logo

Orakçıoğlu; “Tekstil ve Hazır Giyim Endüstrisi’nde Yunanistan’ın Toplam İhracatını Geçtik”

Orakçıoğlu; “Tekstil ve Hazır Giyim Endüstrisi’nde Yunanistan’ın Toplam İhracatını Geçtik”

Musiad (1) (Medium)MÜSİAD Tekstil ve Deri Sektör Kurulu Zirvesi’nde konuşan ORKA Group Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Tekstil ve Hazır Giyim Endüstrisi’nde Yunanistan’ın Toplam İhracatını Geçtiğimizi söyledi. Aynı zirvede konuşan Dünyaca ünlü moda tasarımcısı Arzu Kaprol gelen bir soru üzerine moda programlarını izlemediğini, denk gelerek izlediği programların ise giyim kültürünü geliştirmek yerine reyting kaygısıyla yapılan bir içerik üretme programları olduğunu söyledi.

MÜSİAD Tekstil ve Deri Sektör Kurulu, MÜSİAD İzmir  Şubesi’nin ev sahipliğinde Swissotel Büyük Efes Kongre Merkezi’nde  ‘’Abiye, Damatlık ve Gelinlik’’ konusunun ele alındığı sektör zirvesini gerçekleştirdi.Zirvede Dünyaca Ünlü Moda Tasarımcısı Arzu Kaprol, ‘Sektörün değişen dinamiklerinde tasarım’ , ORKA GroupYK Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, ‘Pazarlama satış ve marka’, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ziynet Öndoğan sürdürülebilir ve izlenilebilir kalite’ konularını ele aldı.

Zirvenin ev sahibi olarak açılış konuşmasını gerçekleştiren MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü, “Tekstil Sanayisi gelişmekte olan ülkelerin ekonomik ve kalkınma sürecine büyük rol oynayan en önemli bir sanayi dalıdır. Sanayileşme dalının ilk başladığı sektörlerden birisidir. Türk tekstil sektörü ekonominin lider sektörlerinden birisi olup Tük ihracatının da % 22.6’sına sahiptir. Sektöründe yaklaşık iki milyon kişiye istihdam sağlayıp, Türkiye’deki istihdamın en büyük önderlerinden birisidir.” diyerek tekstil sektörünün ülke ekonomisine olan katkısına değindi. Ülkü ayrıca, MÜSİAD ile birlikte iş amaçlı yurt dışı ziyaretlerinde Türk markalarının gerçekten ne kadar kaliteli olduğunu ve bu kalitenin de son yıllarda ciddi rağbet gördüğünü görmüş olmanın bir işletmeci olarak kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.

Musiad (2) (Medium)MÜSİAD Tekstil ve Deri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Yazıcı panel öncesi yaptığı konuşmasında MÜSİAD Tekstil ve Deri Sektör Kurulu olarak başlıca sorumluluklarının Sektör Kurulu olarak Tekstil ve Deri Sektöründe iştigal eden üyelerinin gelişimlerini sağlamak, işlerini geliştirmek ve varsa sorunlarına çözüm arayışlarında bulunmak için çalışmalarını sürdürmek’’ olduğunu söyledi. Her yıl sektörün değişik dallarında ve değişik şehirlerinde sektör zirveleri yapmakta olduklarını belirten Yazıcı bu yıl da abiye, damatlık ve gelinlik sektöründe Türkiye’nin öncüsü, katma değerli tekstil ürünlerinde lider, Dünya’da gelinlik üretiminde Türkiye’yi yukarılara taşıyan, 1200’den fazla iş yeriyle Türkiye’nin en büyük gelinlik ve abiye üretim merkezi Ege’nin incisi İzmir’deyiz diyerek, program yeri olarak bu nedenle İzmir’i tercih ettiklerini belirtti.

Protokol konuşmaları sonrası panel kısmınakısmına geçildi. Oturum başkanlığını MÜSİAD Tekstil ve Deri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Yazıcı’nın yaptığı panele konuşmacı olarakDünyaca Ünlü Moda Tasarımcısı Arzu Kaprol, ‘Sektörün değişen dinamiklerinde tasarım’ , ORKA GroupYK Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, ‘Pazarlama satış ve marka’, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ziynet Öndoğan‘sürdürülebilir ve izlenilebilir kalite’ konularını ele aldı.

Musiad (3) (Medium)Panelde ilk sözü olan Dünya ünlü moda tasarımcısı Arzu Kaprol, “ Bu yolculuğun hikayesiherşeyden önce ürün ile başlıyor. Yani tasarım ve tasarımın ortaya çıkış hali. Dolayısıyla sektör olarak, endüstri olarak, sanayi olarak Türk Tekstil Sanayi hepimiz için çok kıymetli. Dolayısıyla İzmir’de de bu zirvenin yapılması bu anlamda çok önemli. Hakikaten bu nedenle Paris Moda Haftası’nı yarıda kesip geldim. “ diyerek zirveden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kaprol;”Tasarımda Üretici Markalar Haline Geldik”

“Son 15-20 yılda tasarıma olan talep ve ilgi gördü değeri muazzam arttı. Şu anda pek çoğumuz dünya kategorisinde değerlendirilen markalar, tasarımcılar ve üretici markalar haline geldik.Bu böylede devam edecek görülüyor “diyerek tasarım alanında gelinen noktaya değindi.

Tasarım bir bütünü tasarlayabilmektir. Dolayısıyla hem her türlü tasarımı ortaya çıkartan tüm disiplinler için, özellikle moda içinde muhakkak sürdürülebilen tasarım zincirlerini oluşturabilmek gerekiyor. Bu sürdürülebilen zincir içerisinde gerçek bir ikram, kalite ve marka algısını oluşturabiliyoruz. Dolayısıyla bu anlamda ben tasarım zinciri halkasını hem şirketlerde hem mağazalarda hem de ürünün başından sonuna kadar olan her şeyde büyümesinden, astarından, iç dikişine kadar veya onun hangi mağazada hangi köşede duracağına kadar yönetilmesini ve bir duygusal bağ kurulmasını takip açısından da çok önemli buluyorum” diyerek tasarımda tasarım zinciri halkasının önemine değindi.

Öndoğan;” Hedef Pazar Belirlenmeli”

Musiad (4) (Medium)Kaprol’dan sonra söz alan Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ziynet Öndoğan’da Sürdürülebilir ve Devamlı Kalite için başlıklar altında şunları söyledi;

Hedef pazar belirlenmeli, hedef pazara yönelik koleksiyon hazırlığı yapmalı, üretim sürecinin planlanması, yüksek teknoloji desteği ile üretim, ürün ve üretime uygun kalite kontrol yöntemlerinin uygulanması, ileri teknoloji desteği ile pazarlama.

Orakçıoğlu; ‘Tekstil Hazır Giyim Endüstrisi’nde Yunanistan’ın Toplam İhracatını Geçtik’

Panelde son olarak katılımcılara ORGA Group Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu hitap etti. Sektörün 2001 yılından bugüne geldiği noktanın altını çizen OrkaGroup Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, 2014 yılı itibari ile Tekstil Hazır Giyim Endüstrisi’nde Yunanistan’ın toplam ihracatını geçtiklerini söyledi.

Orakçıoğlu bu konuda şunları söyledi;

Kendimizi belki daha önce hep sektörün önemini, büyüklüğünü vurgulayan ifadelerle gündeme getirmeye çalışıyorduk. İşte istihdama şu kadar katkımız var, gayri safi milli hasıla içinde şu kadar  gelirimiz var. Ülke ekonomisinde ve ihracatta şu kadar payımız var derken, bu rakamlarla ifade etmeye çalışıyorduk. Ve o dönemde en çok kullanılan iki tane sözcük vardı; Tekstil, Hazır Giyim Sektörü. Ben artık bunun çok gerilerde kaldığını düşünüyorum. Biz bir endüstriyiz. Tekstil, Hazır Giyim Endüstrisiyiz. Aslına baktığımız zaman gerçekten bu endüstrinin içinde tasarım ekonomisi, marka ekonomisi var. Perakende sektöründe güçlü oyuncular var.

Şimdi bakıyoruz 2001 yılında toplam ihracatımız 24 milyar dolar. Bu yıl tekstil ve hazır giyim sektörünün tekstilde yaklaşık 9-9,5 milyar dolar, hazır giyim sektöründe 19-19,5 milyar dolar ihracat olacağı gözlemleniyor. İkisinin toplamı ihracatının 28-29 milyar dolar olacağı net. Bunu görebiliyoruz. Bu aslında baktığımızda zaman Yunanistan’ın toplam ihracatından daha fazla bir rakam.

Kaprol;” Moda Programlarının Kişisel Giyim Kültürüne Bir Katkısı Yok”

Panel sonrası soru-cevap bölümüne geçildi. Katılımcılardan gelen bir soru üzerine Dünyaca Ünlü Moda Tasarımcısı Arzu Kaprol, Moda programlarını takip etmiyorum. Ama tabi ki karşıma çıkıyor ama bu programlar ağırlıklı olarak giyim kültürünü geliştirmek yerine reyting kaygısıyla yapılan bir içerik üretme programları. Dolayısıyla modaya bir katkı sağladığı veya kişisel giyim kültürüne bir katkı sağladığını şahsi kanaatim olarak hiç düşünmüyorum. Dolayısıyla bu programlar hakkındaki fikrim bu. “ cevabını verdi.   

#

SENDE YORUM YAZ