logo

T.A.Derneği Etkinliklerine Devam Ediyor: Süblime Baskı Uygulaması

admin

admin
textilexturkey@gmail.com
T.A.Derneği Etkinliklerine Devam Ediyor: Süblime  Baskı Uygulaması

Ekrem Hayri Peker (Medium)Tekstil Araştırmacıları Derneği yeni etkinliğini 17 Mayıs Cumartesi günü Bursa’nın Nilüfer ilçesindeki Dernekler Yerleşkesinin konferans salonunda yaptı.

Dernek başkanı Ekrem Hayri Peker;  “Bilginin her geçen gün değersizleştiği bir ortamda, bilgiyle para kazanılan bir platform olması” için derneği kurduklarını anlattı.

Tekstilde en büyük problemin işletmecilerin ürettikleri yeni ürünleri pazarlayacak, farklı bakabilen pazarlama klasik ekiplerin olmaması olduğunu açıklayan Peker, firmalar yeni ürünler üretmeli ve bu ürünleri pazarlayacak yeni  organizasyonların kurulması gerektiğini söyledi.  Önce yıllarını

dijital baskıya vermiş olan Mehmet Bilgiç dinleyicilere; Dijital Baskı Çeşitlerinden Süblime Baskı Uygulamalarını anlattı.

Bilgiç, siparişin gelmesi, desenin çizilmesinden başlayarak kumaşın basılıp, müşteriye teslimine kadar olan prosesi video çekimini açıklamalarıyla izletti.bilgi aldılar.

İzleyiciler sunum sürecinde sorularıyla

Daha sonra dernek ikinci başkanı Mehmet Akgün” Susuz Boyama Teknolojilerindeki Gelişmeler” konusunda bir sunum yaptı. Akgün,  “Dünyamızda ve ülkemizde su kaynakları hızla azalmakta ve kirlenmektedir. İklim değişikliklerinin ülkelerdeki sanayileri olumsuz etkileyeceğini ve tekstilde su kullanımının mutlaka azaltılacağını, bugün su olan bölgelerdeki tekstil fabrikalarının, yarın susuz kalacağını ve susuz boyama konusunun gündeme geleceğini, bu teknolojiyi elinde tutan ülkelerin izleyeceği politikalarla ülkemizdeki boya parkurunun işlevsiz kalacağını ” anlattı.

Sayın Akgün; “Bu konuda çalışmalara hızla başlamalıyız. Bu makineleri yapabiliriz. Karbon dışındaki sıvılaştırılabilen gazların, mesela azotun üzerinde durmalıyız” diyerek sunumunu noktaladı.

Dernek Yönetim Kurulu üyesi M. Ethem Atak; Tekstil Sektöründe bilgi-işlemci, bilgisayarcı kavramlarının farkını ve Bilgi Sistemlerini etkin kullanarak, stok maliyetlerinin ve diğer maliyetlerin nasıl azaltılacağını örnekleriyle anlattı.

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

  • Hayati Verileri Tespit Eden Elektronik Tekstiller

    12 Ocak 2016 EDİTOR, Köşe Yazarları, Makaleler

    Banu Hatice GÜRCÜM, Mustafa Oğuz GÖK, Sabit BABAOĞLU Gazi Üniversitesi, Tekstil Tasarımı Bölümü, Ankara / Türkiye Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü, Kahramanmaraş / Türkiye Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü, Kahramanmaraş / Türkiye Özet Gelişen teknolojiye bağlı olarak tekstil de bu gelişimden önemli bir derecede etkilenmiştir. Tekstil sadece örtünme amacıyla kullanılırken gelişmelere bağlı olarak örtünme ile birlikte farklı ihtiyaçları da karşılama görevini ...