logo

MB BAŞKANI ERDEM BAŞÇI, SANAYİCİLERE PARA POLİTİKALARINI ANLATTI

MB BAŞKANI ERDEM BAŞÇI, SANAYİCİLERE PARA POLİTİKALARINI ANLATTI

856974 (5)(1) (Small)Merkez Bankası (MB) Başkanı Erdem Başçı, şu ada hem faiz oranlarında hem de döviz kurlarında daha istikrarlı bir seyir olduğunu belirtti.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Merkez Bankası ve Dünya Gazetesi işbirliğiyle düzenlenen ‘’Para Politikaları Toplantısı’’, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Dünya Gazetesi Başyazarı Osman Arolat, Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu ve çok sayıda işadamının katılımıyla Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Para politikalarına ilişkin bir sunum yapan MB Başkanı Başçı, yurtiçi nihai talep ve ihracatın ılımlı büyüme eğilimini koruduğunu, altın ticareti hariç tutulduğunda cari işlemler açığındaki kademeli iyileşme eğiliminin 2014 yılında da süreceğinin tahmin edildiğini, hane halkının aşırı borçlanmasıyla ilgili tedbirlerin cari işlemler açığındaki iyileşmeyi destekleyeceğini söyledi.

Başçı, ‘’MB, enflasyon görünümü orta vadeli hedeflerle uyumlu olana kadar, para politikasındaki temkinli duruşunu koruyacaktır’’ dedi.

Parası değer kaybeden ülkeler arasında Türkiye’nin durumundan bahseden Başçı, ‘’Bizim nispi durumumuz orta yerde. Cari açık veren ülkelerle karşılaştırdığımızda Türkiye’de oynaklık nispeten daha az. Türkiye’deki döviz kurunun oynaklığı en az. Serbest dalgalı kur rejiminde bu oynaklığı sıfıra indiremezsiniz, ama mümkün olduğu kadar uyguladığınız politikalar ve araçlarla bunu daha sınırlı düzeyde tutabilirsiniz. Bizim elimizde de çok ciddi şekilde hem tecrübe hem de politika araçları var’’ görüşlerini dile getirdi.

MB’nın döviz rezervini mümkün olduğunca istikrarı desteklemek için kullandığını ifade eden Başçı, şu anda MB’nın toplam rezervinin altın dahil 135 milyar doların üstünde olduğunu, bunun hepsinin likid olduğunu ve ihtiyaç duyulduğunda kullanılacağını bildirdi.

-‘’ALDIĞIMIZ EN GÜZEL HABER…’’-
Türkiye’nin yılın üçüncü çeyrekte yüzde 4,4 olarak açıklanan büyüme rakamlarının beklentilerden daha olumlu geldiğini anlatan Başçı, önceki çeyreğe göre net ihracatın büyümeye artı katkı vermeye başladığını, bunun son çeyrekte daha olumlu geleceğini tahmin ettiklerine vurgu yaptı.
Dünyada büyüme ve istihdam rakamlarını değerlendiren Başçı, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde daha ılımlı büyüme olduğunu, işsizlik oranının ABD’de düştüğünü ama Avro bölgesinde yükseldiğini anlattı.

İstihdam koşullarının yeterince iyileşmesi durumunda, FED’in parasal teşviği geri çekeceğini açıkladığını anımsatan Başçı, şunları kaydetti:

‘’İşsizlik oranı yüzde 7 ve altında olursa artık bunu düşürmeye başlarız dediler. Şimdi çok enteresan, güzel bin şey oldu. Geçen hafta Cuma günü Amerika’da istihdam verileri açıklandı, işsizlik yüzde 7’ye kadar düştü. Mayıs ayından beri neydi korkulan, ‘işsizlik çok düşecek, Amerika para basma hızını azaltacak ve o zaman dünyada bunun çok kötü etkileri olacak’ diye endişeler vardı. Cuma günü ne oldu? İşsizlik yüzde 7’ye düştü, artık herhalde parasal genişletmeyi yavaşlamaya başlarlar. Etkisi 10 dakika sürdü. Döviz kurları biraz yükseldi, faiz oranları biraz yükseldi, 10 dakika sonra yatırımcılar bunu diğer ülkelerle ne ilgisi var dedi. Doğru teşhis koydular ve hızla tekrar normalleşme başladı. Mayıs ayından bu yana aldığımız en güzel haber bu. Piyasa artık fiyatlama işini yavaş yavaş doğru yapmaya başlıyor.’’

-‘’MALİ DİSİPLİN, ÖZEL SEKTÖRÜN ÖNÜNÜ AÇIYOR’’-
2014 yılında dünyada ılımlı bir büyüme beklendiğini bildiren Erdem Başçı, ‘’Türkiye’de bu yıl büyük ihtimalle orta vadeli program beklentisinden daha iyi olacak. Gelecek yıl da orta vadeli program beklentisi yüzde 4, orada da şu anda herhangi bir değişikliğe gitmeye gerek yok’’ dedi.

Büyümenin arkasında yatan en önemli temel dinamiklerden en önemlisinin Türkiye’de kamu borcuyla ilgili olumlu gelişme olduğunu, kamu borcunun yıllardan beri azaldığını belirten Başçı, şunları söyledi:

‘’Mali disiplin olduğu için Türkiye kolay kolay, küresel türbülanslardan kalıcı şekilde etkilenmez, geçici şekilde etkilenir. Ülke olarak tasarruflarımızı ne kadar artırırsak o kadar hızlı yatırım yapar ve daha hızlı büyürüz. Mali disiplinin bize getirdiği en büyük fayda özel sektörün önünü açmak. Özel sektörün önü açıldığı için istihdam arttı.’’

Sanayi üretim verilerinin ekim ayında sıfıra yakın açıklandığını anımsatan Başçı, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Bir önceki ay yüksekti. Ekim ayında sıfıra yakın. Burada ne yapacağız; üzülecek miyiz sevinecek miyiz? Sabredeceğiz, çünkü gelecek ay tekrar yüksek gelecek. Ekim ayında bayram etkisi vardı, o yüzden kasıma bakmak lazım. Kasımda da daha olumlu veri bekliyoruz.’’

-‘’FAİZ VE DÖVİZ KURLARINDA İSTİKRARLI BİR SEYİR VAR’’-
MB’nın asıl görevinin fiyat istikrarı olduğuna vurgu yapan Erdem Başçı, dünyada gelişmiş ülkelerde enflasyonun hedeflerin altında olduğunu, gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 5 civarında yatay bir seyir izlediğini ifade etti.

Türkiye’de yakın zamanda döviz kurundaki değer kaybından dolayı bir miktar geçiş olduğunu ve enflasyonun yüzde 8’i gördüğünü belirten Başçı, ‘Şimdi güzel haberler arka arkaya gelmeye başladı. Her ay enflasyon düşüyor. Yıl sonunu görmek lazım. Aralık ayına ilişkin verilerimiz de olumlu. Bizim en son tahminimiz yüzde 6,8. Şu anda yılın 11 ayında birikimli enflasyon 6,9. Dolayısıyla sıfır gelse 6,9 ile bitiririz. Bizim mektup yazma sınırımızda 7’di. Hükümete eğer 7’nin üstünde olursa, hesap verme yükümlülüğü çerçevesinde bir mektup yazıyoruz. Enflasyon tarafında biz şu anki para politikasının duruşunun yeterli olduğunu düşünüyoruz. Şu anda hem faiz oranlarında hem döviz kurunda daha istikrarlı bir seyir var.’’

Sanayicilerin sorularını da yanıtlayan MB Başkanı Erdem Başçı, daha önce kendisinin ‘’yıl sonunda kur 1,92’in altı olabilir’’ sözleri hatırlatılarak ‘’Şu anda ne düşünüyorsunuz’’ şeklinde yöneltilen bir soruya karşılık, ‘’Bu soruların cevaplarını ocak ayı sonunda vereyim. Acele etmeyelim. Yıl sonunu ve ocaktaki gelişmeleri görelim’’ dedi.

#

SENDE YORUM YAZ