklerin %60’ını oluşturan perakende sektörü muazzam bir güce sahip. Dijital tekstil tasarımının sunduğu potansiyeli gören tekstil tasarımcıları gördükçe artık yaratıcılıkta grafik tasarımcılarla yarışıyor. Yeni dijital tekstil baskı teknolojisi, tasarımcılara, çok karmaşık detaylar içeren işleri nispeten kısa süre içinde ve neredeyse sınırsız bir renk paleti kullanarak yaratma imkanı tanıyor.

Tekstil baskı, bu alana yeni geçen matbaalar için bilinmezlerle dolu olabilir; zira tekstil baskı kesinlikle karmaşık bir faaliyet alanıdır. Ama Mimaki, bayii tabanı aracılığı ile onlara destek ve danışmanlık hizmeti sunmaya hazır. Ayrıca bayiler, sonlandırma sürecinde işleri kolaylaştıracak yenilikçi makineler de sunabilir. Odak noktamız, müşterilerimizin seçtikleri pazarlardaki ihtiyaçlarını karşılamak. Tekstil sektöründe muazzam bir iş potansiyeli var ve bizim de hedefimiz, artık UV kürlenmeli, Lateks ve Boya Süblimasyonlu çözümleri içeren teknik açıdan yenilikçi ürünlerle müşterilerimizin rekabet gücünü artırmak. Mimaki’nin araştırma ve geliştirme çalışmaları daima pazara en geniş ürün yelpazesini sunmaya odaklanıyor. Matbaaların hedefi yılda ister 25.000 m2 ister 150.000 m2 üretim yapmak olsun; Mimaki onları dinliyor.

JV5-320DS (Medium)Mimaki’nin hesaplarına göre dijital tekstil baskı 164 milyar ABD doları gibi bir potansiyele sahip. Şu anda dünya genelinde tekstil ürünlerinin sadece %2’si dijital olarak basılıyor. Tüm tüketimin %60’ı AB, Çin, Japonya ve ABD’de gerçekleşirken, üretimin %60’ı ise Hindistan, Bangladeş, Pakistan, Vietnam, Tayland ve Endonezya’da yapılıyor. Ne tüketen ülkeler kaynağa yakın, ne de üreten ülkeler satış noktasına. İşte bu yüzden Avrupa bir kez daha, dijital tekstil üretiminde yükselişe geçmeyi bekleyen pazarlar arasında. Türkiye, Polonya ve İspanya gibi ülkeler giyim pazarlarını oluştururken, Almanya, İskandinavya ve Benelüks ülkeleri de soft signage (kumaş tabela) pazarlarına doğru kararlı adımlarla ilerliyor. İtalya, İspanya ve Portekiz {{PCT}} İspanya ise moda pazarına dönüş için güçlü hamleler yapıyor. İngiltere ve Fransa genel olarak yukarı yönde bir trend izlerken, Avrupa’nın geri kalanı ise ciddi şekilde imkanları gözden geçiriyor.

Matbaaları bekleyen stratejik seçenekler var: Yüksek hacimli üretim ya da kısa süreli, özel tüketime yönelik veya ambalajsız ürünler. Moda, spor giyim, ev tekstili, bayrak ve afişler, soft signage, otel ve dinlence mekanı dekorasyonu ve/veya fuarlar ve duvar grafikleri gibi uygulamalarla birçok fırsat söz konusu. Farklı uygulamalar için, farklı üretim gereksinimlerine uygun farklı sistemlerle birlikte kullanılabilecek reaktif, asidik veya pigmentli mürekkep formülleri gibi tekstil boyası seçenekleri mevcut. Örneğin soft signage uygulamaları için su bazlı tekstil boyası süblimasyonu POS (satış noktası) pazarındaki çevresel kaygılara yanıt olabilir.

MIM_JV300 (Medium)Mimaki tekstil, giyim ve endüstri pazarlarına yönelik geniş formatlı mürekkep püskürtmeli baskı makinelerinde lider üretici konumunda bulunuyor. Mimaki inovasyonun en ön cephesinde yeni endüstriyel standartları belirleyen teknolojiyi geliştirmekte kararlı.

Özel tüketime yönelik seçeneklerden biri, pigment bazlı mürekkeplerin kullanıldığı DTG (direct to garment) tekniği. Bu işlemle hemen her türlü pamuğa doğrudan baskı yapılabiliyor. Ayrıca (her ne kadar daha pahalı olduğu ve diğer tekstil çözümleri kadar dayanıklı olmadığı için Mimaki olarak bu teknolojiye inanmasak da) tabela ve duvar grafikleri gibi daha yeni uygulamalar için UV kürlenmeli mürekkepleri kullanan sistemler de var.

Boya süblimasyonu veya dispers baskının, tekstil baskı dünyasında en çok tercih edilen işlem olduğu genel olarak kabul ediliyor. Polyester üzerine boya süblimasyonuyla dispers baskının iki yolu var: Doğrudan malzeme üzerine baskı veya kağıt üzerine basıp sonradan aktarma. Aktarma baskı, moda giysileri üzerine kişiselleştirilmiş görüntü veya metin basarken iyi sonuçlar verebilir. Yüksek kaliteli baskıya ihtiyaç duyanlar genellikle kağıttan aktarma yöntemini kullanırlar. Doğrudan baskıda ise akmayı durdurmak için mürekkebi taşıyacak özel bir kaplama ile dijital baskıya hazırlanmış bir polyester gerekir; bu polyester daha sonra sıcak baskı ile sabitlenmelidir.

TS500-1800_Diagonal (Medium) Boya süblimasyonu kullanıldığında, sürtünme direnci, yaşam döngüsü ve hava koşullarına dayanıklılık UV, lateks ve solvent baskıya kıyasla daha iyi olur. Bu sektördeki mürekkeplerin ve makinelerin fiyatları daha cazip hale geldiğinden, portföylerini genişletmek ve moda, iç tasarım ve mobilya kaplamaları ile araç ve bina giydirme uygulamaları için tekstil baskıya geçmek isteyen matbaaların bu sistemlere yatırım yapma olasılığı daha yüksektir.

Mimaki çok geniş bir baskı çözümleri yelpazesi sunuyor. Soft signage uygulamaları için Mimaki’nin önerisi ise JV5-320S 3,2m boya süblimasyonlu baskı makinesi. Bu ürün sadece ihtiyaçları karşılamakla kalmıyor, aynı zamanda son 5 senedir esnek ve çoklu soft-sign uygulamaları alanında en çok satan sistem. Bu makinenin ilerisinde, aktarma kağıdı üzerine saatte 150 m2 baskı yapabilen TS500-1800 bulunuyor. Kesintili mürekkep besleme ve gaz temizleme modülü ile bu makine en yüksek kaliteli ürünleri sunuyor ve kayda değer üretim hızlarında çalışmayı mümkün kılıyor. Daha fazla esneklik için matbaalar daha küçük makinelerden iki veya üç adet satın almayı düşünebilirler. Örneğin JV300-160, saatte 56,4 m2 baskı kapasitesi ile aynı yüksek kaliteli ürünleri elde etmelerini sağlayabilir. Bununla birlikte, belirtilen tüm hızların yüksek kaliteli modlar olduğunu unutmayın; taslak üretimlerde bu hız iki katına çıkabilir.

Close-up_handbag (Medium)Bir diğer önemli konu da farklı tasarım tekniklerine uyum sağlaması gereken sonlandırma ve sabitleme işlemleridir. Bazı mürekkep teknolojilerinde, mürekkeplerin sabitlenmesi için kumaşların buharlanması veya yıkanması gerekir. Boya süblimasyonlu ve pigmentli mürekkepler, sadece eğer kumaş mürekkebin sabitlenmesi için bir sıcak baskı işleminden geçirilmişse kalandırlama gerektirir. Bir diğer seçenek de, giysilere ya da spor kıyafetlerine metin veya görüntü şeklinde kişiselleştirilmiş çizimlerin eklenebildiği sıcak baskıdır. Bu tasarımların çoğu solvent mürekkeplerle basılır ve orijinal kumaş veya hazır giysi üzerine yapıştırılır.

Dijital tekstil baskı sanatının öncüsü Mimaki, bu büyümekte olan sektör için en ideal seçimdir. Gelişmiş bir Ar-Ge programı ile tekstil ve giyim endüstrisi için daima daha iyi, daha hızlı ürünler geliştirmeye çalışan Mimaki’nin ürün yelpazesi, giriş seviyesinde baskı kesim makinelerinden dünyanın en hızlı boya süblimasyonlu baskı makinesine kadar uzanır. Mimaki Engineering, ısmarlama imalat için yüksek üretim hızı ve üst düzey kalite sağlayan kademeli piezo baskı kafalarını kullanmaya başlayan ilk şirketlerden biridir.  1975’te Japonya’da kurulan Mimaki Mühendislik, itibar ve nüfuzunu sürekli arttırarak büyümüş ve Asya, Pasifik, ABD ve Avrupa’daki operasyon merkezleriyle küresel bir şirkete dönüşmüştür.

Osaka Securities Exchange, Inc.’e (Osaka Borsası) kote halka açık bir şirket olan Mimaki Engineering Co. Ltd, 2015’te 40. yılını kutlayacak. Şirketin itibarı, son beş yılda %25’in üzerinde artan cirosu ile büyümeyi sürdürüyor. Mimaki yeni imkanlar ve yeni uygulamalarla müşterilerini desteklemeye devam ediyor. En son lansmanlarımızla, çevre dostu boya süblimasyonlu mürekkeplere ve aralarında devrim niteliğindeki yeni nesil Latex ve Solvent UV mürekkeplerinin yanı sıra ekoloji dostu UV LED teknolojisi, hassas kademeli başlar ve ikili mürekkep kartuşlarını otomatik olarak değiştirme imkanının da bulunduğu enerji tasarruflu ürünlere odaklandık. Ayrıca güç tüketimini ve mürekkep israfını azaltabilen dijital ısmarlama baskı sistemlerindeki küresel pazar payımızı genişletmeyi amaçlıyoruz. Yeni Inkjet Laboratuvarımız, farklı endüstrilerle işbirliği içinde örüntü oluşumu veya kaplama ya da sıvı teknikleri zemininde mürekkep püskürtme teknolojisi uygulamalarındaki gelişmeleri destekliyor. Dijital tekstil baskıyı harika bir geleceğin beklediğine inanıyoruz.

En önemli itici güç ise halen “Gelin, birlikte yaratalım” düşüncesi.


#

SENDE YORUM YAZ