logo

Tekstil Boya ve Kimyasalları Mevzuatı için REACH Değerlendirmesi

Tekstil Boya ve Kimyasalları Mevzuatı için REACH Değerlendirmesi

Avrupa Birliği’nin REACH yönetmeliklerine uygun tekstil boyaları ve kimyasalları üreticileri tarafından üstlenilen çalışmaların boyutu istenilen seviyede değildir.

REACH, – Kimyasalların Tescili, Değerlendirilmesi, Yetkilendirilmesi ve Kısıtlanması -AB’de üretilen ve pazarlanan kimyasal maddelerin, Helsinki’deki yeni Avrupa Kimyasallar Ajansı (ECHA) ile kayıt altına alınmasını zorunlu kılmaktadır. İlk olarak 2010 yılında ve ikincisi 2013 yılında ve son aşama olan 3. Bildiri Haziran 2018’den itibaren yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

archroma2Üçüncü aşama, 1 tondan (1.000 kg) fazla olan miktarlarda AB’de üretilen ve pazarlanan tüm kimyasal maddeler için geçerlidir ve bu nedenle önceki iki aşamadan çok daha fazla dikkat çekmektedir. Tüm önde gelen ITMA katılımcıları olan Archroma, DyStar ve Huntsman Textile Effects dahil olmak üzere, farklı tekstil boyaları ve kimyasalları konusunda dünyanın önde gelen üreticileri için de bu durum göz korkutucudur.

Archoma, REACH’in bu üçüncü aşaması için sadece 135 maddeyi kaydetmek için 14,5 milyon ABD doları tutarında bir yatırım yaptığını açıkladı. DyStar, endüstriye toplamda yaklaşık 2 milyar € ‘luk ek testlerde ve 80.000’in üzerinde yeni kayıt belgesinin işlendiğini tahmin ediyor. Huntsman’a göre,Maddeler için 20,723 kayıt dosyası, 2010 son tarihine kadar ECHA’ya sunulmuş olup,
bunlar arasında 2013 son tarihine kadar 3,400 madde ve 9.084 kayıt dosyası daha bulunmaktadır.

Dystar’ın küresel teknoloji ve ekoloji direktörü Dr. ClemensGrund “Başlangıçta, oldukça büyük hacimli parçaların kaydıyla başladık, ancak sonunda, düzinelerce küçük ama yine de önemli öğelerin işlenmesinin paralel olarak yönetilmesi gerekiyordu”diyor veTest enstitülerindeki iş yükünün çok zor olduğunu ve ECHA’nın artık dosyaların altı aylık aralıklarla düzenli olarak güncellenmesini beklediğini sözlerine ekliyor.

REACH’in başlangıcından bu yana, birçok Avrupa boya ve kimyasal üretimi Asya’ya taşınmıştır, ancak AB şu anda başka bir yerde kopyalanan bir referans noktası oluşturmuştur. Örneğin, Türkiye, 2017 yılında küreselleşmiş üreticiler için bir başka zorluğu temsil eden kendi REACH benzeri mevzuatını tanıttı. Çin, Hindistan ve Güney Kore de benzer programlar planlıyor.

Çin’de, daha sıkı yeni çevre düzenlemeleri neticesinde, son üç yılda 100’ün üzerinde boyama ve kimya tesisi kapatılmıştır.Daha katı standartlara uyum sağlamak ve daha temiz boyalar ve kimyasallar da dahil olmak üzere yeni sürdürülebilir teknolojileri üretmek için yaklaşık 1.400 adet tesis uyumlu hale getirilmeye çalışılıyor.

archroma3Şu anda, birçok boya ve kimyasalın yanı sıra, küresel pazarın bu yeni koşullara uyum sağlamasından dolayı, özellikle de daha küçük boya üreticileriyle birlikte, operasyonel zorlukları bildirdiği için, bazı formül ve kimyasal maddeler için bazı temel bileşenlerin eksiklikleri de ele alınmaktadır.

Piyasa liderleri sürdürülebilir yeni ürünlerle yenilik yapmak istemektedir ancak, bu durum yetersiz kalmaktadır. Örneğin  Archroma, geleneksel Kot boyama işlemine kıyasla % 92’ye varan oranda su, % 87’sinde pamuk atığı ve % 30’luk enerji tasarrufu sağlayan Gelişmiş Kot boyama teknolojisini desteklemektedir.

Bu arada EarthColors teknolojisi, tarım ve bitkisel endüstrilerden toplanan yenilebilir atık ürünlerden % 100 izlenebilir boyalar konseptini desteklemektedir. Bu bitki bazlı boyalar % 100’e kadar yenilenebilir kaynaklardan elde edilmektedir.

reach1Huntsman Textile Effects’in en son ürünleri arasında flor içermeyen dayanıklı su iticiler (DWR’ler) alanında çıtayı yükselten Phobotex RSY bulunmaktadır. Bu yeni ürün, markaların ve perakendecilerin çevre dostu giyim gereksinimi için aşırı yağmur ve leke koruması gereksinimlerini karşılamasını sağlıyor. Endüstri çevre sağlığı ve güvenliği endişeleri nedeniyle florlu kimyasallara (PFC) dayalı geleneksel formülasyonlardan uzaklaşmaya devam ediyor.23 Haziran 2019’da bir sonraki ITMA ile birlikte düzenlenecek olan 3. Tekstil Renklendirici ve Kimya Liderleri Forumu’nda daha fazla sürdürülebilir yenilikler ayrıntılı olarak ele alınacaktır.Forumun teması, döngüsel ekonomi ve kaynakların sürdürülebilirliği stratejisidir.
Forumun organizasyon komitesi başkanı ve Dyers and Colourists Derneği teknik direktörü Andrew Filarowski “Tartışmalar, döngüsel ekonomi ve kaynak sürdürülebilirliği stratejisini ve tekstil kimyasallarının ve yenilikçi ve temiz teknolojilerin, endüstrinin 4.0’ın ortaya çıkmakta olan stratejik bir kavram olarak nasıl etkileneceğini destekleyecek” dedi.

#

SENDE YORUM YAZ