logo

Hayati Verileri Tespit Eden Elektronik Tekstiller

admin

admin
textilexturkey@gmail.com
Hayati Verileri Tespit Eden Elektronik Tekstiller

BMustafa Oguz Gokanu Hatice GÜRCÜM, Mustafa Oğuz GÖK, Sabit BABAOĞLU
Gazi Üniversitesi, Tekstil Tasarımı Bölümü, Ankara / Türkiye
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü, Kahramanmaraş / Türkiye
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü, Kahramanmaraş / Türkiye

Özet

Gelişen teknolojiye bağlı olarak tekstil de bu gelişimden önemli bir derecede etkilenmiştir. Tekstil sadece örtünme amacıyla kullanılırken gelişmelere bağlı olarak örtünme ile birlikte farklı ihtiyaçları da karşılama görevini üstlenmiştir.  Bunun sonucu olarak da “Teknik Tekstiller” olarak tanımlanan yeni bir tekstil alanı ortaya çıkmıştır.

Teknik tekstillerin yüksek katma değere sahip bir alt başlığı olan “Akıllı Tekstiller” de önemli bir pozisyona gelmiştir. Akıllı tekstiller, sıradan tekstillerden farklı olarak çevreden kaynaklanan bir değişikliği algılama ve bu değişikliğe karşı bir cevap verme özelliğine sahip ürünlerdir. Diğer tekstil ürünlerine göre yüksek performans ve kullanım özelliklerine sahiptirler. Akıllı tekstil ürünleri özellikle 2007 yılından itibaren prototip olmaktan çıkıp günlük yaşamımıza girmeye başlamıştır. Markalar ürünlerini modaya uygun olarak ortaya çıkarmaya başlamışlardır. Bu da tasarımcıların dikkatini bu noktaya çekmesine neden olmuştur. Bu gelişimin sonucu olarak sanat, moda ve teknoloji birbiri ile disiplinler arası bir bağlantı kurmuştur.

Bu çalışma kapsamında giyilebilir elektronikler alanında teknolojideki son gelişmeler, kullanılan yöntemler ve uygulama örnekleri incelenmiştir. Kablosuz bir şekilde uzaktan nabız ölçümü yapabilen bir sistem tasarlanmıştır. Bu sistem ile birlikte vücuda yerleştirilen kumaş elektrodlar sayesinde kişinin nabız değerleri ölçülebilmiştir. Ölçülen bu değerler bilgisayar ekranında görüntülenmiştir. Özellikle Avrupa ülkelerinde yaşlı insan nüfusunda artış gözlenmektedir. Yapılan bu çalışma ile yaşlı insanların sağlık değerlerinin uzaktan izlenmesi sağlanarak gerekli önlemlerin alınmasına yardımcı olabilecek bir tasarım oluşturulmuştur.

 ELECTRONIC TEXTILES THAT DETERMINING VITAL DATAS

 Abstract

Textiles are affected from development significantly depending on the advancing technology. Textiles used only for the purpose of covering in the past, they undertook different needs with covering depending on development. As a result of this, a new field of textiles has emerged defined as “Technical Textile”.

“Smart textiles” that having high added value are a subheading of technical textiles. They have a prominent position. They can perceive the environmental effects or changes and react against these unlike ordinary textiles. Compared to other textile products, they have high performance and handling properties. Smart textile products especially since 2007 began to come into our daily lives and they are produced not a prototype, as a daily product. Trademarks have begun to uncover according to the fashion of the product. This has led to draw attention to this point of designers. As a result of this development, art, fashion and technology have established interdisciplinary connection with each other.

In this study, “The Integration to Woven Fabric Structure of Circuit and Conductive Materials Used in the Field of Electronic Textiles” was examined. The system is designed in a way that can remotely wireless heart rate measurement. The person’s pulse rate could be measured with this system by the implantable electrodes. These measured values are displayed on the computer screen. The elderly population has been increased especially in European countries. Together with this study, remote monitoring of particularly elderly people’s health value was provided. A design was created to help take the necessary precautions.

(more) Yazının Devamı Pdf olarak indirebilirsiniz….
hayati-verileri-tespit-eden-elektronik-tekstiller201512.

Etiketler: » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

  • T.A.Derneği Etkinliklerine Devam Ediyor: Süblime Baskı Uygulaması

    07 Haziran 2014 EDİTOR, Köşe Yazarları, TÜM MANŞET

    Tekstil Araştırmacıları Derneği yeni etkinliğini 17 Mayıs Cumartesi günü Bursa’nın Nilüfer ilçesindeki Dernekler Yerleşkesinin konferans salonunda yaptı. Dernek başkanı Ekrem Hayri Peker;  “Bilginin her geçen gün değersizleştiği bir ortamda, bilgiyle para kazanılan bir platform olması” için derneği kurduklarını anlattı. Tekstilde en büyük problemin işletmecilerin ürettikleri yeni ürünleri pazarlayacak, farklı bakabilen pazarlama klasik ekiplerin olmaması olduğunu açıklayan Peker, firmalar yeni ürünler üretmeli ve bu ürünleri pazarlayacak ...