logo

MERTER AÇIK HAVA MODA MERKEZİ OLMA YOLUNDA İLERLİYOR..

MERTER AÇIK HAVA MODA MERKEZİ OLMA YOLUNDA İLERLİYOR..

Yusuf Gec_2Merter Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD ) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Gecü, bu sayımızda Merter ve Merter Moda etkinleri hakkında dergimize önemli açıklamalar yaptı.

Özellikle Merter Moda etkinlikleri Tekstil sektöründe büyük ses getirdi. Konserler, Yarışmalar, Sokak defileri ve alım heyetlerinin geldiği farklı bir etkinliğe imza atıldı. Bizde bu işin başında olan Mesiad Başkanın’dan bu çalışmalar hakkında bilgiler aldık.

Mesiad Kimdir? Mesiad Ne zaman kuruldu.

Mesiad 1994 yılında büyüklerimiz tarafından Merter’in bir Moda merkezi olması amaçlanarak Merter’li iş adamlarının bir araya gelerek kurduğu bir dernektedir. Merter’in büyümesine paralel olarak Mesiad’ta bu büyümenin etkisinde kalarak güçlü bir sivil toplum kuruluşu haline geldi. Merter İstanbul’un en önemli semtlerinden biridir. Gelecekte Türkiye modanın merkezi olacak ise bu İstanbul olmalı, İstanbul olacak ise bu Merter olmalıdır.

MERTER İSTANBUL’UN TAM MERKEZİNDEDİR.

İstanbul ili sınırları içinde 3 ve 4 alana yayılmış olan Tekstil sektörünün merkezlerinden birisi de Merter’dir.

Merter Tekstil sektörü alanında çok önemli avantajları kendi içerisinde barındırmaktadır. Merter’in kendisine özgü avantajlarından size kısaca bahsetmek istiyorum. İstanbul’un sur içi dediğimiz alana komşu durumdadır. Ne içinde ne de dışındadır. Bu avantajı fiziki olarak değerlendirebiliriz. E-5 ile D100 ve E-6 bağlantılı yollar üzerinde yer almaktadır. Metro-Tramvay-Metrobüs gibi toplu taşıma ağını kendi içinde barındırmaktadır. Ayrıca Atatürk havalimanı ve Yenikapı deniz ulaşımına 8-10 dk bir mesafe üzerindedir. Özellikle bavul ticareti için büyük bir avantaja sahiptir.

Merter kentsel dönüşüm kapsamında olup kolay dönüşümü ile açık hava AVM dediğimiz toptan satış mağazaları, çarşılar ve showroolar yapılmaya başlandı. Geniş caddeler ve sokaklar ile yerli yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekmeye devam etmektedir. Ayrıca dönüşüm çalışmalarında bazı sokaklar trafiğe kapatılarak pilot uygulamaya geçildi…

Yapılan bu çalışmalar neticesinde diğer bölgelerden Merter’e bir göç başladı. Valiz bavulu artık Merter’den gerçekleşmektedir. Ciddi bir artış yaşanıyor. Bu gün Türkiye’nin tamamı Merter’e uğrarken Yurtdışından 100’e yakın ülkeden ziyaretçi ve alım heyetleri Merter’e gelmektedir.. Ayrıca demirciler sitesi Ambarı lojistik olarak Merter’in hemen yanındadır.

HIZLI ÜRETİM YAPILIYOR…

Yusuf Gec_1Diğer bir avantajımız ise Merter hızlı üretim sağlamaktadır. Anında istenen bir siparişe hızlı çözüm üretilmektedir. Tekstil yan sanayii Merter’de önemli bir yere sahiptir. Kumaşçı, Aksesuarcı, İplik, Konfeksiyon atölyeleri ve Tasarım Merter’in kendisini oluşturmaktadır. Bu da anında hızlı üretim yapılmasına imkân vermektedir. Bu yönü ile modanın hızına en çabuk adapte olan bir Merter vardır. Ayrıca piyasa şartlarına hızlı tepki vermesi bakımdan Merter büyük önem arz etmektedir.

MERTER MODA MERKEZİ OLMAK İÇİN UĞRAŞIYOR

Merter Moda Etkinlikleri hakkında bilgi verebilir misiniz? Sektöre yansımaları nasıl oldu.

Başta ifade ettiğim gibi Türkiye bir moda merkezi olacak ve bu ’da İstanbul ise merkezi de Merter olmalıdır diyoruz. Avantajlarından bahsettik. Bizim dernek olarak kuruluş felsefemizde bunun içindir. Merter’i bir moda merkezi haline getirmektir. Bunun için ne yapılması gerekiyorsa onu yapmaya çalışıyoruz. İnşaallah uzun bir süreye ihtiyaç duymadan iş adamlarımız ve Hükümetimizin de destekleri ile buna ulaşmış olacağız. Bu tek başına olacak bir şey değildir.

Göreve geldiğimiz zaman hedefler koyduk. Her ay bir ülkeye yurtdışı gezileri yaptık. Gittiğimiz bu ülkelerde Türkiye’mizi ve İstanbul’u anlattık. İstanbul’u anlatırken Merter’i de anlattık. Marka şehir olan İstanbul anlatmak çok kolay oluyor. Marka şehirin merkezindeki Merter’i anlattığımızda kimse kayıtsız kalamıyor. Gittiğimiz ülkelerde yaptığım ziyaretlerimizi en üst Bakan’dan en alt son satıcıya kadar yapıyoruz. Onlar zaten Tekstil’in içinde olan insanlar. Kaliteli ve Tasarımı iyi olan ürünlere uzak durma imkânları kalmıyor. Onlara Türkiye’nin jeopolitik avantajlarını sunduğumuzda rakiplerimizi kolay eleme imkânımız oluyor. Bizim Tekstil’deki geçmişimizi düşündüğünüzde çözüm üretme yeteneğimiz ortaya çıkıyor. Bu toplantılar ve seyahatler ışığında kendimize yeni misyonlarda yüklüyoruz.

Bu geziler ışığında Merter Moda günlerini düzenlemeye karar verdik. Bu etkinlikleri bir otelde değilde direk Modanın Merkezi olan Merter’de yapmaya karar verdik. Tanıtım çalışmalarımızı buna göre planlıyoruz.

mesiad ba_kan_yusuf gec_PARTNER ÜLKELERİMİZ FAS VE KIRGIZİSTAN OLDU…

Nasıl  tanıtım çalışmaları yaptınız?

Tanıtım çalışmaları yaparken öncelikle bir takım araştırmalar yapıyoruz. Bu tip etkinliklerin incelemesini ve araştırmasını yaptık. Genel’e yayılan bir tanıtım ve davetiye programı yapıyoruz. Daha sonra ise hedeflediğimiz iki Pazar ülke seçiyoruz. 2014 yılında bu iki ülke FAS ve KIRGIZISTAN oldu. Bu ülkelere giderek yerinde tanıtım çalışmaları için araştırmalar ve toplantılar yapıyoruz. Yol kenarları, Havalimanları, iş çevrelerinin yoğun olduğu alanlardaki reklam billboardlarını kullanıyoruz. Onlara davetiyeler gönderiyoruz. Devlet ve sektörün sivil toplum kuruluşları ile toplantılar düzenliyoruz. Gazete ve TV reklam çalışmaları ile son tüketiciye ulaşıyoruz. Bu etkinliklerde sağlayacağımız avantajlarımızdan bahsediyoruz.

ALIM YAPANLARIN SEYAHAT GİDERLERİNİ KARŞILADIK

Bu yıl ilk defa uygulamasını yaptığımız alım heyetlerinden belirli bir limiti aşanların uçak ve Konaklama ücretlerini karşıladık. Etkinlik öncesi bize ulaşan kişi ve kurumları kayıt altına alarak onlardan yaptıkları alışveriş neticesinde bize geldiklerinde limitleri uygun ise bu ödemeyi yerine getirdik. Ciddi bir taleple karşılaştığımızı söylemek isterim.

Bu maliyeti nasıl sağladınız?

Bu tamamen Mesiad üyelerinin destekleri ile gerçekleşti. Bu etkinlik için hazırladığımız bütçe içinden karşıladık. Hiçbir destek görmeden tamamen bu havuzun suyundan yararlandık. Bu arada şunu da ifade etmekten geçemeyeceğim. Kişi bize kayıt yaptırmış fakat İstanbul’un farklı bölgesinden bu alımı yapmış olsa bile bu ödemeyi kendilerine sunduk. Bur da kazanan ülkemiz olsun dedik. Kazanan Türk iş adamı ve üreticisi olsun dedik. Çünkü Mesiad; Kazanan Türkiye olsun anlayışına sahip bir dernektir.

cagla __kel__zge ulusoyBir rakam verebilir misiniz? Ne kadar bir ciro oluştu.

Bu ilk defa olduğu için bir rakam vermemiz şu anda mümkün değil. Ama gelecek yıllarda bu yönde bir Data tutmayı düşünüyoruz. Çünkü B2 B organizasyonları gerçekleştirmiş olmamızdan dolayı bu tip rakamsal çalışma yapma olanağı olmadı. B2B dediğimiz birebir görüşmeler ayarlandı. Bize müraacat eden yabancı heyetler ile Mesiad üyeleri arasında görüşmeler gerçekleştirildi. Bu görüşmeleri birebir üyelerimizin ofis ve üretim merkezlerinde sağladık. Bir otelin balo salonu yerine ileriye dönük güven esasına dayalı birliktelikler için bu çok iyi olduğunu söyleyebilirim.

Bunu nasıl sağladınız? Zorluklar yaşadınız mı?

Mutlaka zor oluyor Ama firmalarımız transfer konusunda bizlerin yükünü hafifletti. Bizler tamamen saat ve gün ayarlamalarını yaptık. Firma seçimleri ve ne istekler var ona göre uygun firmaya yönlendirdik. Bu tamamen Mesaid üyelerine sağlandı. Bunun sonucunda uzun soluklu bir etkisini göreceğiz. Uzun vadeli çalışmalar daima kazandıracaktır. Bir pazarın hâkimiyeti de bundan geçmektedir.

MESİAD 2023 HEDEFİNDEKİ RAKAMINI 2020’DE GEÇER…

Cagla sikel_Musafa Ceceli ozge Ulusoy (Medium)Bildiğiniz gibi hükümetimiz Cumhuriyetin 100. Yılı olan 2023 tarihine kadar 500 milyar dolar ihracat yapma hedefi koydu. Bu hedefte tekstil sektörünün payı % 20’dir.Bu rakama ’da en kolay ulaşacak sektör Tekstil sektörüdür. Bu rakamda 60 milyar dolar gibi tekstil sektörünün hedefidir. Biz inanıyoruz ki bu hedef 2020 gibi yakalanacaktır. Fakat bu rakamın daha önlere çekilmesi için hacimli rakamlar gerekiyor. Bu da marka ve tasarıma dayalı bir yapılanma ile olacaktır. Bizde bunun için eksik olan tasarımla ilgili üniversitelerle işbirliği içine girmekteyiz. Onların eğitimi ve gelişi konusunda yardımcı oluyoruz. Öğrencileri teşvik etmek amacıyla yarışmalar düzenlemekteyiz. Bu yıl yaptığımız Merter Moda haftası etkinlikleri kapsamında yarışmalar düzenledik. Belirli rakamlarda parasal hediyeler verdi. Bu yıl 50 üniversiteden 150’yakın öğrenci başvurdu. Bu başvuruları 15’e indirdik. Bu 15 öğrenci arasından birincileri ödüllendirdik. Bu öğrencilerin tamamını MESIAD üyeleri istihdam etti. Başarılı olanları yurtdışına staja gönderdik. Bu etkinlik çerçevesinde ünlü mankenler nu ürünleri sergilediler.

tasar_m yar__mas_ birincilik _d_l_Artık tekstil sektöründe taşlar yerine oturdu. Alt yapısı olan bir sektör yukarıdaki rakamları geçmekte sorun yaşamayacaktı. Biz sadece kendimizle yarışarak bu rakamı nasıl öne çekebiliriz onu düşünüyoruz. Denim kumaş, denim pantolon konusunda dünyanın altıncı büyük üreticileri arasındayız.

Peki, sizin 60 milyar dolarlık rakamdaki payınız nedir?

Bizim bu rakamdaki hedefimiz 15 milyar dolardır. Bizde bu rakamı yakalamak için mücadele veriyoruz. Belki yukarıda konu ettiğim hacimli ürün satışı bizimde hedefimizi yükseltmemizi sağlayacaktır. Bu konuda tüm derneklerimiz özellikle de tekstil sektöründe ihracatçı birlikleri ile fikir alışverişinde bulunuyoruz.

SURİYELİ SIĞINMACILAR ARTIK HAYATIMIZIN BİR GERÇEĞİ

 Eleman sıkıntısı ve Suriyeli işçiler konusunda ne söylemek istersiniz. Özellikle tekstil bu konuda öne çıkıyor.?

Suriyeli sığınmacılar artık hayatımızın bir gerçeği oldu. Bu insanların tüketim yapmalarından çıkarıp tamamen üretim yapan bir konuma getirmeniz gerekiyor. Devlet İŞKUR vasıtasıyla 40 bin kişiyi eğitti. Yoksa tüketime hiçbir şey dayanamaz. Tamamen bu insanlar kötü değil. Pencereden hep iyi tarafa bakarsak ülkemizde kazanır. Zaten var olan bir ara elaman sıkıntımız var. Eğitim sistemi ile bu çöktü. Çırak yok. Yetiştirilmesi zaman alıyor. Hazır işlerde çalışma çoğaldı. Örneğin Güvenlikçi gibi mesleklere talep arttı. Düşünün 50 makineli bir atolye’de kaç kişi çalışması gerekir ki verim alırsınız?

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Mesiad olarak bir hedefimiz var. Bu Hedef’te Merter’i dönüşümünü tamamlamış bir şekilde Önce Avrupa’nın sonra ise dünyanın Moda merkezi haline getirmektir. Bu konuda bizde nasıl bir destek verirsek bu hedef büyüsün diyebilecek insanlara ve kurumlara ihtiyacımız var. İnanıyorum ki geriye dönüp baktığımızda kazandıklarımızla, kazanacaklarımız hep bu ülke insanında kalacaktır.

#

SENDE YORUM YAZ