logo

Yenilikçiliğin Öncüsü İnkuin

Yenilikçiliğin Öncüsü İnkuin

inkuin öne çıkan“İnsan sağlığına zararlı hiçbir ürün üretmiyor ve kullanmıyoruz. Inkuin, boya ve kimyasal alanında uluslararası arenada kabul gören tüm sertifikaları almayı başarmıştır. Tamamen doğal ve insan sağlığına dost ürünleriyle Inkuin, dünya moda markalarının onayından da geçmiştir.” şeklinde açıklamalarda bulunan Öz Anadolu Kimya A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ünal Coşar ile tekstil baskı sektörünün ve firmasının hedeflerini konuştuk.

DP 2025 PUFFInkuin Markanızdan ve Ana Ürün Gruplarınızdan bahsedebilir misiniz? ,

Son zamanlarda geliştirmiş olduğu yeni ürünlerle otuzaltı yılın üstündeki deneyimine artı bir değer katan Öz Anadolu Kimya, kurulduğu günden bu yana bulunduğu pazardaki tecrübesini Inkuin markası altında birleştirerek, yurtiçi ve yurtdışında rekabetçi gücünü arttırmaya devam etmektedir. Firmamız boya ve kimyasal alanındaki markasını “Inkuin”, makine ve ekipman alanındaki markasını da “Andojet” olarak belirledi.

Bu iki markayı Öz Anadolu Group çatısı altında birleştirdik. Uzun yılların verdiği birikimin yeni bir meyvesi olan Inkuin markası altında “Su Bazlı Elastik Diamond, Rubber ve LowCure Serileri, Crack, Aşındırma Discharge, Organik Pigment, PVC &Phthalate İçermeyen Ecoil Serileri ile beraber Phthalate İçermeyen Phthanon ve Classic Plastisol Serileriyle” geniş bir ürün gamına sahiptir. Ayrıca, çeşitli varak, sim, yaldız, boncuk, emülsiyon ve ragle gibi ürün gamında bulundurduğu yan ürünleriyle de emprime sektörünün tüm ihtiyaçlarına cevap verebilmektedir.

Sektörün içinde bulunduğu mevcut durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Dolar kurunda kısa süredeki hızlı yükseliş özellikle ithalata dayalı ticaret yapan firmaların ciddi zarar görmesine neden oldu. Firmalar zararla zam arasında tercih aşamasında. Sektörde, dövizdeki bu dalgalanmadan kaynaklanan bir kararsızlık hâkim. Örneğin; Müşterimizin siparişine dövizin düşük olduğu dönemde Türk lirası bazında verdiği fiyat var. Ve bunun üretimi için ani yükselen döviz karşısında yüksek maliyetle mal almaya başlamışız. Gelir ve gider arasındaki fark artıyor öyle olunca da girdi maliyetlerinin artmasına bağlı olarak kimse emprime baskı makinelerini çalıştırmak istemiyor.

sssadsadÜretmiş olduğunuz boyalar insan sağlığı için herhangi bir risk taşıyor mu? 

Net bir ifadeyle şunu söyleyeyim, insan sağlığına zararlı hiçbir ürün üretmiyor ve kullanmıyoruz. Arge bölümümüzde bu konuda çalışmaları takip eden konusunda uzman mühendis sekiz arkadaşımız var.
Konuyla ilgili çalışmaları büyük bir titizlikle yürütüyorlar. Bunun yanı sıra artık, Phthalate, Azo ve Apeo vb. ürün kulanmıyoruz. Bütün boyalarımız Ekoteks standartlarına uygun olup ürünlerin her lotunun testi yapılmaktadır.

Bizde ikinci ve üçüncü sınıf ürün bulunmamaktadır. Amerika’ya da, Hindistan’a da, Türkiye’ye de vb. tüm ülkelere aynı kalitede satış yaparız. Ürünlerimiz tamamen ekolojiktir. Çevre duyarlılığı konusunda tarafsızlığı dünyaca kabul görmüş, tekstil kumaş ve kimyasalları test merkezi Hohenstein-Almanya onaylı “Eco Passport” sertifikasına, alanında sahip olan ilk yerli üretici firma unvanını taşıyoruz.

Yurtiçi ve Yurtdışı Pazar payınızın yüzdelik dağılımı ne şekildedir ? 

Öz Anadolu Kimya olarak İlkeli satış en önemli farklılığımızdır. Partnerlerimizi müşteri değil, iş ortağımız olarak görüyoruz. Tüm iş ortaklarımıza eşit yaklaşım gösterdiğimiz ve kazankazan felsefesinde ticaret yaptığımız için bugünlere güçlü olarak gelebildik.

Yurtiçi ve yurtdışı pazarlarımızın oranı %50’ye %50 şeklindedir. Ancak ihracata daha çok önem verdiğimizi söyleyebilirim. Çünkü iç piyasada döviz kaynaklı bir kararsızlık –daha önce de değindiğimiz gibi- devam etmekte. Bu tür kararsızlıkların olduğu dönemde en büyük zarar doğrudan üreticilere yansımaktadır. İşte bu süreçten en az zararla veya hiç etkilenmemek için pazar payımızı artırmak ve marka değerimizi oluşturmak için yurtdışına ağırlık vermekteyiz.

dasdasdasdasYeni pazarlar ve yeni ülkelere bakış açınız nedir? 

Uluslararası pazarlamada farklı şirketler farklı stratejileri benimseyebiliyor. Mesela bir ülkede başarılı olan ürünün diğerlerinde de başarılı olacağına inanılırken, kimi firmalar her ülke için ayrı ürün stratejisi oluşturuyor.

Hangi strateji izlenirse izlensin girilecek pazarın kültürünü iyi tanımak, maliyetlerinizin başını alıp gitmesini engelleyecek en önemli adım gibi görünüyor. Tekstil sektörü; maliyetli, genel giderleri ve emek yoğun işçiliği fazla olan bir sektördür.

Üçüncü dünya ülkeleri ise işçiliğin ucuz olduğu ülkeler demek. Bizim tercihimiz bu noktada tabî ki üçüncü dünya ülkeleri olacaktır.

Sektörde dijitalin ve baskının geleceğini nasıl görüyorsunuz? 

Tekstilde baskı işi hiçbir zaman bitmez ve de bitmeyecektir. Dijitalin baskıyı çok fazla etkileyeceğine ihtimal vermiyoruz.

Çünkü baskının verdiği efekti hiçbir dijital makinesi veremez. Burada olaya düz baskı olarak bakmamalıyız. Bunun varak baskısı var, simi var, yüksek kalıbı var, kabartması var vb. bir sürü çeşidi var. Special özellikli işte kesinlikle dijitalin öne geçeceğini düşünmüyoruz.

asdsadsdasSize göre sektörün çıtası hangi yönde seyrediyor? 

Sektörün çıtası çok da istenilen düzeyde yukarı yönde seyretmiyor. Çünkü bu işi profesyonel olarak yapan firma sayısı azaldı. Ne yazık ki çok sayıda merdiven altı boyacı ve emprimeci görüyoruz.

Öz Anadolu Kimya olarak sektörde otuzaltı yıllık bir geçmişiniz var. Bu geçmişinizi bir arşiv, bir envanter çalışmasına dönüştürdünüz mü?
Kesinlikle evet. Bu konuyla ilgili müşteri ve ürünlerimize yönelik bir arşivimiz var.

Rakiplerinizle rekabet şartlarınızın eşit olduğuna inanıyor musunuz? Niçin? 

Ürün ve hizmet kalitesini belli standartlarda devam ettirmeyi ilke edinen ÖZ ANADOLU KİMYA, Tekstil Baskı Boyaları ve Üretimi konusunda Kalite Yönetim Sistemi Standardının gereklerine uygunluğu TÜRKAK tarafından onaylanmış “Uluslararası Standardizasyon Örgütünün” kalite yönetim sistemi TS-EN ISO 9001:2000 belgesini ilk olarak 2008 yılında almıştır. 2018 yılında ISO:9001: 2015 belgesini alarak güncellemiştir.

Ayrıca dünyada tüm tekstil tedarik zinciri bağımsız sertifikasyon sistemlerinin desteklediği tekstil işleme standardı GOTS sertifikasına sahip olan firmamız, organik ürünleriyle çevreye karşı duyarlılığını da tescil etmiştir.Çevre duyarlılığı konusunda tarafsızlığı dünyaca kabul görmüş, tekstil kumaş ve kimyasalları test merkezi HohensteinAlmanya onaylı “Eco Passport” sertifikasına, alanında sahip olan ilk yerli üretici firma unvanını taşıyoruz.Bütün bunları göz önünde tuttuğunuzdamaalesef eşit rekabet olduğuna inanmıyorum. Çünkü kalifiye eleman ve kalite maliyet noktası, şartların eşitliğini bozuyor. Bizim nitelikli 60 personelimizin kontrolünde hizmet verilmekte. Bir de ne yazık ki merdiven altı tabir ettiğimiz bazı yerlerde aynı işi vasıfsız 10 kişi ile yapmaya çalıştıklarını görüyoruz.

asdasdasdasdasdas“Bize özel” diyebileceğiniz bir ürün var mı? 

Her firmanın iki-üç tane kendine has özel ürünü vardır. Bizimse bütün ürünlerimiz özel. Rakiplerimize göre bütün ürünlerde iyiyiz. Standart su bazlıda, varak tutkalında, sim tutkalındadischarge’de vb. Meselâ; rakiplerimizde olmayıp da bizde “Çok” olan ürünlerimiz var. Standart ürün olarak da zaten rakiplerden iyiyiz. Kısacası biz kendi alanımızda “1 numara”yız diyebilirim.

Bu başarıyı neye bağlıyorsunuz? 

Bunu üç cümleyle özetlemek mümkün: Arge ve kalite standardı olan ürün – Alanında uzman yetişmiş personel- Otuzaltı yıllık bilgi birikimi; Bunun başka açıklaması yok! Bunların her biri birer etiket.

Yurt içi ya da yurt dışında imalat ve temsilcilik noktasında yol haritanız nedir? 

Şirketler yatırım yapmak, pazar potansiyelleri ve yeni iş olanaklarını araştırmak, ürünlerini sürekli olarak tanıtmak ve ticaret yapmak için yurt dışında irtibat bürosu veya şube şeklinde temsilcilikler açmaktadırlar. Bu temsilcilikler ile şirketler, yurtdışındaki iş olanaklarını ve ticari faaliyetleri yerinde gözetleme imkânına sahip olmaktadırlar. Biz de bu amaçla Türkiye de İstanbul ve İzmir de yurtdışında dört
ülkede Rusya, Özbekistan, Bangladeş ve Mısır’ da kendi öz varlığımızla yaptığımız yatırımlarımız var. Hiç birinde herhangi bir ortaklığımız yok. Mısır’da iki yerde Kahire ve İskenderiye’de satış ofisi ve depomuz var.

Ar-Ge çalışmalarınız ve Üniversitelerle iş birliğiniz hakkında bilgi verebilir misiniz? 

AR-GE laboratuarımız, çeşitli ülkelerden ithalatını yaptığı kimyevi hammaddelerle beraber ürettiği nihai ürünlerin kalite kontrolü, yeni ürünlerin geliştirilmesi ve müşterilerine teknik servis konularında hizmet vermektedir. Öz Anadolu Kimya, Avrupa normlarında yasaklanmış olan kimyasalları, laboratuarında bulunan bir çok teknolojik test cihazlarıyla kontrol altına alarak ekolojiklik konusunda çevreye olan duyarlılığını göstermekte, diğer yandan müşteri memnuniyeti adına ürün ve hizmet standardını ilke edinerek kalitesini daima yukarı taşımaktadır. Üniversiteler ile iş birliğimiz devam etmektedir. Halihazırda birkaç akademisyenden danışmanlık desteği alıyoruz. Sahayı biz çok iyi biliyoruz, ama akademik anlamdaki güncellemeleri de bu yolla takip etmiş oluyoruz.

“Otuzaltı yıllık birikimimiz var.” dediniz. Bu birikimi tam manasıyla sahaya yansıtabildiğinizi düşünüyor musunuz? Bir de üç yıl önce “İnkuin” markasıyla piyasaya renk kattınız. Öz Anadolu Kimya, markası olan İnkuin’i piyasada istediği başarıya ulaştırabildi mi? 

Emprime baskıcıların her türlü boya ve kimyasal ihtiyacını karşılayabilen tek tedarikçi olma özelliğiyle Inkuin sektöründe hem pazar ham de kalite lideridir. İşinde uzman olan profesyonel bir ekibimiz var. Dolayısıyla birikimimizi sahaya yansıtabildiğimizi ve yeni markamızı da piyasada oturttuğumuzu düşünüyoruz. Tabi ki bu “Biz buraya kadar yaptık, bu böyle kalsın” değil. Yola devam…

Inkuin markası 50’nin üzerinde ülkeye ihracat yapmaktadır. Inkuin boya ve kimyasal alanında uluslararası arenada kabul gören tüm sertifikaları almayı başarmıştır. Tamamen doğal ve insan sağlığına dost ürünleriyle Inkuin dünya moda markalarının onayından geçmiştir. Grubumuz bünyesinde her markanın Arge ve Ürge ekipleri ayrı ayrı oluşturulmuştur. Şuan ürün geliştirme alanında sektöründe öncü olan ÖzanadoluGroup, üniversite ve teknoparklarla işbirliği yapıyor. Müşterileri ve çözüm ortakları ile birlikte, gelişen dünyanın değişen ihtiyaçlarına cevap verebilecek yenilikler üretmek için çalışıyor.

Kendimizi ve ürünlerimizi geliştirmeye yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. Her yıl müşterilerimizle farklı organizasyonlar, sosyal aktiviteler gerçekleştiriyoruz. Bununla ilgili alanında uzman danışmanlık firmalarıyla çalışıyoruz.

asdasdasdasdasDanışmanlık firmalarından verim alabildiniz mi? 

Başarılı kurumların başarılarının arkasında yetişmiş insan potansiyeli ve bu personele uygulanan sürekli eğitim anlayışı yer almaktadır. Firmaların “hizmet içi eğitim” den uzak kalmaları düşünülemez. Özellikle müşterileriyle birebir yakın temas halinde olan kuruluşlar, mevcut personelle yürüme zorunlulukları düşünüldüğünde koşulsuz müşteri (halk) memnuniyeti hedeflerine ancak hizmet içi eğitimle ulaşabilirler.

Bizim için yetişmiş personel çok önemli. Sektörde yetişmiş personel bulmak çok zor, çekirdek bir kadromuz var ve biz bu yapıyı hiçbir şekilde bozmadık, bozmayı da düşünmüyoruz. Başarı hikâyemizin en önemli etkenlerinden biri de Ekip ruhu çalışmasına verdiğimiz önemdir. Bu doğrultuda danışmanlık firmalarıyla yaptığımız çalışmalardan kesinlikle önemli kazanımlar elde ettik. Önce iki yıl kurumsallık eğitimi, daha sonra iki yıl da pazarlama eğitimi aldık ve şimdi de yönetim danışmanlığı eğitimi alıyoruz. Genel itibariyle kurumsal yapıya önem veriyoruz.

Sektörel krizleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Bazı firmalar bu krizlerden güçlenerek çıkıyorlar. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Küresel veya yerel çapta krizler işletmeleri etkileyen başlıca unsurlar arasında önemli bir yer kaplıyor. Kriz dönemleri şirketlerin kendi kaynaklarını test etmesi açısından mihenk taşlarını oluşturuyor. Bu krizleri fırsata çevirirken de doğru bakış açısı ve değişim potansiyeline ayak uydurmak önem taşıyor. Yeni planlamalar yapmak ve süreçleri tekrar ele almak değişen piyasa koşulları ve yeni trendlere ayak uydurmak krizi atlatmanın ve var olan fırsatları yakalamanın en iyi yolları arasında. Farklı pazarlama ve satış yolları geliştirmek yeni ve keşfedilmemiş pazarlara odaklanmak krizi yenmenin en temel yolları arasında.

Ürünlerinizi farklı pazarlarda test etmek ve satış artırıcı faaliyetlerde bulunmak belki de size yepyeni ve daha karlı bir pazarın kapılarını açabilir.Bu krizden güçlenerek çıkabilmeniz için ihracat ayağının çok iyi olması lâzım. Şu an bütün dünyada genel olarak işlerde bir daralma söz konusu. Yani bütün dünyada insanlar harcamalarını kıstı. Sıkıntı yalnızca sektörel değil ekonomik, politik, vb. her yerde ve her alanda kendini gösteriyor.Dövizin yükselmesine bağlı olarak ortaya çıkan sıkıntıların ortalama iki ilaüç yıl arasında bir süreçte normalleşeceğini ve taşların yerine oturacağını düşünüyoruz. Biz tüketim odaklı toplumuz. Dövizin yükselmesi bütün sektörleri sıkıntıya düşürecektir.

Öz Anadolu Kimya olarak kendi firmanızı en kısa ve öz nasıl tanımlarsınız?

“İnsan Sağlığı ve Çevreye duyarlı, ürünlerin uluslararası standartlardaki kalitede olmasına önem veren ve ülke ekonomisine sağladığı ihracat katkısıyla kurumsal bir firmayız.

Tekstil trend dergisi bu sayısında Öz Anadolu Kimya A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Sn. Ünal Coşar ile tekstil baskı sektörünün ve firmasının hedeflerini konuştuk, vermiş oldukları bilgilerden dolayı teşekkür ederiz.

 

#

SENDE YORUM YAZ