logo

“Türkiye, Afrika’nın ve Cibuti’nin Kalkınmasına Katkı Sağlayacaktır”

“Türkiye, Afrika’nın ve Cibuti’nin Kalkınmasına Katkı Sağlayacaktır”

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan (4)Cibuti-Türk İş Konseyi’ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin her platformda Afrika ülkelerinin yanında olmaya devam edeceğini vurgulayarak, “Türkiye için Afrika ile kucaklaşmanın, ticari ve ekonomik boyutunun ötesinde bir manası var. Bu, kardeşlik ve dostluk bağımızın güçlenmesidir. Binlerce yıllık gönül birlikteliğimiz, yüzlerce yıllık fiilî beraberliğimiz olan bu coğrafyayla yeniden buluşuyor, adeta hasret gideriyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cibuti-Türk İş Konseyi’nin Kapanış Oturumu ve İş Konseyi Kapanış Yemeği’ne katıldı.

Törende yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, salonda kendisiyle tanıştırılan Erdoğan ve Emine isimli iki Cibutili çocuğun kendisi için güzel bir sürpriz olduğunu belirterek Cibuti’yi, Cumhurbaşkanı İsmail Guelleh’in önderliğinde, kalkınma yolunda ilerleyen, “Afrika Boynuzu”nun istikrarlı ülkelerinden biri olarak gördüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik potansiyeli ve insan kaynaklarıyla Afrika’nın önemli merkezlerinden biri olan Cibuti’nin, kıtanın ve bölgenin uluslararası ilişkilerinde ağırlığı olan bir ülke olarak da örnek uygulamalarıyla öne çıktığını ifade ederek, “Bir tarafta Hint Okyanusu bir tarafta Kızıldeniz, bütün bunlarla birlikte stratejik önemi, yüzölçümü itibarıyla küçük olan ülkeyi çok güçlü ve büyük kılıyor” dedi.

“TÜRKİYE İÇİN AFRİKA İLE KUCAKLAŞMANIN, TİCARİ VE EKONOMİK BOYUTUNUN ÖTESİNDE BİR MANASI VAR”

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan (3)Cibuti’ye Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyareti gerçekleştirdiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaptığımız bu ilk ziyaret, esasen geç kalınmış olmakla birlikte, dost ve kardeş Cibuti’ye verdiğimiz önemin bir göstergesidir” dedi. Afrika ülkeleri ile ilişkilerde son 10 yılda önemli sıçramalar gerçekleştiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Açılımımızı karşılıklı olarak başarılı bir şekilde tamamlayarak, ilişkilerimizi her geçen gün daha derinleşen ortaklık politikası anlayışına dönüştürmüş bulunuyoruz. Artık Afrika Birliği değil Afrika ortaklığı anlayışıyla bu süreci devam ettiriyoruz. Türkiye için Afrika ile kucaklaşmanın, ticari ve ekonomik boyutunun ötesinde bir manası var. Bu, kardeşlik ve dostluk bağımızın güçlenmesidir. Binlerce yıllık gönül birlikteliğimiz, yüzlerce yıllık fiili beraberliğimiz olan bu coğrafyayla yeniden buluşuyor, adeta hasret gideriyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un bugün Tajura’ya giderek tarihî mekânları ziyaret ettiğini, tarihî mekânların yeniden ayağa kalkması için çalışma başlatılacağını, bu vesileyle Türklerin Osmanlı döneminde olduğu gibi Tajura’ya ziyarete geleceğini belirtti.

“HER PLATFORMDA AFRİKA’NIN YANINDA YER ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Fransız havayollarının Cibuti’ye haftada bir seferi olduğunu, THY’nin haftada 7 olan uçuş sayısının 14’e çıkması içinse adımlar atıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, talebin arzı doğurduğunu ve bunun halkların kaynaşmasını beraberinde getireceğini belirtti. “Afrika’nın sorunlarının ve aynı zamanda potansiyelinin büyüklüğünün farkında bir ülke olarak, her platformda Afrika’nın yanında yer alıyoruz, yer almaya devam edeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, birikim ve tecrübesiyle her alanda Afrika ve Cibuti’nin kalkınmasına katkı sağlamaya, iş birliği yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan (5)TÜRKİYE, DÜNYANIN 17’İNCİ, AVRUPA’NIN 6’NCI BÜYÜK EKONOMİSİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, genç ve yetişmiş iş gücü, sıkı mali disiplini, rekabetçi yatırımcıları ve güçlenen altyapısıyla Avrupa’nın 6’ncı, dünyanın 17’nci büyük ekonomisi olduğunu ve G-20 dönem başkanlığını üstlenen Türkiye’nin, Kasım ayında G-20 Zirvesi’ne ev sahipliği yapacağını hatırlattı. 1996’dan bu yana Gümrük Birliği’ne üye olan Türkiye’nin, bu konuda özgüven sahibi olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ihracatının yüzde 95’inin sanayi ürünlerinden oluşmasının, bu özgüvenin güçlü bir üretim altyapısıyla desteklendiğini gösterdiğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Türkiye’nin 2014’te 158 milyar dolarlık ihracat yaptığını belirterek, ekonomik göstergeleri anlattı.

Devletin borçlanma faizinin 12 yılda yüzde 63’ten tek haneli rakamlara indiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bunu bile yeterli bulmuyoruz, bu faizin daha da inmesi lazım diyoruz. Çünkü yatırımcı bir ülkenin yüksek faizlerle iş yapması mümkün değil. Düşük faizle kredi temini mümkün olacak ki, o ülkedeki girişimci yatırım yapabilsin” değerlendirmesini yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Türkiye ile Cibuti arasındaki ticaret hacminin 2014’te, biraz düşüşle 60 milyon dolar düzeyinde olmasının beklendiğini kaydederek, “Bu, bizim yapımıza uygun değil. Süratle 100, 200 milyon dolara çıkması lazım” dedi.

“BAŞARIMIZI CİBUTİLİ KARDEŞLERİMİZLE DE PAYLAŞMAK, SİZLERLE BİRLİKTE KAZANMAK İSTİYORUZ”

Türkiye’de, 2002’de 230 milyar dolar olan millî gelirin bugün 820 milyar dolara çıktığını, 2023’te bu rakamın 2 trilyon dolar düzeyine yükselmesinin hedeflendiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan,  tarımsal üretimde Avrupa’da birinci, dünyada yedinci sıradaki Türkiye’nin, müteahhitlik firmalarının da dünyada ilk üç içinde yer aldığını ifade etti. Türk ekonomisinin bu yüksek performansında, Türk özel sektörünün başarısının büyük payı olduğuna dikkati çeken Erdoğan, “Biz bu başarıyı Cibutili kardeşlerimizle de paylaşmak istiyoruz. Sizlerle birlikte kazanmak istiyoruz. ‘Siz pazar olun, biz de pazarlayan’ diye düşünmüyoruz. Beraber kazanacağız, beraber üreteceğiz. Türkiye’ye tahsis edilen, 5 bin dönümlük özel ekonomik alan çok ciddi sinyaller verecek. Buradan inanıyorum ki, Cibuti’nin ekonomik hareketliliği başlayacak. İstihdam burada başlayacak. İstihdamın, bu 5 bin dönümlük arazide Cibuti’ye sağlayacağı kolaylık, iç huzuru ve barışı farklı bir şekilde geliştirecek. Ekonomik işbirliğimizi sadece bunlarla da bitirmeyeceğiz. Bunun yanında, müşterek olarak üçüncü ülkelerde yatırımlara girmenin arayışı içinde olacağız. Afrika ile buradaki ülkelerle, kardeşlerimizle olan ilişkilerimizi işte bu anlayış üzerinde yükselteceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan (6)“İMZALANAN ANLAŞMALAR, İKİ ÜLKENİN İLİŞKİLERİNİ GELİŞTİRME ARZUSUNU GÖSTERİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cibuti’ye geniş bir iş adamı heyetiyle geldiğini belirterek, özel ekonomik bölge kurulmasına ilişkin mutabakat zaptının da bugün kendisi ve Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh’in huzurunda imzalandığını hatırlattı. Anlaşmanın, ülkeler arasındaki ilişkileri geliştirme arzusunu gösterdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, atılacak adımlarla iki ülke arasındaki güven ve bağlılığın da artacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizler birbirimize dost olmanın ötesinde kardeş olarak bakmanın mutluluğunu yaşayacağız. Türkiye için Afrika ile kucaklaşmanın ticari ve ekonomik boyutunun ötesinde bir anlamının olduğunu böylece ispatlamış olacağız” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ticaret hacminin geliştirilmesi ve daha dengeli bir yapıya kavuşturulması için her türlü çalışmanın yapılması gerektiğin belirterek, Türk iş dünyası temsilcilerinin Cibuti’de yapabileceği yatırımlara değindi. Cibuti’nin kuzey ve güneyinde yapılacak havalimanlarının inşa sürecinde Türk müteahhitlik firmalarının yer alması gerektiğini, Türk firmaların en uygun fiyatı vereceğine inandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cibuti’nin müteahhit ve iş adamlarıyla birlikte de bu adımların atılabileceğini kaydetti.

TURİZM VE ENERJİ ALANINDAKİ İŞ BİRLİĞİ İMKÂNLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, turizm açısından büyük potansiyel taşıyan ülkede, Türk turizm sektöründen temsilcilerin de bulunmasının önemine işaret ederek, “Buradaki turizm sektörünün içerisinde bizim firmalarımız yer almalıdır diye düşünüyorum. Özellikle ekonomi, ticaret veya yatırımda hiçbir şey sizi gelip bulmaz, siz gidip onu bulacaksınız. Bir diğer konu, risk… Ben burada öyle arkadaşlarımı tanıyorum ki, onlar riski ayaklarının altına almıştır. Yatırım, sanayi ve ticarette eğer riski siz ürkütürseniz, risksiz ortamı yakalarsınız. Şunu bilelim ki ekonomi ve siyaset risktir. Hepsinden öte hayat risktir. Riski olmayan hiçbir şey yok. Öyleyse bu önemli adımları atmalı, Cibutili kardeşlerimizin yanında bizler, bu işlerin içerisinde yerimizi almalıyız diye inanıyorum. Özellikle özel ekonomi bölgesinde süratle yer almalısınız. Bu, bizlere tahsis edildiğine göre şimdi görev bizde. Hiç gecikmeden, süratle Ekonomi Bakanlığımız ile irtibatı kurup, yatırımı yapıp, adımları atmamız lazım” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cibuti’nin elektrik enerjisini yüksek maliyetlerle elde ettiğini, ülkede enerji konusunda değişik alanlar olduğunu, jeotermal ve rüzgâr enerjisinden yararlanılabileceğini söyledi. Okyanusun güçlü rüzgârlarını alan ülkede rüzgâr enerjisi santralleri kurulabileceğini, güneş enerjisiyle ilgili adımlar atılabileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bütün bunlar, Cibutili kardeşlerimizin elektrik enerjisi kullanımında maliyetleri düşürecektir. Dünyada mutluluk tanımlanırken ‘hangi ülke elektrik enerjisini fazla tüketiyorsa, o ülkede refah düzeyi yüksektir’ denir. Bu imkânı Cibutili kardeşlerimizin ayağına getirmemiz lazım” dedi.

CİBUTİ’DE YENİ KONUT YAPIMI

Ülkedeki limanların daha kaliteli hale gelmesi, altyapı hizmetlerinin başarılı bir hale gelmesi konusunda da çalışılabileceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, altyapı hizmetlerinin başarılı bir şekilde verilmesinin Cibuti’yi Singapur gibi bir merkez haline getirebileceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cibuti’deki konut sıkıntısına da değinerek, “Kırsal kesimden şehir merkezine gelenler, teneke evlerde kalıyorlar. Onların bu teneke evlerde kalmasına bizim gönlümüz razı olamaz” dedi. Türkiye’de alt ve orta gelir gruplarına yönelik konutlar inşa edildiğini, ödemelerle ilgili kolaylık sağlandığını, bu deneyimin Cibutililer ile paylaşılabileceğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh’in 10 bin konut yapılmasının düşünüldüğünü kendisiyle paylaştığını aktardı.

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan (2)TÜRKİYE’NİN CİBUTİ’YE SAĞLIK ALANINDAKİ DESTEĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu tecrübemizi biz buraya aynen taşıyabiliriz. Güzel bir şehir plancılığı yapmak suretiyle Cibuti’nin başkentini çok daha farklı hale getirebiliriz. Bu bizim katkımız olur, el ele vermek suretiyle bunu gerçekleştirebiliriz diye düşünüyorum” diye konuştu. Cibuti’ye 50 yataklı bir hastane yapılmasının planladığını, Sağlık Bakanlığının gerekli adımları atacağını, doktorlar ve hemşirelerin de Türkiye’den geleceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem Cibuti’ye sağlık hizmeti verileceğini hem de yeni doktorların yetiştirileceğini belirtti. Cibuti’ye 5 tam donanımlı ambulans ile 5 otomatik çöp aracının hibe edileceğini de bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, kent merkezinin daha temiz hale gelmesine katkı sağlanacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atık su kanallarıyla ilgili müşterek adımlar atılacağını, temiz içme suyu sağlanması konusunda da Türkiye’nin tecrübesinin Cibuti’ye taşınacağını kaydederek, “Böylece artık sudan kaynaklanan hastalıkların belini kırmış olacağız, bataklığı kurutacağız, Cibutili kardeşlerimiz tertemiz suya kavuşacak” dedi.

Konuşmasının ardından Cibuti Ticaret Odası Başkanı Yusuf Musa Dawaleh, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Tacura bölgesinin yerel takılarından birini hediye etti.

Forum çerçevesinde, “Türkiye-Cibuti İş Konseyi” kurulmasına ilişkin anlaşma imzalandı.

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan (1)Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş forumunun başlangıcında, 3,5 yaşındaki “Erdoğan” ve 2,5 yaşındaki “Emine” isimli iki Cibutili çocukla tanıştırıldı. 2009 yılında Davos’ta yapılan Dünya Ekonomik Forumu’nun ardından, “Erkek çocuğum olursa adını Erdoğan koyacağım” diyen babası ve annesiyle salona gelen iki çocukla yakından ilgilenen Erdoğan, aileyle fotoğraf çektirdi. Annenin üçüncü çocuğa hamile olduğunu ve erkek bebek beklediklerini öğrenen Erdoğan, bebeğe “Ömer” adı konulmasını istedi.

İş forumunda, üniversite öğrenimini Türkiye’de tamamlayan Cibutili bir genç de konuşma yaptı. Türkiye’nin kendilerine sağladığı imkânlar için teşekkür eden Aden Dursiye, “Bizim bayrağımız mavi-yeşil, Rizespor, hemşehri sayılırız. Sizin sevdiğiniz bir şarkı var, ‘Beraber yürüdük biz bu yollarda’. İnşallah Cibuti de Türkiye ile Afrika yollarında beraber yürüyecek” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, TÜRKİYE’NİN CİBUTİ BÜYÜKELÇİLİĞİ KANÇILARYASININ AÇILIŞINI YAPTI

İş Konseyi Kapanış oturumu öncesinde, Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh’in onuruna verdiği yemeğe katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Türkiye’nin Cibuti Büyükelçiliği Kançılaryasının açılışını gerçekleştirdi.

#

SENDE YORUM YAZ