logo

Özdilek 2014 Yılında En Çok ABD ve ALMANYA’YA İhracat Yaptı

Özdilek 2014 Yılında En Çok ABD ve ALMANYA’YA İhracat Yaptı

ozdilek+Yonetim+Kurulu+Baskani+Huseyin+Ozdilek (Large)Özdilek,  2014 yılında en çok ihracatı ABD ve Almanya’ya gerçekleştirdi. Ev tekstili alanında Türk ekonomisine ivme kazandıran Özdilek, 2014 yılında yaklaşık 30 milyon Dolarlık ihracata da imza attı.  

Özdilek’ten yapılan açıklamaya göre şirket 2014 yılında en çok ihracatı ABD ve Almanya’ya yaptı. Bir önceki yılın satış rakamları baz alındığında şirket yüzde 10’luk büyüme kaydetti. Ev tekstili ürünleri içerisinde en fazla havlu ihraç eden Özdilek, ihracat odaklı büyüme stratejisi çerçevesinde izlediği yol haritası sayesinde 2014 yılında ortalama 30 milyon Dolarlık ihracata imza attı.

 Özdilek’in, 2015 yılı ihracat hedeflerinde ise yüzde 10’luk bir artış var. Yeni yıl için hedefine uygun stratejilerini belirleyen Özdilek, bu amaçla ihracat yaptığı mevcut pazarları genişletmeyi de hedefliyor. Mevcut pazarlarını yeni yılda da korumayı hedefleyen Özdilek’in, 2014 yılında başlıca ihracat yapığı ülkeler arasında ABD, Almanya, Fransa ve İtalya yer alıyor. Ev tekstili ürün grubu içerisinde en fazla havlu ihraç eden Özdilek için ülkelerin alım potansiyelleri fırsat teşkil ediyor.

 Konuyla İlgili açıklama yapan Özdilek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek; “Özdilek olarak en çok ABD ve Almanya’ya ihracat gerçekleştiriyoruz. ABD ve Almanya’nın alım
potansiyeli, Özdilek’in üretim kapasitesi karşılaştırılınca en fazla ihracatın bu ülkelere yapıldığı görülüyor. Bu ülkelere en fazla havlu ihraç ediyoruz. Bu kapsamda havlu ihracatının 2015 yılının ilk çeyreğinde büyüme potansiyeli göstermesini hedefliyoruz.”
diyor.

 Özdilek ev tekstili bölümünde toplam cironun içerisinde ihracatın payı yüzde 45-50 aralığında. Yıllara göre değişim gösteren bu oran, kur’daki dalgalanmalar ve kârlılık prensiplerinden etkileniyor.

#

SENDE YORUM YAZ