logo

KTM 2016 Fuarı Kahramanmaraş’ta Gerçekleşti

KTM 2016 Fuarı Kahramanmaraş’ta Gerçekleşti

0tekstil trend dergisi ktm 2016 (Medium)ECR Fuarcılık tarafından gerçekleştirilen Kahramanmaraş Tekstil Makineleri Fuarı KTM 2016, 28-30 Nisan tarihleri arasında tekstil sektörünü Kahramanmaraş’ta buluşturdu.

Kahramanmaraş Tekstil Makineleri Fuarı KTM 2016, Türkiye ve dünyanın en önemli tekstil teknoloji üreticilerini, tekstilin yuvası Kahramanmaraş’ta ağırladı.

ECR Fuarcılık tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen KTM 2016, 120’si yabancı olmak üzere 200’e yakın katılımcı firmaya ev sahipliği yaptı.  Fuar kapsamında tekstil sektöründen ulusal ve uluslararası  teknoloji üreticilerinin yanı sıra, örgü, dokuma, teknik tekstil, eğitim ve araştırma, boya-baskı-tekstil terbiye sektörlerinden ziyaretçilerle buluştu. 3 gün boyuncaözel makine şovları eşliğinde yerli ve yabancı ziyaretçileri ağırlayan KTM 2016, tekstil sektörünün en büyük buluşmasına imza attı.

Kahramanmaraş başta olmak üzere, Adana, Gaziantep, Niğde, Osmaniye, Şanlıurfa, Denizli, Bursa,  Kayseri, Adıyaman, Tekirdağ ve İstanbul gibi şehirlerden 6.382 ziyaretçi ağırlayan KTM 2016;öğrenciden çalışana, akademik kadrodan fabrika sahiplerine kadar tekstil sektörü ile ilgili her kademeden ziyaretçiyi teknoloji üreticileri ile bir araya getirdi.

1tekstil trend KTM 2016 (Medium)KMTSO’danKTM2016’ya Önemli Destek

ECR Fuarcılık tarafından Kahramanmaraş’ta ikinci kez gerçekleştirilen fuara,sponsor olan İstanbul Tekstil Hammadde İhracatçı Birlikleri (İTHİB), Akdeniz Tekstil Hammadde İhracatçı Birlikleri(ATHİB) ve COTTON USA’nınyanı sıra Kahramanmaraş Valiliği, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) da destek verdi.

Kahramanmaraş’ın uluslararası platformlarda tanıtılması ve fuarın etki alanının genişletilmesi için büyük çaba gösteren Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO),gerçekleştirdiği organizasyon kapsamında Almanya’dan gelen 20 kişilik Tekstil Alım Heyeti ile birlikte KTM 2016 Fuarı’na da biz ziyaret düzenledi.Fuar alanını ilgiyle gezen Alman grup, makineler ve yeni teknolojiler hakkında bilgi aldı. Fuar ziyaretinin ardında hatıra fotoğrafı çektiren Tekstil Alım Heyeti, ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek alandan ayrıldı.

1tekstil trend KTM 2016 (Medium)KTM2016’ya Görkemli Açılış

KTM 2016, Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hanefi Öksüz, Belediye başkanları, kaymakamlar, sanayici, işadamları ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirilen açılış töreni sonrasında kapılarını açtı.

Fuarın açılış konuşmasını gerçekleştiren Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Meclis Başkanı Hanifi Öksüz, “Tekstilde sadece Türkiye’de değil dünyada iyi bir yere gelmiş konumdayız.” dedi. Öksüz, Kahramanmaraş’ta tekstilin doğuş hikayesini anlatarak, “Tekstil Kahramanmaraş için çok önemli bir sektör. Tekstilin Kahramanmaraş’taki mazisi 60’lı yıllarda pamuk tarımı ile başladı. 1980’lere kadar şehirde yoğun pamuk tarımı yapıldı. Burada oluşan sermaye birikimi ile ve rahmetli Turgut Özal’ın Anadolu’da sanayinin önünü açması ile Kahramanmaraş’ta da tekstil yatırımları yapılmaya başladı.” dedi. O yıllarda tekstil sektöründe ciddi yatırımlar olmadığına vurgu yapan Öksüz şunları söyledi; “80’li yıllarda ülkede ciddi bir sanayi yatırımı yoktu. Marmara ve İstanbul bölgesinde yabancı kuruluşlar ile azınlıkların elinde küçük sanayi kuruluşları vardı. 80’den sonra yeni teşvik politikaları ile Anadolu’da sanayileşme başladı. Sonraki dönemlerde de aynı politika yoğunlaştırılarak izlendi. Özellikle Kahramanmaraş iplik sanayinde Türkiye de değil dünyada önemli bir noktaya geldi. Türk ipliğini yüzde 30’nu üretiyoruz. Yeni yatırımlar ile de yüzde 40’ları zorlayacağız.”

2-tekstil trend KTM 2016 (Medium)“Tekstil Bizim Olmazsa Olmazımız”

Öksüz, fuarların Kahramanmaraş ve tekstil sektörü için çok değerli olduğuna değinerek, “Bugün Kahramanmaraş dünyanın en iyi markalarına kumaş, iplik hatta konfeksiyon üretiyor. Gelinen noktayı küçümsememek lazım. Tekstil bizim olmazsa olmazımız. Tekstilde sadece Türkiye’de değil dünyada iyi bir yere gelmiş konumdayız. Bu konuda bilgi birikimimiz var, çalışanlarımız tecrübeli, yetişmiş elemanlarımız var. Pazarımız var. Tekstilin geleceği ilimizde oldukça parlak görünüyor. Dünyada büyük fuarlar var ama şu anda Kahramanmaraş’ta yapılan tekstil makineleri fuarını çok anlamlı buluyorum. İş yaptığımız tüm makine firmaları müşterinin ayağına gelmiş durumda. Büyük fuarlara fazla gidemiyoruz. Burada daha çok insan temasa geçme imkanı buluyor.” dedi.

4tekstil trend KTM 2016 (Medium)Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ise, tekstilin ekonomik kalkınmada önemli bir konumda olduğuna dikkat çekerek, “Tekstil sanayisi gelişmekte ve kalkınmakta olan ülkelerin ekonomik serüveninde büyük bir rol oynayan bir daldır. Tekstil sanayileşme dalının başladığı sektörlerden birisidir. Türk testli sektörü ekonominin lider alanlarından biridir. Kahramanmaraş ise Türk tekstil sektöründe on binlerce insan çalıştırarak en önde istihdam sağlayan illerden biri ve 20 yılda tekstil ve konfeksiyon sektöründe büyük atılım gerçekleştirdi. Kahramanmaraş’ta bu alanda büyük bir vizyon var.”  sözlerine yer verdi.

Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise şehrin tekstil sektöründeki yerine değinerek, “Tekstil sektörü Kahramanmaraş için önemli, Kahramanmaraş’ın mevcut potansiyeli ve sahip olduğu zenginlikleri doğru kıymetlendirmek gerekiyor. Tekstil Kahramanmaraş’ın gerçeğidir, enerji sektöründe, kağıt sektöründe, çimento sektöründe ve metal mutfak eşyası sektörü, gıda sektöründe Kahramanmaraş’ın sahip olduğu bu değerleri çıkardığımızda Türkiye bu alanlarda eksik kalır. Kahramanmaraş tekstil sektörü olmasa Türkiye tekstil sektörü neredeyse yüzde 50’ye yakın eksik kalacaktır. Bu bir kıymet, bu kıymetimizi sahiplenmeliyiz.” açıklamasında bulundu.

Yapılan konuşmaların ardından, Mehter takımının gösterisi izleyen protokol açılış kurdelesini kesmek üzere bir araya geldi. Vali Mustafa Hakan Güvençer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, On iki şubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, ECR Fuarcılık Yetkilileri Ümit Vural ve Musa İmdat’ın yanı sıra iş adamları fuarın açılış kurdelesi kesti.Protokol üyelerinin alanı gezmesinin ardından ziyarete açılan fuar, 3 gün boyunca yeni iş bağlantılarının adresi oldu.

#

SENDE YORUM YAZ