logo

TEKSCHEM; Hedefimiz, İhracat Ağırlıklı Çalışmak

TEKSCHEM; Hedefimiz, İhracat Ağırlıklı Çalışmak

Ekolojik boya ürününü geliştirmek suretiyle; daha uzun çalışabilir, daha uzun raf ömürlü ve daha az sıkıntılı bir ürün ortaya çıkardık. Sonuçta ise arge çalışmalarımızın bir çıktısı olan bu ürün, uzun çalışmaların sonucunda elde edilen bir formülle; sıkıntıları ortadan kaldırmış ve bizim lokomotifimiz olmuştur. Şu anda da 4.0’a getirdiğimiz bu ürün için 5.0’a yönelik çalışmalarımızı yürütüyoruz. Çünkü piyasa sürekli bir yenilik ve gelişme içerisinde, bir rekabet var.

3Sektörün global ya da iç pazardaki durum değerlendirmesini yapabilir misiniz?

Öncelikle buradaki sektörü ele alacak olursak herkes biraz darboğazda ve herkesin bir “Kumlusu” tabiri var. Şu anda herkes “Kumlu” diyor ve bekliyor. Birçok firma “Kum dibe çökecek ve kalan berrakla ne yapacağız?” onun hesabının peşinde daha çok. Bizler de şu an o kumun durulmasını bekliyoruz. Daha doğrusu bu durumun geçici bir süreç olduğunu ve zamanla finansal rakamların oturacağını, belli bir düzeyde kalacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte ülke giyinmeye devam ettikçe bizler çalışmaya devam edeceğiz.

Sektörün bir envanteri var mı? Kim, nerede, ne iş yapıyor ? Belli mi?

Emprimeciler olarak bir çoğu belli. Biz markalarla (Defacto, Zara, LCW vb.)  çalışmaya önem veriyoruz. Hem ürünümüzün kalitesi, değerinde bir yere gitsin hem de sattığımız maldan maddî ve manevî olarak tatmin olalım istiyoruz.

Arge çaışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben kimyagerim ve lise çağlarından beri ilgili olduğum bu alanda hem ulusal proje faaliyetlerine katıldım hem de Boğaziçi’nde bu işin eğitimini aldım. Teorikteki eğitimimi de burada yani sahada uygulama imkânı buldum. Kimyanın hangi alanının hangi aşamada uygulanacağını, belli bir mantık dairesinde uygulanmasını da sektörün içinde gördüm. Bizim işimiz buradan hareketle  sektörde yaşanan sıkıntılara bilimsel yaklaşımlarla çözüm üretmektir. Piyasa bizi bu yönümüzle iyi tanımaktadır. İsteyene çözüm üretiyoruz, isteyene ise problemin çözümüne yönelik cihaz üretiyoruz.

Arge bizim için çok önemli. Hammadde alım satımı, üreti, pazarlama ve yönetim aşamalarına hâkim olarak sahaya yönelik çözüm ve geliştirme önerileri getiriyoruz. Bu noktada kimseye bağımlı kalmamak adına bizzat kendimiz arge faaliyetlerimizin içerisinde bulunuyoruz. Tâbiri câizse kendi labaoratuvarımızda kendi argemizi yapıyoruz ve bir “Yol açıyoruz!”

Spesiyal bir ürününüz var mı?

Spesiyal ürün olarak mevcut ekolojik boya ürününü geliştirmek suretiyle; daha uzun çalışabilir, daha uzun raf ömürlü ve daha az sıkıntılı bir ürün ortaya çıkardık. Sonuçta ise arge çalışmalarımızın bir çıktısı olan bu ürün, uzun2 çalışmaların sonucunda elde edilen bir formülle; sıkıntıları ortadan kaldırmış ve bizim lokomotifimiz olmuştur. Şu anda da 4.0’a getirdiğimiz bu ürün için 5.0’a yönelik çalışmalarımızı yürütüyoruz. Çünkü piyasa sürekli bir yenilik ve gelişme içerisinde, bir rekabet var. Zaten doğal olanı ve olması gerekeni de budur. İşte bu yüzden bizler de kendimizi geliştirmek için çalışmaya devam ediyoruz. Sonuç olarak ortaya konulan ürünlerden duyulan memnuniyet, bizim müşterimizin ayağına gitmemize bile gerek bırakmıyor. Bu noktada kimyager olmamızın avantajını yaşıyoruz ve ürünlerimizin kalitesine verdiğimiz değer, memnuniyet olarak bize geri dönüyor.

Ürünlerinizin ihracattaki payını yüzdelik olarak ifade edebilir misiniz?

İhracatımızı %65’e %35 gibi düşünürsek 2’ye 1 gibi değerlendirebiliriz. Yani 2 ürünü yurt içine satıyorsak 1 ürünü de yurt dışına satıyoruz.

Yurt dışında ağırlıklı olarak hangi ülkerle çalışıyorsunuz?

İhracatta ağırlıklı olarak Dubai’ye ve Bangladeş’e çalışıyoruz. Nadiren de Balkan ülkeleri ve Rusya’ya ürün veriyoruz.

Sektörün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Sektörün geleceği konusunda karamsar değiliz. Şu anda yaşanan inişler ve çıkışlar yalnızca bizi değil birçok sektörü de etkilemiş durumda. Daha önce vadeli aldığımız bir hammadde ürününü şimdi nakit olmadan alamıyoruz. Fakat sonuçta yaşanan bu sürecin geçici olacağını ve uygulanan ekonomik proglamların da etkisiyle birkaç ayın sonunda her şeyin düzeleceğini düşünüyoruz.

1Uzun vadeli hedeflerinizden bahseder misiniz?       

Elbette, her başarılı firma gibi bizler de uzun vadeli planlarımızı yapıyoruz. Bu planlarımızı da 5-10 yıllık periyotlar şeklinde düzenliyoruz. 2011 ile 2016 yılları arasında çok ciddi gelişmeler kaydettik. Şimdiki hedefimiz 2021’e kadar özellikle ihracat konusunda çıtayı daha yukarılara taşımaktır. Şu anda hammadde noktasında gayet iyiyiz. Makineleşme noktasında ise kendimizi geliştirmek ve daha da büyümek istiyoruz.

Dijitalleşme konusundaki düşünceleriniz nelerdir?

Piyasanın zamanla dijitale kayacağını düşünüyoruz. Çünkü insan nesli sosyal ve toplumsal olarak bir yere doğru ilerliyor. Ahtapot makinelerin 10 yıl sonra metrajlı baskı haricinde kullanılmayacağını düşünüyoruz. Zamanla dijital boya ve makinelerin ucuzlayacağını, insanların daha uygunu daha ucuza bastıracağını, varyantın artacağını, dijitalde emprime kalitesinin yakalanacağını ve hatta öne geçeceğini söyleyebiliriz.

Ahtapot makinelere ve kendi boya üretimlerinize de 10 yıllık bir ömür mü biçiyorsunuz?

Evet, böyle görünüyor. Çünkü biz dijital boya üretmiyoruz ama dijital makinelerle çalışıyoruz ve sektörün gittiği yönü görebiliyoruz. Örneğin; eskiden 2 dijitali olan emprimecinin şimdi 10 tane dijital makinesi var. 10 tane ahtapotu olan da 6’ya düşürmüş bu sayıyı.

Sonuç: İlerleyen dönemlerde piyasada “Dijital” söz sahibi olacak.

#

SENDE YORUM YAZ