logo

NANOİPLİKTEN ÜRETİLEN ÜRÜNLER

NANOİPLİKTEN ÜRETİLEN ÜRÜNLER

ıklıu  Sürekli gelişen ve değişen günümüz koşullarına uygun olarak gerek teknolojik gerekse insanların günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için hem zaman hem maddi olarak belirli bir seviyede yaşam standartlarının seviyesine gelebilmesi için değişen teknolojiye ayak uydurması gerekir. Nano teknoloji adı verilen teknoloji harikası ürünler hem kişilerin hem de işletmelerin yapması gereken günlük rutin işlerini kolaylaştırıp birçok yönden kazanç sağlamaktadır. Doğru ürün ve doğru yatırımlarla hem tüketiciye hem de kendi bünyesinde kazançlı bir yol katabilmektedirler. Nano teknolojiyle üretilen nanoiplik yapı malzemesi olan ürünler birçok alanda kendini göstermiş olmakta ve kişilere sürekli ileriye götüren yeniliklerle kullanıcılarına uygun ortam ve şartları sağlayabilmektedir. Her geçen gün bir yenisi daha eklenen bu çalışmalara nanoiplikten üretilen ürünler kısmında nanoiplikten üretilen bir çorabın nasıl işe yaradığı kısmını oluşturmaktadır. Nano iplikli çorabın kullanıcılarıyla buluşarak elektrik enerjisinden ısı enerjisine dönüştürülüp ileriki aşamalarında içerisindeki alıcılar sensörler sayesinde insan sağlığına nasıl etki edebildiğini, sağlıkla birlikte gelen yaşam kalitesini arttırdığına dair tüm bilgiler, bu çalışmada vurgulanmıştır.

Değişen Teknolojiyle birlikte yeni ürün kavramının ortaya çıkmasından, seri üretim aşamasına kadar geçen süreç içerisinde ürün güvenilirliğinin arttırılması gerekmektedir. Söz konusu aşamalarda uygulanacak metotların anlaşılabilir ve kolay uygulanabilir olmasının yanı sıra elde edilen çıktıların kullanılabilirliği de son derece önemlidir. Bu açıdan ürün bazlı çok kullanılmaya başlanan Nano teknoloji, hemen hemen her alanda kullanılması amacıyla ilk başvurulan metotlar arasında ön plana çıkmaktadır. Sağlık alanında düşünülmüş olan nano iplikten üretilen çorabın işlev amaç ve yapısı insan sağlığına katkısı bakımından dikkat çekmektedir.

 

GÜNÜMÜZ TEKNOLOJİSİ  NANO;

NANOİPLİKTEN ÜRETİLEN ÜRÜNLER HIZLA ARTIŞ GÖSTERİYOR

Yapılan araştırmalara göre bilim dünyası her geçen gün hızla gelişen nano teknolojinin meyvelerini toplamaya devam ediyor. Nano teknolojinin faydalarını saymakla bitiremeyiz bilimden sağlığa elektronikten ısıya radyo frekanslarından birçok alanda ilk akla gelen bir teknoloji haline gelmiştir.

Nano mühendislik insan araçlar için gelecek vaat eden bir düşünce ve sürekli ileriye giden teknolojiye bir destektir. Gerek bilimsel gerekse fiziksel biyolojik ve sağlık açısından bugüne kadar yapılmış olan genlerden tutunda mühendislik çalışmalarına kadar bunun birçok örneğini insanoğluna defalarca kanıtlamıştır. Nano teknolojinden faydalanabilmek ve etkisinin ne derece önemli olduğunu görebilmek açısından sürekli sorgulanması ve paradigmaların yaratılması gerekmektedir. Nano teknolojinin kelime kökü yani Nano kelimesi Yunancadan gelmekte ve metrenin milyarda bir uzunluğuna sahip olmaktadır. Çok aşırı incelikte olduğundan insanın saç teliyle kıyaslanabilir ve onun on binde biri kadar olduğunu ifade edebiliriz[1].

Nano teknolojinin tabiri caizse fikir babaları ve fikri öne ilk süren ve bu fikrin gelişmesinde emekleri olan Nobel ödüllü fizikçi Richard P.Feynman 1959 da her şeyi küçük bir ölçekte denetleme ve yönlendirme fikrini ortaya koyması,1974te  Norio Taniguchi nano teknolojiyle mevcut teknolojilerin daha ileri düzeyde duyarlılık ve küçültülmesiyle ortaya çıkan ve gelecekte moleküler nano teknoloji ismini alacağını, 1985 Tom newmans adlı öğrencinin elektron ısınını kullanarak yazılacak hikayenin gerçek boyutunu 1/25000 ölçeğinde toplu iğne başlığına yazması,1986’da Eric drexler  maddeyi atom olarak dizerek nano robotların var olacağını ispat etmeye çalışması, geçmişe bir ışık tutmuştur.

Nano teknolojinin sağlık tıp eczacılık bilim inşaat otomotiv elektrik alanlarında hızla gelişmesi 21.yüzyılın endüstriyel devrimi haline gelmiştir. Olumsuz olarak görülen halen bir şey bulunamadığından daha çok gelişen  kendini yenileyen nano üzerinde durulmuştur. Türkiye’de daha çok pasif nano, nano parçacıklarının hazırlanması, organik ve inorganik kaplama, kompozitler, kozmetik ürünleri gibi alanlarda kendini göstermektedir.

Türkiye’de nano teknoloji ODTÜ ve İTÜ gibi üniversitelerde geniş çaplı olarak araştırmaları yapılmaktadır. Nano teknoloji yavaş yavaş hayatımızın içerisine girmekte çoğu alanda ön planda olmakla beraber birçok buluşunda hayat basamağını oluşturmaktadır. 2010 yılıyla 3.nesil 2020 yılıyla da 4.nesil nano teknolojik ürünlerin piyasa sürülmesi beklenmektedir[2].

Avrupa’da nano teknoloji 2006 yılından itibaren hız kesmeden devam eden nano teknoloji kullanarak üretilen ürünlerden ciddi anlamda ekonomik gelirin sağlanması ve buna bağlı olarak nano teknoloji programlarının 140 üniversitede yer verilmesi sağlanmıştır[3].

Avrupa Birliği, 1994’den 2006’ya kadar geçen sürede devamlı kendini yenileyerek nano teknolojik ürünleri destekleyen alanlarda yelpazesini genişleterek hem ekonomik hem de ürün geliştirme ve buna bağlı sektörlerin açılmasına destek olmuştur.

ABD, 1999 başlayan çalışmalar 2003 yılına kadar devlet tarafından desteklenip farklı türlerde nano teknolojiden üretilen ve geliştirilen ürünlerin yarattığı alanlardaki kolaylıklarla ön plana çıkmıştır. Askeri alanda yürütülen çalışmalarla asker kayıpları önlenmeye çalışılmış, akıllı kumaş teknolojisiyle tekstil yönünden karlı bir saha elde edilmiştir.

Asya ülkelerinin başında Japonya gelmekle birlikte Tayvan, Singapur, Vietnam, Hindistan nano teknolijiye duyulan önemi vurgulamak için adım atmış olup, Korenin büyük şirketlerinin elektronik uygulamalar, mikro elektromekanik sistemler üzerine çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir. Bir yandanda Nano teknolojik ürünlerin ticarileşmeye imkan sağlamasının yollarını da araştırmaya koyulmuşlardır[4,5].

Nano teknolojinin hayatı nasıl kolaylaştırabileceğine gelirsek;

nanoteknoloji-nedir Nano teknolojinin zamanın koşulların insan ve araçların makinelerin ve bunun gibi gereksinime ihtiyaç duyulan bir noktasında yapılan çalışmalar ve göstermiş olduğu kolaylıklar, o anki sorunların ortadan kalkmasına ve çözüm odaklı ürünlerin oluşumunda fazlasıyla katkısının olmasıyla geleceğe yön veren pratik maliyeti az insan ve doğa dostu ekonomik ürünlerin oluşturulmasıyla birçok alanda kolaylık sağlamaktadır. Bilimden sağlığa teknolojiden endüstriye insana kadar kendini yenilen bir devasal ve farkında olunduğu sürede alışılagelmişliğin dışına çıkarabilecek bir teknolojidir. Bunu göz önüne alarak, nano teknolojiyle insan hayatına kolaylaştıracak hareket enerjisiyle çalışan doğrudan hareket enerjisini, ısı enerjisine dönüştüren nano iplikten çorap elde edilmesini geliştiren bir giysi olarak çorap üretimi ele alınmıştır.

Türkiye’de üretilmesi planlanan bu çorap her yaştan kitlenin ilgisini çekebilecek düzeydedir. Sağlık açısından önemli bir yerde olabileceği düşünülerek üretilmiş bu çorap kişilerin bacak ağrıları, şeker hastalarının ayaklarında oluşan ısı değişimleri, romatizmal ağrılar ve buna benzer birçok ağrının geçirilmesinde tedavi edilmesinde önem arz etmektedir. Tüketicinin çorabın öneminin bilincinde olmasıyla sağlık açısından istenilen hayat standartlarına ulaşmasını sağlamaktadır. Özellikle sağlık açısından tasarlanmıştır[6-9].

Bu proje, sadece çorapla kalmayıp ayakkabıdan kol saatine kazağa kadar insan vücuduyla temas eden her hazır giyimin içerisine yerleştirilebilen bir sistemdir. Çalışma prensibine geldiğimizde nano iplikten oluşan çorap üzerine yerleştirilmiş olan hareketleri algılayan sensörler, hareketle esnemeyi sağlayan yaylı sistem, hareket enerjisini ısıya dönüştüğünü görebilmek için led bize kolaylık sağlamaktadır. Sistem çorap üzerine yerleştirilip temas anında veya çorabın dışarıdan maruz kalabilecek durumlara karşı korunması için üzerine koruyucu bir kaplama kullanılarak rahatsız edilmeyecek şekilde çoraba yerleştirilir. Herhangi bir kişinin çorabı giymesi ve rutin işlerini yapmasıyla otomatik çorap devreye girerek hareket enerjisini ısı enerjisine dönüştürecektir. Kişilerde romatizmal ağrılar, şeker hastalığına bağlı his kaybı, eklem ağrıları gibi sorunlar yaşayan birçok insanın tedavisinde kullanılır.

Çağımızın devasal çalışmalarından ve en donanımlı yeniliklerle bezeli Nano teknolojinin içerisinden nano-iplik katkılı üretilen eşşiz ve benzersiz teknoloji harikası ürünler adeta hayatımızı olduğundan fazla kolaylaştırıyor. Türkiye’de üretilmesi planlanan bu çorap her yaştan kitlenin ilgisini çekebilecek düzeydedir. Sağlık açısından önemli bir yerde olabileceği düşünülerek üretilmiş olan bu çorap kişilerin bacak ağrıları, şeker hastalarının ayaklarında oluşan ısı değişimleri, romatizmal ağrılar ve buna benzer birçok ağrının geçirilmesinde tedavi edilmesinde önem arz etmektedir. Tüketicinin çorabın öneminin bilincinde olmasıyla istediği sağlık açısından istenilen hayat koşullarına  ulaşmasını sağlamaktadır. Özellikle sağlık açsından düşünülerek tasarlanmıştır.

#

SENDE YORUM YAZ