logo

MESİAD’IN “Moda Ve Tekstil Yarışması”nda, Ödüller Sahiplerini Buldu

MESİAD’IN “Moda Ve Tekstil Yarışması”nda, Ödüller Sahiplerini Buldu

mesiad (1) (Medium)Merter Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Merter Moda 2014 – Uluslararası Merter Moda Etkinliği’nde,  ünlü tasarımcıların jüri üyeliğinde gerçekleşen “Moda ve Tekstil Tasarımı Yarışması”nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Bu yıl 20. yılını kutlayan MESİAD tarafından düzenlenen “Merter 2014 – Merter Moda” etkinliği kapsamında genç ve yaratıcı tasarımcıları desteklemek ve sektöre kazandırmak için yapılan “Moda ve Tekstil Tasarım Yarışması”nda dereceye girenlere ödülleri MESİAD merkezinde düzenlenen töreni ile verildi.  Yarışmada birinciliği eğitim için modanın kalbi sayılan Paris’te staj ve eğitimi de kazanan Yeditepe Üniversitesi’nden Günsu Ozan aldı. İkinciliği OkanÜniversitesi’nden Nora Yeksek alırken üçüncülük de İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden Tülin Gülhan’ın oldu.

Jüri üyeleri arasında Özlem Süer, Mehtap Elaidi, Barbaros Şansal, Hatice Gökçe, Niyazi Erdoğan, Jale Hürdoğan, Çiğdem Akın, Zeynep Erdoğan, Ayşe Deniz Yeğin gibi sektörün önemli tasarımcıları ile İTKİB, İTHİB, MESİAD, İTO’dan üyeleri yer aldı. Çeşitli üniversitelerin Moda Tekstil Tasarım bölümünde okuyan, mezun olan ve sektörün geleceğine katkı sağlayacak gençleri bir araya getiren yarışmaya ilgi çok yoğundu.

“II. Moda ve Tekstil Tasarım Yarışması”’nda dereceye girenlere sektördeki önemli firmalarda staj ve iş imkânı da sağlanıyor. Geçen yıl 12 üniversiteden 50‘yi aşkın öğrencinin katıldığı Moda ve Tekstil Tasarım Yarışması’na bu yıl 25 üniversiteden 100’ü aşkın öğrencinin 150 tasarım ile yarışmaya katıldı. Yarışmada birinci olan genç tasarımcıya 5000TL, ikinciye 3000TL, üçüncüye ise 2000TL ödül verildi.

mesiad (2) (Medium)Düzenlenen ödül töreninde, yaptıkları atılımlar ile artık dünya tekstil piyasasına da açıldıklarını ve modanın Türkiye’deki vitrini haline geldiklerini söyleyen MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Gecü, “ Merter, yetenekli tasarımcılar ile Türkiye’nin moda ve tasarım merkezi durumuna gelmiştir. “II. Moda ve Tekstil Tasarım Yarışması” ile gençlerin sektöre dinamizm getireceğine inanıyoruz. Ayrıca genç öğrenci tasarımcılarımızın koleksiyonlarını dünyaya da tanıtma fırsatı vereceğiz.”  dedi. MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Gecü ayrıca, Merter’in gelişen ve büyüyen tekstil endüstrisi için önemli bir konumda olduğunu,  gerek yurtdışına yaptığı ihracat gerekse de yurt içinde yaptığı ticaret ile Türkiye’de moda ve tasarımın kalbi haline geldiğini belirtti. MESİAD olarak genç tasarımcılara destek vermeyi sürdüreceklerini belirten Gecü “Geleneksel hale gelecek “MESİAD – Moda ve Tekstil Tasarım Yarışması” yerel ve global pazara yetenekli tasarımcıları kazandıracak ve tekstil dünyasına yeni bir bakış açısı getirecek” dedi.

#

SENDE YORUM YAZ