logo

Tekstil Sektörünün Prestijli Markası KIRAY MAKİNA Büyümeye Devam Ediyor…

Tekstil Sektörünün Prestijli Markası KIRAY MAKİNA Büyümeye Devam Ediyor…

Kıray Makina Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Samet Kıray’ı Çorludaki Yeni Fabrikalarında Ziyaret Ederek Bir Söyleşi Gerçekleştirdik.

Birkaç cümle ile firmanızı nasıl tanımlarsınız? Üretiminizde bulunan ürünler hakkında bizleri biraz bilgilendirebilir misiniz?

20 yıllık tecrübe ve birikimle Samet KIRAY tarafında 2011 yılında tekstil sektöründeki ihtiyaçları karşılamak amacıyla küçük bir atölyede Teknik Otomasyon adıyla kurulan ve kısa sürede sektöre vermiş olduğu başarılı hizmetler ve çözümlerle 2016 yılında Kıray Makina San. ve Tic. Ltd. Şti adını alan firma 2020 yılı itibarıyla sektörünün en prestijli markalarından birisi olmuştur.

Başlangıçta Trakya Bölgesi odaklı kurulan KIRAY MAKİNA, sunmuş olduğu çözümler ve üretmiş olduğu makinelerle iç pazarın yanı sıra yapmış olduğu ihracatla bugün ülkemizin en prestijli markalarından birisi haline gelmeyi başarmıştır.

Ocak ayında yeni fabrikasına taşınarak üretim kapasitesini artıran ve başarılı Ar-ge çalışmalarına imza atarak tamamen yerli yeni ürünleri Türkiye’ye kazandıran KIRAY MAKİNA kendi alanında sektörünün lider firmalarından birisi olmayı başarmıştır.

Son yıllarda şüphesiz tekstil sektörünün takdir ve beğenisini kazanarak ülkemizin en önemli ve en prestijli teknoloji üreticilerinden birisi haline gelen KIRAY Makina  yoluna devam ederken bünyesine yeni ürünler katarak üretim hızı ve kapasitesini artırarak yeni fabrika binamızda üretime devam etmektedir. Bugün itibariyle faaliyet gösterdiği alanda lider konumda olup yenilikçi ürün ve çözümleri ile Avrupa’nın da sayılı tedarikçilerinden birisi olmuştur. Üretimini yaptığımız ürünleri iki gruba ayırıyoruz; ana makinalar ile yardımcı ünite ve ekipmanlar. Firmamız tekstil makina üreticileri ve son kullanıcılar için çözüm ortağı olmuştur.

Ana ürünler dediğimizde boyama sonrası için yaş bölüm makinaları üretiyoruz. Fularlı Tüp Kesme, Balon Sıkma gibi.

Yardımcı ürünler dediğimizde seçenekler çok fazla. Ram ve Sanfor Makinelerinden tutun diğer tüm apre makinaları için birçok yardımcı ünite üretmekteyiz. Kenar Kesme Ünitesi, Çıtalı Kumaş Merkezleme Ünitesi, Nemlendirme Ünitesi, Üstten Kolalama Ünitesi, Enzim Yıkama Ünitesi, Tüp Kesme Sepeti, Kumaş Merkezleme Sensörü, Helezon Tipi Açıcılar. Bunlar genellikle elektromekanik ürünler olup müşterilerimizin isteklerine göre de tasarım ve düzenlemeler yapabilmekteyiz.

Kısa Sürede Tekstil Makine Sektörünün En Prestijli Markalarından Birisi Oldunuz. Sizi sektörde farklı kılan özellikleriniz nelerdir?

Değişen dünyada değişmeyen birtakım değerler vardır. KIRAY Makina olarak bizim en ilk önceliğimiz dürüstlük, verilen sözlerin tutulması ve güven duygusuyla değişen dünyanın değişmeyen değerlerine bağlı kalmaktır.

Ayrıca yüksek verim, kaliteli ve tasarruflu ürünler konusunda oldukça hassas olduğumuzu söyleyebilirim. Bu alanda şahsım da dahil son teknolojik gelişmeleri takip etmekte, ekibimizle birlikte eğitimlere önem vermekteyiz.

Müşteriye özel ürünler, bizim de yönlendirmelerimiz ile butik diyebileceğimiz makinalar da üreten firmamız sektörün öncülerinden birisi haline gelmiştir. Makinalarımızı kullanan operatörden tutun da firma sahiplerine kadar herkesi gözeterek tasarım yapmaktayız. Genel olarak tüm ürünlerimizi kullanım açısından kolay ve anlaşılır tasarlayarak tekstil sektörünün hizmetine sunmaktayız. Her geçen gün üretim kapasitemizi artıracak tedbirler ile yoğun talebi en hızlı şekilde, söz verdiğimiz tarihte karşılamaya çalışmaktayız.

Ayrıca üretimin yanında, ihtiyaç durumunda, hızlı teknik destek sağlamanın önemini de asla göz ardı etmiyoruz. En kolay ulaşılır firmalardan olduğumuzu söyleyebilirim. Çünkü makina vermek bir nevi akrabalık bağı kurmak gibidir bizim için. Yıllarca sürecek sorumluluğumuzun ve iş birlikteliğin başlangıcıdır.

KIRAY olarak ülkemize olan sevdamızla milli, yerli ürün kullanımını iç ve dış pazarda artırma hedeflerimizle devam etmekteyiz. Yani ürettiğimiz her ürün ülkemize armağanımızdır.

Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19’un sektöre etkileri nelerdir ve virüs sonrası nasıl bir yol haritası izleyeceksiniz?

Özellikle sektörün çok canlı olduğu hatta bence altın dönemlerinden birini yaşadığı zamanda Covid-19 engeli denk geldi. Tekstil dünyası bundan en çok ve ilk etkilenen sektörlerden biri oldu. Neredeyse tüm tekstil fabrikaları geçici olarak üretime ara vermek zorunda kaldı. Ülkemizde tekstil sektörünün yerine baktığımız zaman bu durumun ülke ekonomisine negatif etkisi çok fazla.

Biz bu dönemde üretime ara vermedik. Gerekli önlemleri alarak üretim yapmaya devam ettik. Yaptığımız iş evden yapılacak türden değil çünkü. Hedefimiz en az hasar ile bu salgın sürecini atlatmak. Uzmanların da dile getirdiği gibi kısa sürede etkisini kaybedecek bir durum değil. Dünya bir taftan çare aramaya devam ederken diğer taraftan önlemlerini alarak bununla beraber yaşamayı öğrenecek.

Corona sonrası Türkiye’de ve dünyada sektörü nasıl bir gelecek bekliyor. Öngörüleriniz nelerdir?

İnsan var olduğu sürece ihtiyaçları bitmeyerek devam edecek, tabi bunu karşılamak için üretmek zorunda olacak. Ülkemizin tekstil sektöründeki önemi bu süreçte çok daha iyi anlaşıldı. Çin’de var olan pazarın bir bölümünün dünyadaki diğer üreticilere kayacağını öngörüyorum. Ülkemizin bu süreci iyi değerlendirmesi ile yerli üretimi artırması, ihracatçı birliklerimizin de öncülüğünde dış pazardan gerekli payı alarak bu durumu bir fırsata çevirmemizin de mümkün olacağını düşünüyorum. Çünkü ülkemiz yıllarca ticaret yolları üzerinde kilit bir konumda bulunmuş. Halen aynı coğrafyadayız ve bu konum avantajını bu süreçle birlikte daha fazla değerlendirebiliriz.

Ürün geliştirme ve Ar-Ge çalışmalarınız hakkında neler söylemek istersiniz?

Bizim firma olarak kopya ürün gibi bir düşüncemiz hiç olmadı. Baştan beri bize has çözümleri çok değerli bir ekiple birlikte hayata geçirdik. Üretilmeyenleri üretmek ya da var olan ürünleri daha verimli hale getirmek için sürekli araştırma halinde olduğumuzu belirtmek isterim. Sahaya bizzat inerek talepleri ve eksiklikleri dinler ona göre çalışmalarımızı planlarız. 3 yıllık ar-ge çalışmaları ile bu yıl %100 yerli Otomatik May Takibi yapan Tüp Kumaş Kesme Sepeti ülkemizin hizmetine sunuldu. Adını da yine bu topraktan aldı İZ-1881.

Tanıtımı için ITM2020 fuarını beklemiştik ama bildiğiniz nedenlerden dolayı hizmete sunmak durumunda kaldık. Yine üzerinde uzun zamandır çalıştığımız bir başka ürünümüzde de sona çok yakınız. Bittiği zaman oda sektöre yeni bir nefes getirecektir.

Son Dönemlerde Sürdürülebilir Üretimler Tekstil Sektörünün Gündeminde? Bu Konudaki Düşünceleriniz Nelerdir? Bir Çalışmanız Var mı?

Dünyaya en çok zarar veren canlı insan. Neredeyse dünyadaki bütün kaynakları tüketme noktasına geldik. Su ayrı bir sorun, enerji ayrı bir sorun, Çevreye ayrı zarar, havaya ayrı zarar verildi. Birçok canlının nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. En basit örneğiyle hemen yanı başımızdaki Ergene Nehri. Bu nehir kendi kendine bu hale gelmedi. Bunu diğer canlılarda bu hale getirmedi.

Şimdi su kaynakları yok olmaya başladı. Basit bir ifadeyle su hayattır. İnsan yaşamının temel ihtiyacı olduğu gibi tekstilde, tarımda, enerji üretiminde halen su kaynakları etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

Şimdi bazı ülkeler ve bazı firmalar sürdürülebilir üretimlerden bahsetmeye ve bu yönde çalışmalara başladı. Temelinde yatan konu gerçekten su kaynakları, temiz çevre temiz hava yatıyorsa çok olumlu bir gelişme. Firma olarak yıllardır yapmış olduğumuz üretimlerin tamamı sürdürülebilir üretimlerdir. Halen de yapmış Ar-ge çalışmalarının büyük bir kısmı sürdürülebilir teknolojileri üretmek içindir.

Son olarak neler söylemek istersiniz.

Tekstil makina sektörü ülkemiz ihracatı açısından çok önemli ve her yıl artış göstermekte. Tekstil sanayicilerimizin de artık dünya kalite standartlarındaki bu makinalara kapılarını açması yerli üretimi destekleyecektir diye düşünüyorum. Ülkesini seven her vatandaş için bu böyle olmalı.

Bu arada Pandemi süreci de aslında bizlere yerli üretimin ne kadar kıymetli olduğunu hatırlattı. Dikkat ederseniz maske, eldiven ve diğer birçok medikal ürünü kendi kendimize yetecek düzeyde üretmeyi başardık. Üreten devletler her zaman bu tip durumları rahat bir şekilde atlatacaktır.

Etiketler: » » » »
#

SENDE YORUM YAZ