logo

Sulfet,Dünya Sıralamasında Üçüncülük Kürsüsüne Çıktı

Sulfet,Dünya Sıralamasında Üçüncülük Kürsüsüne Çıktı

“Tamamen profesyonel bir yönetim anlayışına sahip olan Sulfet Baskı Makineleri şimdi de dünya sıralamasında üçüncülük kürsüsüne çıkmış ve bu başarının haklı gururunu yaşamaktadır. Amiral gemimiz olan Scorpion-3’ün hazırlıkları devam etmekte olup ITMA fuarına yetiştireceğiz ve müşterilerimize ilk defa orada sergileyeceğiz. Bu ürün; daha hızlı, daha teknolojik ve aynı zamanda endüstri 4.0’a uyumlu bir makine olacak.” Şeklinde açıklamalarda bulunan Genel Müdür Sn. Abdurrahman Aslan ile Sulfet Makinenin bugününü ve hedeflerini konuştuk.

Sulfet Baskı Makineleri üreticisi olarak firmanızın kısa bir tarihçesini öğrenebilir miyiz?

Serigraf ve Emprime Baskı Makineleri ve Ekipmanları üretmek amacıyla 1995 yılında kurulmuştur. Başlangıçta, bir taraftan piyasadaki mevcut baskı makinelerinin tamir ve bakımları yapılarak servis ağırlıklı bir çalışma sergilenirken diğer taraftan da imalat için ihtiyaç duyulan yan ekipmanların karşılanması yoluna gidilmiştir. Bu dönemde Tünel Tipi Konveyör Fikse imalatı da yapılmaktaydı.

Gerçekleştirdiği teknoloji atağı ile 1 yıl gibi kısa bir sürede sahasındaki diğer makine üreticileri ile rekabet edebilecek düzeye gelen SULFET | Screen Printing Equipment, 2004 yılından itibaren ihracata başlamış ve sektörün önde gelen firmaları arasında yerini almıştır. Özellikle Arap ülkeleri, Avrupa ülkeleri ve aynı zamanda diğer ülkelere de satışlar gerçekleştiren firmamız araştırma ve geliştirme faaliyetlerine devam etmektedir. Tamamen profesyonel bir yönetim anlayışına sahip olan Sulfet Baskı Makineleri şimdi de dünya sıralamasında üçüncülük kürsüsüne çıkmış ve bu başarının haklı gururunu yaşamaktadır.

Sektörü genel anlamda nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye her ne kadar diğer sektörlerde de üretim yapmış olsa da ülkemizin sanayileşmesine kalkınmasına öncülük eden tekstil sektörü olmuştur. Her halükârda tekstil üretimi burada başarıyla üretmeye devam edecektir. Ancak gelecekte Neler Olabilir? Bunun cevabını şöyle ifade edelim; Yaşanan teknolojik gelişmelere bağlı olarak hacim ve adet bazında azalmalar yaşanabilir ancak hiçbir zaman dip yapacak bir seviyeye de düşmeyecektir. Gerek siyasi gerekse ekonomik krizlere bağlı olarak kısmen olumsuz etkilenmeler yaşanmaktadır ancak bir gerçek var ki kaliteli üretim ve hizmet veren firmalar her zaman büyümeyi ve ayakta kalmayı başaracaktır.

sulfet1Makinelerinizde yenilikler ya da dijitalleşme konusunda ne düşünüyorsunuz?

Dijital baskı makinelerinin bizim sektörden pay alacağı âşikâr ama şu anki makineleşmeyi tamamen ortadan kaldıracak, yok edecek bir boyuta hiçbir zaman taşınmayacağını düşünüyorum. Sonuçta dijital olsa dahi bizim klasik ahtapot makinelerine ihtiyaç duyulacak, tamamen dijital baskı makinesiyle bu iş olmuyor. Tekstil Baskı sektöründe konvansiyonel ve dijital makineler birlikte olacak. Hatta ikisi bir arada aynı makinede entegre edilerek kullanılıyor.

Bununla ilgili özel bir çalışmanız var mı?

Evet, dijital baskı makinesiyle ilgili önümüzdeki günlerde kendi bünyemizde üretime yönelik bir çalışma yürüteceğiz bunun ön hazırlıklarını yapıyoruz. Bu çalışmaların sonucuna göre ilerleyen zamanda da üretim konusunda karar vereceğiz. Kısacası; kendi içimizde sektörün evrilmesine göre bir arge oluşturmaktayız.

İhracat talepleri nasıl? Yeni pazarlar, yeni ülkeler ve buralardaki doygunluk ne durumda?

Sulfetin geçmişte aldığı en iyi kararlardan biri; yurt dışına erken zamanda açılmak ve bu alanda faaliyetlerde bulunmaktır. Şu an yaklaşık 25 ülkede makinelerimiz var. Bunun yanında şu ana kadar ilgilenmediğimiz Amerika kıtasına yönelik bir pazar araştırma çalışmaları yaptık. Bu araştırma sonuçlarına göre de -yaklaşık altı ay yürüttüğümüz ciddi bir çalışmanın ürünü olarak- makinemizi Amerika’ya vererek bayrağımızı orada dalgalandırdık.

Sulfeti sektörün içinde konumlandırmanız gerekse kendinizi nasıl değerlendirirsiniz?

Son 3-4 yıldaki ivmemiz daha da arttı. Tabi bu da dış ticarete gösterdiğimiz önemden kaynaklanıyor. Şu an, dünyada sektörümüzün ilk üç büyük firması içindeyiz, diyebiliriz.

Rakip firmalarla kendi firmanızı karşılaştırdığınızda size göre ‘En ayırt edici’ özelliğiniz nedir?

Mutlaka her makinenin kendine göre farklılıkları vardır. Ancak hız ve performans noktasında öne çıktığımızı söyleyebiliriz.

Sulfetin kurumsallaşması ve birimlerin profesyonelliği konusunda kendinizi yeterli buluyor musunuz?

Sulfetin kurumsallığını klasik yöntemlerden kurtarmak adına danışman bir firmadan profesyonel hizmet alıyoruz. Bunun yanında alanında uzman yeni arkadaşlarımızla da kendimizi sürekli geliştiriyoruz. Çünkü Sulfet her geçen gün büyüyor ve buna biz de ayak uydurmak durumundayız.

Fiyat rekabeti olan bir ortamda adetli satışlarda bir değişim yaşıyor musunuz?

Fiyat odaklı satışlarda herhangi bir problem yaşamıyoruz. Çünkü bizim fiyatlarımız Avrupa makinelere göre döviz bazında %30 daha ucuz. Üretim noktasında da iç piyasada vade yapmadığımız için makine vermediğimiz ancak makinelerimizin performasından kaynaklı çok sayıda müşterimiz oldu.

sulfet2Sektörde “Türkiye içi mevcut makinelerde doyuma ulaşıldı.” diyebilir miyiz?

Yeni firma kuran da var makineyi yenileyen de var. Şu an için satışlar ağırlıklı olarak İstanbul üzerinden gerçekleşiyor. Daha sonra teşvikli bölgeler geliyor. Tekstilde teşvikli bölgelerdeki canlılık devam ediyor. Dolayısıyla doyumdan söz edemeyiz.

Fuarlar -özellikle de ITMA 2019- hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

ITMA 2019 bizim 3. kez katılacağımız bir fuar.  Bu fuarlar bizim için prestij anlamında çok önemli ve biz buralarda yeni makinelerimizle yer almak istiyoruz.

Amiral gemimiz olan Scorpion 3’ü de bu fuara yetiştireceğiz ve müşterilerimize ilk defa orada sergileyeceğiz. Bu ürün; daha hızlı, daha teknolojik ve aynı zamanda endüstri 4.0’a uyumlu bir makine olacak.

Firma olarak hedeflerinizi özetleyebilir misiniz?

Şu an ihracatı artırmanın gayreti içerisindeyiz. Ortalama olarak ayda 12 tane ahtapot, 2 tane de oval üretim kapasitemiz var. Yeni ülkelere de makine satarak 25 ülkeye sattığımız ürünleri bu yıl 30 ülkeye çıkarmak istiyoruz.

Sulfet Makine Genel Müdürü Sn. Abdurrahman Aslan’a dergimiz Tekstil trend için vermiş olduğu söyleşi için teşekkür ederiz.

#

SENDE YORUM YAZ