logo

TÜBİTAK, tekstilcileri Ar – Ge’ye davet etti

TÜBİTAK, tekstilcileri Ar – Ge’ye davet etti

tubitak_1Denizli Sanayi Odası’nın organizasyonuyla ve Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nin ev sahipliğinde TÜBİTAK tarafından verilen desteklerin anlatıldığı bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Ülkemiz sanayi kuruluşlarının Ar-Ge’ye daha fazla kaynak ayırmasını özendirmek, sanayi kuruluşlarının kendi arasında ve üniversitelerle daha yakın işbirlikleri ve ortaklıklar sağlamasını teşvik etmek amacıyla TÜBİTAK TEYDEB tarafından yürütülen destek programlarının tanıtıldığı toplantıya Denizlili sanayiciler yoğun ilgi gösterdi.

Açılış konuşmasını yapan DSO Genel Sekreteri Zeren Gerelioğlu, Güney Kore ve Türkiye’den rakamlar ve örneklerle AR-GE’nin önemini vurguladı. Bir ihracat kenti olan Denizli’de 2023 ihracat hedeflerine ulaşmanın tek yolunun katma değerli ürün üretmekten geçtiğini belirten Gerelioğlu, bunun da ancak AR-GE ile mümkün olabileceğinin altını çizdi. TÜBİTAK TEYDEB adına sunumu gerçekleştiren Uzman Emrah Demirtekin, TÜBİTAK desteklerinden faydalanma konusunda Denizli’nin Türkiye genelinde 21. sırada olduğunu, Denizli’nin mevcut potansiyelini kullanarak daha fazla proje üretebileceğini belirtti. Özellikle tekstilcileri teknik tekstil ürünleri üretmek konusunda AR-GE yapmaya davet eden Demirtekin, katılımcıların sorularını da tek tek yanıtlayarak destek programları ve başvuru koşulları konusunda ayrıntılı bilgiler verdi.

Denizli’den şu ana kadar TÜBİTAK’a 100 proje gönderilmiş ve bunların 62 tanesi uygun bulunarak TÜBİTAK tarafından desteklenmiş. Toplamda 40 firma tarafından üretilen projelere TÜBİTAK tarafından verilen hibe destek tutarı ise 3,96 Milyon TL. Destekler ile ilgili ayrıntılı bilgiler TÜBİTAK’ın kurumsal web sitesinde yer alıyor.

#

SENDE YORUM YAZ