logo

Hizmet İhracatçıları Aynı Çatı Altında Toplanıyor

Hizmet İhracatçıları Aynı Çatı Altında Toplanıyor

Mehmet_Buyukeksi_1 (Small)TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği bünyesinde faaliyet gösteren İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği’nin unvanının Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği olarak değiştirilmesiyle ilgili bir basın açıklaması yaptı.

 TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi şöyle dedi:

 “Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliğimiz, hizmet sektöründe faaliyet gösteren tüm ihracatçılarımızı aynı çatı altında toplayarak hizmet ihracatımızın artırılmasına büyük katkı sağlayacak. Hizmet ihracatçı birliğimizin koordine olarak geliştireceği faaliyetler, 2023 yılında 500 milyar dolar mal ve 150 milyar dolar hizmet ihracatı hedefinin en önemli mihenk taşlarından biri olacak.

 Özellikle turizm, taşımacılık, inşaat, telekomünikasyon, kültür ve eğlence, finansal hizmetler, sigortacılık, bilişim sektörlerinde net hizmet ihracatçısı konumunda olan ülkemiz 2012 yılında 43,5 milyar dolarlık hizmet ihracatı gerçekleştirdi. Bu yılın ilk 9 ayında hizmet ihracatımız 35,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşerek geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 10 arttı.

 Hizmetler sektörümüzün tıpkı mal ihracatımız gibi ihracatçı birlik statüsüyle örgütlenmesi sektörün gelişimi ve diğer mal grubu sektörleriyle dayanışma ve işbirliğinin güçlendirilmesi açısından daha yararlı olacak.

 Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği, sektöre ilişkin gelişmelerin takibi, üyelik işlemleri, devlet yardımları hizmetleri fuarlara katılım, istatistiki veri temini, sektörel ticaret heyeti, alım heyeti organizasyonları tertip etmek gibi faaliyetlerin yanı sıra, hizmet sektöründe faaliyet gösteren ihracatçıların sorunlarının ve çözüm önerilerinin görüşüleceği bir platform da oluşturacak.

 57 binin üzerinde ihracatçıyı temsil eden kuruluş olarak, bu yeni oluşum ile birlikte ihracatçı ailemizin genişlemesinin hizmet sektörlerimizin ihracat kapasitesini artıracağına ve dış ticaretimiz için yeni atılımlara vesile olacağına yürekten inanıyoruz.”

#

SENDE YORUM YAZ