logo

EFFE’nin PASHA Model Ram Makinesi 4 Yaşında

EFFE’nin PASHA Model Ram Makinesi 4 Yaşında

Bu sene 4. yılını tamamlayan PASHA model ram makinesi, fiyat ve performans değerlendirmelerine yeni bir bakış açısı getirmiş olmakla beraber, sektördeki son kullanıcıların beklentilerini de yukarıya çekmeyi başardı.

EFFE tarafından; “Bir ram makinesinde olması gerektiğini düşündüğümüz her şeyi onda topladık.” diye tanımlanan ve ITM 2016 Fuarı’nın ilk gününde lansmanı yapılan 3. jenerasyon ram makinesi PASHA, bu sene 4. yılını tamamlıyor.

3. Jenerasyon Ram Makinesinin Farkları Nelerdir? Neden PASHA Model Ram Makinesi?

EFFE Endüstri ekibinin ve yöneticilerinin, 20 yıldan uzun bir süredir, ram makinesi tasarımı ve üretiminde tecrübesi bulunuyor. Daha önce aynı mühendislik ekibi tarafından 2001 ve 2006 yıllarında tasarımı tamamlanan ve üretilen 1. ve 2. jenerasyon makineler, bulundukları dönemin teknolojik imkanları değerlendirildiğinde yine dönemin en verimli makineleri olmayı başarmışlardı. Ancak PASHA model ram makinesinde; müşteri beklenti ve talepleri ile ekibin yaratıcı çözümler üretebilme becerisi harmanlandı ve bir ram makinesini mükemmel hala getirebilecek en güncel teknolojik özellikler bir araya getirildi. Enerji kazanımının en yüksek seviyede olması için geleneksel makinelerde kullanılan harici baca sistemi yerine dâhili baca sistemi ve enerji verimliliği IE4 sınıfı motorlar kullanıldı. İzolasyon standartları yeniden belirlendi ve daha önce hiçbir makinede kullanılmayan özel izolasyon malzemeleri kullanıldı. Kullanıcıları için tek tek önemli avantajlar sağlayan 30 üzerinde yenilik ile pazarda yerini alan Pasha ram makinesi, günler geçtikçe daha da fazla fark edilmeye başlandı. Yenilenen siparişler alınmaya başlandı ve gerek iç gerekse dış pazarda tavsiye edilen bir makine haline geldi.

Bu nedenlerle PASHA, bir ram makinesinin üçüncü sürümü olarak değerlendiriliyor ve üçüncü jenerasyon ram makinesi deyimi buradan geliyor.

Düşük Tüketim Maliyetleri, Yüksek Verimlilik

Lansmanının yapıldığı tarihten bugüne kadar makineye katılan yenilikler enerji tüketimini düşürürken verimliliği arttırdı. PASHA’nın başlıca yenilikleri şöyle: Motorlar, en yüksek enerji verimliliği sunan IE4 sınıfı kullanıldı ve inverterlerde en son teknoloji ürünleri tercih edildi. Geleneksel makinenin üzerinde döşenen baca boruları sistemi yerine enerji tasarrufu için kabin içi dâhili baca kanalları imal edildi. İzolasyon malzemelerinin kalitesi ve kullanım miktarı sıfır ısı kaybı olacak şekilde belirlendi. Isıtma sisteminin etkinliği için serpantin ve filtre sistemleri hem yatay hem dikey düzlemde konumlandırıldı. Daha önce dünyada hiç bir ram makinesinde olmayan her bir kabinde 4 adet filtre uygulaması ile filtre temizleme süreleri uzatıldı ve makine içinde daha verimli hava akısı sağlanmış oldu.

PASHA Farkı, Dâhili Baca Sistemi ile Bir Adım Önde!

Geleneksel ram makinelerinde kabin içindeki sıcak havanın atmosfere atılmak üzere bacaya taşınması kabin üzerine monte edilen hava kanalları vasıtasıyla olur. PASHA model ram makinesinde ise egzoz hava tahliyesi baca boruları sistemi yerine dâhili baca sistemiyle gerçekleşir. Bu sistemde içeriden kabin tavanında konumlandırılan kanallar mevcuttur ve kabinin üzerinden bakıldığında fark edilmezler. Kanallar ilk iki kabinden sonra başlar ve ana baca borusuna kadar devam eder.

Sistemin avantajları;

  • Isı kaybını en aza indirir.
  • Baca temizliği yapılmasına gerek yoktur.
  • Kabin içi kanallar sıcak havayı sıcak ortamda, kabinlerin içinden taşıdığı için yoğuşma olmaz. Bu uygulama dâhili hava kanallarının temiz kalmasını sağlarken yangın tehlikesini önler.

Dâhili baca sistemi ile yaklaşık 4 yıldan bu yana devreye alınan 130 adet PASHA model ram makinesinde baca yangını problemi ve temizlik sorunu yaşanmadı.

EFFE Pasha Model Ram Makinesi Kabin İçi Konveyör Bant Sistemi

10 kabinli ram makinesi için, kabin içinde konveyörlü bant sistemi EFFE bünyesinde üretilmeye başlandı. PASHA model ram makinesi, egalize ünitesinden başlayıp kurutma kabinlerinin ortasına kadar devam eden ve kurutma kabinlerinin ortasından başlayıp kabin çıkışında son bulan iki adet özel kumaş taşıyıcı konveyör ile donatıldı.

Özel imalat konveyör bantlarının hızı, makine hızı ile senkron şekilde çalışıyor ve makine hızı arttıkça veya azaldıkça konveyör bant hızları da aynı oranda artıp azalıyor. Kabin içi konveyör bant sistemi yurt içinde talep edilen makinelerde başarıyla çalışıyor.

Sistemin Avantajları:

  • Kumaş, bant üzerinde taşınarak ilerlediği için standart ram uygulamalarına göre hassas kumaşlarda daha iyi çekmezlik değerleri sağlama.
  • Kumaşın, düzelere temas etmesini engellediği için, yüksek beslemeli çalışmalarda arka ipliği polyester kumaşlarda yaşanabilen çekme problemini ortadan kaldırma.
  • Yüksek ısılı çalışmalarda polyester, viskon ve naylon kumaşların düze temasından doğabilen bölgesel deformasyonunu önleme.
  • Örgü kumaşların may çizgisinin geride kalma problemini ortadan kaldırma ve atkı düzelticide ayarlanan may düzgünlüğünü, makinenin çıkış kısmına kadar aynı şekilde muhafaza edebilme.
  • Çizgili örgü ve baskı kumaşlarda daha düzgün bir çizgi düzgünlüğü elde edilmesine katkı sağlama.
  • Yüksek beslemeli kumaş çalışmaları esnasında, özellikle düşük gramajlı kumaşların, makine içerisinde tansiyonsuz ve sürtünmeye maruz kalmadan sevk edilmesi sayesinde maksimum kalitede üretimi gerçekleştirme.

EFFE Endüstri Dijital Baskı Makineleri İçin Yenilikçi Çözümler Sunuyor

Baskı proseslerinin verimliliğini arttıran, enerji kazanımları sağlayan ve baskı proses kalitesine direk etkisi olan katma değeri yüksek ürünleri ile EFFE, tercih sebebi olmaya devam ediyor.

Dijital Baskı Makineleri ve Kazanım Sağlayan EFFE ürünleri

Dijital baskı makinelerinde gerek makine imalatçıları gerekse son kullanıcılar için EFFE tarafından tedarik edilen ürünlerin başında; baskı makineleri kumaş giriş-çıkış üniteleri, kurutma kabinleri ve 2020 yılında lansmanı yapılan ultrasonik kenar kesme ve püskül kesme & dikme makinesi geliyor.

EFFE, dijital baskı makinesi imalatı yapan firmalar ile OEM olarak yapılan çalışmalarda, tek geçişli ve üç geçişli, farklı ısıtma sistemleri sunan yüksek kapasiteli kurutma kabinlerini makine imalatçılarına sunuyor. Bunun yanında mevcut makinelerinin kurutma performanslarından memnun olmayan, kapasite arttırma düşüncesinde olan son kullanıcılar için ise mühendislik çözümleri sunuyor ve başarılı projeler hayata geçiriliyor.

Etiketler: » » »
#

SENDE YORUM YAZ